Bazele purificării grupării amină prin adduct de bisulfit de sodiu

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
281
Reaction score
112
Points
43
Am văzut recent o discuție într-o comunitate RC care vorbea despre purificarea grupului amph și a 4mmc prin adduct de bisulfit.

Având în vedere proporțiile molare, menționate acolo, nu cred că această cale a fost dezvoltată de un profesionist. Dar am adus-o aici pentru a o discuta: poate că merită să îi acordați atenție.

Pe scurt, aceasta este descrisă în următorii pași:

1. Bază extrasă cu NaOH și separată cu solvent (DCM, hexan etc.).
2. Soluție apoasă de bisulfit de sodiu NaHSO3 adăugată în proporții molare uriașe 1:4 sau chiar 1:5 (unde 1 este baza și 4 este bisulfitul) la baza dizolvată în solvent.
3. Adductul bisulfit precipită imediat și se spală cu solvent suplimentar
4. Adductul de bisulfit spălat se transformă înapoi în bază prin adăugarea de carbonat de sodiu Na2CO3 în aceleași proporții molare uriașe 1:4.
5. Baza se separă
6. Treabă terminată

S-a spus că această cale este potrivită pentru grupul meth și amph, precum și pentru 4mmc.

Înțeleg principiul: bisulfitul de sodiu are proprietăți slab acide și poate transforma unele baze într-un adduct de sodiu, care în mod evident precipită în solvenți precum DCM, eter, hexan și apă. Dar nu am găsit niciun protocol bine cunoscut pentru o astfel de utilizare a bisulfitului de sodiu.

Cu toate acestea, există câteva protocoale bine cunoscute în care această rută (cu solvenți diferiți) de formare a adductului de sodiu este utilizată în producția farmaceutică, dar în general pentru purificarea cetonelor.

Există opinii din partea experților cu privire la această rută?
 
Last edited:

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Nu sunt un expert și nici măcar un amator avid, dar bănuiesc că nici persoana care a scris acest text nu este. Din câte îmi dau seama, cationul sulfit este baza conjugată a bazei conjugate a acidului sulfuric. Pentru mine cred că asta înseamnă că nu va forma un acid Lewis cu mult. Metale.
Poate că sunt complet în afara bazei. Mi-ați cerut să comentez, așa că am petrecut aproximativ 30 de minute uitându-mă la genetica implicată și nu o văd viabilă
 

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
281
Reaction score
112
Points
43
Da, am citit și eu mai multe despre acest subiect și am încercat să îl înțeleg. Se pare că, cel puțin așa cum este prezentat aici, este total lipsit de sens.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
De fapt, cred că am înțeles. Ceea la ce vă referiți pare să fie adăugarea bisulfitului de sodiu în mod specific la o aldehidă pentru a obține un sulfonat. Aceasta este o reacție bine cunoscută care se potrivește bine cu ceea ce propuneți și funcționează. Multe aldehide devin medicamente, iar un sulfonat sună ca un acid Lewis pentru mine
 

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
281
Reaction score
112
Points
43
În orice caz, bisulfitul de sodiu reacționează atât cu aminele, cât și cu cetonele. Și, probabil, și cu alți compuși organici (impurități). Le transformăm pe toate în adduși de bisulfit, apoi le întoarcem la stadiul anterior. Așadar, pare inutil dacă ne propunem să separăm compușii organici.
Dar pentru compușii anorganici va funcționa bine. Dar, din nou, extracția bazică este suficientă pentru aceasta.
 
Last edited:

2-79-790125

Don't buy from me
Member
Joined
May 26, 2024
Messages
82
Reaction score
21
Points
8
Se pare că este un loc logic pentru a-mi posta întrebarea........

Trebuie să testez sinteza reușită a MDP2P dintr-o oxidare Wacker a safrolului, benzochinonei, clorurii de paladiu (rețeta lui Bright Star susținută de Total Synthesis II a lui Strike, modificările lui Methylman și Dr. Drool și probabil o duzină de alte resurse)
Aceasta a fost prima mea încercare și a dus la un randament jalnic de scăzut, așa că nici măcar nu m-am deranjat cu ultimul pas de distilare lentă a solventului de pe MDP2P. Acesta se află în congelator.

Prima întrebare - suntem cu toții de acord că picurarea MDP2P într-o soluție saturată de bisulfit de sodiu va provoca un precipitat?
Întrebarea nr. 2 - același precipitat ar putea apărea dacă picurarea MDP2P se amestecă în continuare cu solventul RM (amestecul de reacție) sau este esențial să izolăm mai întâi MDP2P de solvent?
Întrebarea nr. 3 - există sfaturi privind prepararea unei soluții saturate de bisulfit de sodiu?
Întrebarea 4 - care este mai ușor de izolat/purificat MDP2P? distilarea solventului pentru a izola MDP2P sau adăugarea întregului amestec MDP2P/solvent la bisulfit de sodiu saturat, apoi filtrarea precipitatului MDP2P
 
Top