aqueuos metilamină 40%

rampage

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 9, 2024
Messages
59
Reaction score
37
Points
18
Cum se prepară metilamina apoasă?
Așa se face?
Luați sare de clorhidrat de metilamină, apoi dizolvați-o într-o cantitate adecvată de apă, apoi răciți soluția la aproximativ 5* C și adăugați suficient NaOH(aq) diluat (răcit în prealabil) pentru a crea metilamină apoasă freebase în soluție cu NaCl
cum se calculează cantitatea de metilamină hcl și de apă utilizată? cât de mult NaOh diluat este necesar?
poate cineva să posteze un exemplu pentru o soluție de 200 ml 40% de metilamină apoasă,

Cred că avem nevoie de o descriere clară a acestei proceduri, deoarece majoritatea dintre noi probabil nu pot obține 40% metilamină apoasă, pot obține doar metilamină hcl.
 

fidelis

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 1, 2024
Messages
315
Reaction score
376
Points
63
60% din soluție va fi apă. Formula pentru aceasta este "masa de apă = (60/100) * masa totală a soluției"

calculați molii de metilamină hcl. raportul ar trebui să fie 1:1, deci aveți nevoie de aceeași cantitate de moli de metilamină ca și de NaOH. convertiți molii în masă și aceasta este cantitatea de care aveți nevoie. aici este un calculator pentru conversie, dar puteți căuta unul diferit dacă doriți ^_^

dizolvați metilamina hcl în apă, apoi răciți, apoi adăugați soluția de NaOH răcită
 

lalalander

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jun 17, 2023
Messages
53
Reaction score
22
Points
8
Majoritatea oamenilor spun că prin această metodă nu putem obține o concentrație de 40 % de soluție de bază liberă. Aveți vreo experiență personală cu acest lucru? Dacă ați încercat-o și ați avut un rezultat bun, puteți da un exemplu de rețetă? Am nevoie de ea pentru a face calcule. Mulțumesc.
 

fidelis

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 1, 2024
Messages
315
Reaction score
376
Points
63
fără experiență personală, îmi pare rău. doar matematică am luat de pe alte site-uri tbh. încerc să cerceteze lucrurile înainte de a le posta, dar pls corectați-mă dacă am greșit. mulțumesc <3

Nu știu dacă greșesc, pentru că am crezut că formulele din chimie sunt destul de bine stabilite în piatră. Sper că am dreptate. Dacă nu, e în regulă, pot continua să încerc să caut dacă unul dintre voi mai are nevoie de ele @rampage ^_^

Nu vreau să fiu motivul pentru care produsul cuiva e prost sau mai rău, motivul pentru care laboratorul cuiva explodează ^^;
 

fidelis

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 1, 2024
Messages
315
Reaction score
376
Points
63
http://bbzzzsvqcrqtki6umym6itiixfhni37ybtt7mkbjyxn2pgllzxf2qgyd.onion/threads/methylamin-40-from-methylamin-hcl.7950/#post-35651

http://bbzzzsvqcrqtki6umym6itiixfhni37ybtt7mkbjyxn2pgllzxf2qgyd.onion/threads/methylamine-freebase-solution-preparation.10551/#post-56501

iată câteva link-uri utile pe care le-am găsit săpând în jurul site-ului :D
sper să găsiți ceea ce căutați fam

@rampage acest lucru este pentru tine prea
 
Top