Tentativă de reînviere a vechilor chestii Mushroom

ASheSChem

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 10, 2022
Messages
297
Reaction score
161
Points
43
Având în vedere că am găsit în casă o cutie cu echipament vechi... vezi foarte vechi (între 8 și 13 ani) pentru cultivarea ciupercilor, voi încerca să scot câteva lucruri din el.

Voi încerca să fac o cultură lichidă pentru a vedea dacă va reveni la viață, voi începe cu restul unei seringi comerciale de PV (P. Cubensis "Pura Vida")

(Nu am de gând să amintesc aici toate măsurile de igienă și de mediu pe care le necesită acest lucru... că nu este scopul și în acest subiect și am respectat doar un minim, curățarea mâinilor, ustensile și spațiul de lucru cu alcool, arderea unui ac cu o lumânare, nu am avut nimic altceva...)

Începerea lucrului pe 21/05 în jurul orei 14.00.

- 200ml H20
- 8,5gr miere
O1cvXYt6mh
PCrtqBPKgF
RoyYVX0Zb3

- Se amestecă bine 15min la 15 psi sub presiune (+- 30 min de gătit în total)
WxkUHu1Y0g
LyShpJzXYA
KrweagRGb9

- Lăsați să se răcească înainte de a deschide oala sub presiune- Lăsați lichidul să se răcească dacă este încă puțin fierbinte...
Notă: plutesc mici depuneri, de miere presupun... caramelizată? la momentul respectiv am preferat mierea de salcâm, dar de data aceasta nu am avut la îndemână.

- Injectarea a 2ml de peroxid de hidrogen 10 volume
TneAzDxwaG

- Se amestecă bine Injectarea sporilor
Sn9zc0g2XP
AwlkT3O0Eb

Notă: Sper că s-a răcit suficient... nerăbdător sunt.
- Depozitare în întuneric la 20/25°

Câteva ore mai târziu, m-am distrat făcând 2 seringi de spori cu amprente vechi (una de la mine și una de la un prieten) din 2008 și mai am un fond de seringă comercială din "Ecuador". Toate acestea cu scopul de a face și alte teste atunci când voi putea. Sunt curios să văd dacă a supraviețuit ceva.
0cNyMFzfoh

toate acestea au fost făcute ca amator...
Eram mai bine echipat la acea vreme...
Vom vedea dacă asta mă va motiva să mă echipez din nou

de continuat (dacă acest subiect are vreo legătură aici... nici măcar nu sunt sigur)
 

ASheSChem

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 10, 2022
Messages
297
Reaction score
161
Points
43
În cele din urmă, în seara zilei de 21, am sterilizat o a doua cultură lichidă.
În dimineața zilei de 22, am inoculat-o de această dată cu seringa mea de spori de casă de la P.C. Australian
 
Top