BBgate merge în Africa

Brain

Expert Pharmacologist
Joined
Jul 6, 2021
Messages
240
Reaction score
270
Points
63
Cum îi ajută o plantă psihedelică pe gabonezi să păstreze legătura cu strămoșii lor și ce i-a făcut pe albi să fie interesați de ea?

Neema Paul Tombi este șeful Asociației gaboneze de medicină tradițională, preot al cultului psihedelic african Bwiti, fiul regelui poporului Membe și electrician de profesie. Redacția BBgate s-a deplasat în țara natală a șamanului african pentru a discuta cu el.

- Să le spunem cititorilor noștri ce este bwiti. Mulți oameni știu că este un cult bazat pe utilizarea unei plante sacre, iboga. În unele țări, alcaloidul acestei plante (ibogaina) este interzis. Dar oamenii de știință au fost mult timp interesați în mod activ de proprietățile sale, iar unii dependenți de droguri, de exemplu, în Statele Unite, susțin utilizarea sa pentru a ușura formele severe de dependență de droguri. Spuneți-ne despre iboga din interiorul sistemului, unde îndeplinește multe funcții diferite.

- Bwiti este o tradiție străveche. Da, iboga este de mare importanță pentru noi. Credem că este o plantă sacră, un lucru viu care poate vindeca un număr foarte mare de boli, inclusiv cele care sunt acum considerate oficial incurabile. Dar sunt sceptic cu privire la izolarea ibogainei din iboga, la faptul că unii oameni folosesc această substanță fără restul plantei, în afara contextului. Acest lucru provine dintr-o neînțelegere că iboga este importantă în întregime.

ZGkbFc2N6y


În Gabon, această plantă este folosită puțin câte puțin pentru vindecare și în cantități semnificative pentru inițierea în bwiti. În timpul inițierii, o persoană traversează o anumită graniță în interiorul său, traversează granița lumilor. Iboga are o astfel de proprietate - de a face o persoană să-și confrunte întrebările, să le regândească. El este vizitat de viziuni, spiritele vin la el, dar aici totul este complet individual și oameni diferiți văd lucruri diferite.

După ce o persoană trece de inițiere, ea devine un baanzi, un adept al bwiti. În acest fel intră în această tradiție, iar alte inițieri îl pot aștepta, deoarece iboga îl face pe om să își înțeleagă scopul în viață și îi deschide abilitățile inerente.

- Iboga este cunoscută ca fiind o plantă cardiotoxică și este periculos să o consumi în cantități mari.Cum reglementează miniștrii bwiti cantitatea de iboga pe care o administrează unei persoane?

- Noi nu considerăm iboga o plantă otrăvitoare. Dar ne uităm la greutatea și sănătatea unei persoane înainte de a conveni asupra unui ritual. Persoanele cu o inimă slabă nu ar trebui să se supună acestuia. De asemenea, îi administrăm persoanei doza cu doza și îi urmărim reacția.

- O parte importantă a culturii tradiționale gaboneze este venerarea spiritelor morților. Foarte des, la inițieri, oamenii își văd strămoșii decedați.Ce înseamnă moartea pentru Bwiti?

- Trăim cu moartea împreună, în fiecare zi. Comunicăm mereu cu strămoșii noștri.

CKPW0Er7e9


"Există metafora răscrucii, care reprezintă ceva intermediar între continuitate și ruptură și este atât drumul care continuă, cât și drumul care trebuie traversat. O imagine care este și mai sugestivă pentru continuitate este cordonul ombilical care leagă viața de moarte. Cordonul ombilical este întotdeauna prezent în bwiti și este reprezentat de o țesătură de yam roșie și albă. Acesta este purtat în jurul taliei și ținut în mâna stângă în timpul rugăciunii în care este enumerat neamul. La urma urmei, un neam este, la figurat vorbind, o serie lungă de cordoane ombilicale care leagă o persoană de ceilalți, de strămoși și de marii zei din țara morților.

Când un baanzi moare, genealogia sa este rostită pentru a-i avertiza pe toți strămoșii care îl vor întâlni în lumea lor. Acest ritual "eliberează calea" pentru neam. Recitarea numită deschiderea ușilor morții (kutu mbf awu) este un motiv care revine în ciclul de cântece... În sfârșit, există o altă imagine, oglinda folosită la inițiere... și în ea apare strămoșul, de fapt o reflexie a inițiatului, în timpul etapelor finale ale ședinței cu iboga.
Această imagine implică nu numai continuitatea, ci și unitatea celor vii cu cei morți".

- J. Fernandez, "Bwiti: An Ethnography of the Religious Imagination in Africa"

- Pentru o vreme, în timpul epocii coloniale, cultul bwiti a fost interzis. Dar primul președinte al Gabonului independent, Leon Mba, care a preluat conducerea republicii în 1961, a fost un adept al bwiti.A avut personalitatea sa vreo influență asupra dezvoltării tradiției dumneavoastră?

- Nu, nu aș spune că a afectat ceva. Desigur, o mulțime de oameni sunt înveseliți pentru că Leon Mba este un bwiti, iar pentru unii poate fi o chestiune de mândrie. Dar tradiția noastră în sine nu a fost afectată.

- Adevărul este că nu a fost niciodată întreruptă, cunoștințele au fost transmise tot timpul, deși în secret. Am avut mulți dușmani, inclusiv unii misionari, precum Monseniorul Volker [André Raponda Volker este un preot catolic, etnograf și activist cultural, de origine Mpongwe], a cărui fundație continuă să lucreze în Gabon. Am fost acuzați de diverse lucruri rele, dar a fost imposibil să ne interzică și să ne suprime, deoarece activitățile noastre erau pentru bine, iar bwiti este o parte importantă a culturii poporului. Cu toate acestea, printre misionari nu au existat doar oponenți ai bwiti, ci și oameni care erau destul de favorabili, iar unii chiar au devenit ei înșiși adepți ai bwiti. De exemplu, Monseniorul Albert Schweitzer.

B4BzH03OSn


-Vă referiți la același Dr. Schweitzer, marele umanist și laureat al Premiului Nobel?

- Da, este un om foarte respectat, chiar, am putea spune, venerat în Gabon. Oamenii au o amintire recunoscătoare despre el. Schweitzer a fost un muzician, un medic și un misionar creștin. A venit în Africa pentru a trata oamenii, pentru a-i salva în timpul unor epidemii uriașe, și a reușit foarte mult. Tradiția bwiti l-a ajutat pe Schweitzer să câștige încrederea poporului gabonez, să obțină un statut, iar cunoștințele le-a aplicat combinându-le cu cele pe care le dobândise în Europa.

- Se știe că Schweitzer a folosit doze mici de ibogaeină pentru a ameliora oboseala pacienților. În plus, ibogaina, care era atunci produsă legal de farmacologii francezi, a primit denumirea comercială "Lambarene" - după numele zonei în care se afla celebra clinică a doctorului Schweitzer.Dar ceea ce nu mi-am dat seama este că Schweitzer nu era familiarizat cu bwiti doar ca observator...

- Schweitzer nu a avut de ales decât să ia calea bwiti, pentru că avea nevoie, în primul rând, să găsească o limbă comună cu oamenii din Gabon, iar în al doilea rând, a studiat neobosit plantele vindecătoare din țara noastră și le-a folosit în practica sa. Nu este nimic special în asta, deoarece bwiti este deschis oamenilor cu opinii diferite. Acesta este și motivul pentru care cred că bwiti nu este o religie, ci o tradiție. De fapt, există opinii diferite, dar asta este ceea ce cred eu.

PrEWyzqGde


Faptul este că printre adepții bwiti se află reprezentanți ai unei mari varietăți de religii.

Suntem abordați de catolici și suntem în contact cu adepții voodoo din Benin, Togo și Nigeria. Majoritatea adepților bwiti sunt și ei botezați. Bwiti există de secole, este o tradiție veche și respectată a popoarelor Bantu. Religiile de pe teritoriul Gabonului au apărut mai târziu. În plus, noi, oamenii Bwiti, studiem acum diferite religii și culturi și putem lua ceva de la ele. De exemplu, am studiat budismul și acum avem propriul nostru Buddha.

- Și propria voastră Fecioară Maria?

- Nu, nu există, dar există ceva foarte asemănător, care amintește de Sfânta Fecioară.

- Potrivit etnologilor, popoarele Bantu au adoptat practica utilizării iboga de la pigmei. Acest lucru se reflectă în unele legende, cum ar fi legenda conform căreia primul tufiș de iboga a provenit din rămășițele unui pigmeu ucis, a cărui soție, mâncând părți din plantă, a putut vorbi cu spiritul său și cu spiritele strămoșilor ei.Ce puteți spune despre acest lucru?

- Da, tradiția noastră vine de la pigmei. Ei au fost primii purtători ai înțelepciunii pădurii. Când Bantu au venit pe aceste meleaguri, i-au întâlnit pe locuitorii pădurii, pigmeii, și le-au transmis mai departe cunoștințele lor.

NTOq2h90Kw


-Cum este acum relația dumneavoastră cu pigmeii?

- Procesul de transfer de cunoștințe nu s-a oprit. Există oameni care trăiesc în pădure, pe care nu-i deranjăm și nu-i atingem, îi lăsăm în pace cu pădurea, cu viața lor. Și pigmeii participă acum, desigur, la ritualurile bwiti.

Continuăm să învățăm multe de la pigmei.Nu amestecăm modul nostru de viață cu cel al pigmeilor, nu ne amestecăm în viața lor, dar comunicăm cu ei.

Există o așezare în pădure a pigmeilor la care este nevoie de trei zile de mers de la Libreville [capitala Gabonului]. Nu există transport și este destul de dificil să ajungi acolo. Uneori invităm pigmei din acest sat la ceremoniile noastre. Ei au cunoștințe specifice. Eu însumi am petrecut șapte luni în pădure printre pigmei, a fost, ca să spun așa, un sacrificiu, contribuția mea. Acum, datorită cunoștințelor dobândite acolo, pot vindeca oameni.

- Există și alți specialiști în ritualuri în bwiti în afară de vindecători?

- Desigur. Există căi diferite și o ierarhie. Mai întâi devii un baanzi, apoi un combo și abia apoi un nima ca mine. Un nima este cineva care ia spiritul pădurii și îl folosește pentru a vindeca oamenii. În anumite etape îți dai seama ce este mai aproape de tine și poți deveni nu un vindecător, ci, de exemplu, un clarvăzător și ghicitor. În bwiti există multe cunoștințe și direcții diferite. Eu fac parte din bwiti gonde, adică bwiti al lunii, și avem o relație specială cu luna. Există și termenul nganga. Acesta este folosit mai frecvent în sate. La fel cum mergeți la doctor, mergem la nganga pentru a ne rezolva problemele de sănătate. Și eu sunt un nganga.

06kUZlqfJ8


-Dr. Schweitzer a fost un baanzi sau un nimah?

- A început cu baanzi și apoi a progresat din ce în ce mai mult.

- Cum ați devenit un nimah?

- Mai întâi am fost învățat de tatăl meu. Și apoi alți oameni inteligenți mi-au transmis cunoștințele lor despre această tradiție. Tatăl meu, Jean Tsanga, a fost un mare șaman și rege al grupului etnic Membe. A decedat nu cu mult timp în urmă. Acum regele nu mai este și noi așteptăm unul nou, căutând o persoană responsabilă care să preia conducerea. Este o procedură foarte dificilă și un rol foarte serios pentru Membe.


- Câți oameni ați vindecat și câți oameni ați inițiat în cultul bwiti?


- Nu pot să vă spun numărul persoanelor care au fost vindecate, deși am un caiet în care țin o evidență a tuturor vizitatorilor și pe care toți îl semnează. Cât despre cei inițiați în bwiti, este vorba despre o sută de persoane.

- Ați enumerat specializările adepților bwiti, numind clarviziunea și vindecarea. Există vreo specializare legată de magia de luptă?Preoții bwiti se atacă între ei, păstrează apărarea?

- Există unele proceduri pentru a ataca și a respinge atacul. Dar nu avem un astfel de domeniu specializat. În general, principalul lucru pe care îl protejăm cu toții este bwiti. Iar bwiti ne protejează la rândul său, ne dă putere. Da, există conflicte între unele direcții de bwiti. Poate fi vorba de concurență, dar cel mai adesea este vorba de abordări ideologice diferite, adică de o diferență de viziune asupra modului în care trebuie servit bwiti. Dar, în general, bwiti ne ajută să fim o națiune pașnică, chiar dacă există 70 de grupuri etnice în Gabon.

QUOgIaTkX4


- Vindecătorii tradiționali colaborează cu medicina convențională? Vindecătorii gabonezi lucrează împreună cu medicii în halate albe?

- Da, există o astfel de colaborare. facem schimb de cunoștințe. Sunt organizate întâlniri între medici și vindecători sub auspiciile OMS. Iar după vizita mea în Germania, voi merge într-un loc din Gabon, la Centrul de Cercetare Medicală Masoukou din Franceville, unde voi învăța cum să tratez diabetul și problemele de tensiune arterială.

- Există clinici în Gabon unde medicii și nu nganga folosesc terapia cu ibogaine?

- Nu, nu există astfel de clinici. Suntem chiar la începutul colaborării dintre șamani și medici. Acum am început să enumerăm toți vindecătorii noștri, dar organizațiile noastre comunitare au mult de lucru în față.

VpicTJXbU9


- În ultimul timp, bwiti a atras mulți căutători spirituali din întreaga lume, care călătoresc în Gabon și Camerun - unii pentru înțelegere, alții doar pentru senzații speciale și exotism. Ați avut experiențe interesante cu oameni din alte culturi în practica dumneavoastră?

- În general, inițierea schimbă întotdeauna o persoană. El vine la noi cu anumite convingeri și pleacă cu altele. Este dificil să evidențiez anumite particularități, deoarece fiecare persoană are un destin unic... Dar a existat o poveste interesantă cu un bărbat pe nume Christophe Matelet. A fost un francez care a servit într-o bază militară a omului alb. S-a antrenat în structura sa militară, a plecat în țara sa natală, a rătăcit prin Europa și dintr-o dată și-a dat seama că trebuie să se întoarcă în Gabon. A locuit cu mine, nu a trecut prin inițiere, doar ne privea, uneori mânca iboga. Ne studia. În cele din urmă, a decis să își facă inițierea în bwiti, după care a rămas în Libreville. Un an mai târziu, Christophe a renunțat la cetățenia franceză, a luat cetățenia gaboneză și acum locuiește în țara noastră, s-a căsătorit cu o femeie gaboneză, studiind iboga și dansurile bwiti.


-Ce ți-a plăcut la Germania, din care ai sosit recent?

- Ospitalitatea. Când am zburat aici, am crezut că va fi foarte dificil, că vor fi în jur o grămadă de oameni pe care nu îi înțeleg, care vor vorbi o limbă străină. Și adevărul este că Germania nu este foarte deschisă față de africani. Ei nu știu prea multe despre noi aici. Dar, în cele din urmă, vizita mea a decurs bine și le sunt recunoscător tuturor.

-Vă mulțumesc pentru conversație.

Cititorii interesați sunt, de asemenea, încurajați să consulte celelalte publicații Ibogaina de pe BBgate. Iboga este extrem de interesantă din punct de vedere științific și este promițătoare în medicină.
 

neuro

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 16, 2023
Messages
7
Reaction score
17
Points
3
Ibogaina nu este cardiotoxică în sine, deoarece, provocând moartea celulară a miocitelor cardiace, interferează cu conducerea electrică a inimii. Multe medicamente pot face acest lucru, deci este înțelept să nu amestecați medicamente care provoacă această anomalie electrică. Ceea ce se numește este "QT prelungit (sau QTc - QT corectat)" Sunt sigur că toată lumea este familiarizată cu modul în care arată un traseu cardiac pe un EKG/ECG. Unda P corespunde atriilor (camera superioară a inimii), iar QRS corespunde ventriculului care pompează sângele din inimă, iar unda T reprezintă repolarizarea ventriculului pentru a fi pregătit să pompeze din nou în urma acțiunii nervilor cardiaci (cu originea în nodulul sinusal). Ceea ce pot face unele medicamente este să afecteze canalele ionice care sunt implicate în pomparea miocitelor cardiace. Dacă timpul dintre unda Q și unda T (depolarizarea și repolarizarea ventriculelor) se mărește, acest lucru poate, practic, să dezechilibreze sincronizarea electrică și bătăile inimii, în lipsa unui mod mai bun de a le descrie. Acest lucru poate duce la fibrilație ventriculară, în care ventriculul, în special cel stâng, nu pompează corespunzător sângele din camera sa deoarece fibrila (aproape ca un tremur).

Acum, pentru ca un QT/QTc prelungit să devină periculos, este necesar ca frecvența cardiacă să scadă la aproximativ 60 bpm și, cel mai adesea, medicamentele care prelungesc unda QT vor tinde, de asemenea, să încetinească frecvența cardiacă, astfel încât, dacă frecvența cardiacă scade la 60 sau mai puțin în combinație cu un interval QT prelungit, există o șansă bună să ajungeți în fibrilație ventriculară. Cu toate acestea, dacă aveți un interval QT/QTc prelungit, atâta timp cât ritmul cardiac rămâne peste aproximativ 60 bpm, riscul apariției fibrilației ventriculare (și, ulterior, necesitatea de a fi electrocutat cu un defibrilator extern) este foarte scăzut, dacă nu aproape zero.

Am încercat Ibogaine de câteva ori, este un medicament foarte interesant. Nu am un QTc natural lung și nici nu iau medicamente care prelungesc intervalul QT. Aparent, practicanții Bwiti par să știe că ibogaina interferează cu inima și, astfel, înainte ca orice persoană să treacă prin ritualul iboga, își petrec câteva zile făcând "exerciții ale nervului vag", ca să spunem așa, îi pun să "suporte", ceea ce activează nervul vag, determinând încetinirea ritmului cardiac. După mai multe zile de efectuare a acestui lucru, va exista o compensație de ricoșeu pentru cele câteva zile de activare a nervului vag, în acest fel, ritmul cardiac va fi oarecum mai rapid după câteva zile de activare a nervului vag. În acest fel, atunci când Iboga provoacă prelungirea intervalului QT, ritmul cardiac va rămâne, cel mai probabil, peste 60bpm și va reduce foarte mult, dacă nu chiar în întregime, riscul de a ajunge în fibrilație ventriculară, deoarece sistemul electric al inimii și ritmul intrinsec al miocitelor nu ajung să se deregleze sau să se sincronizeze. Astfel, ventriculele se eliberează de stimularea cauzată de nodul sinusal/nervii cardiaci și încep să bată neregulat din cauza acțiunilor necoordonate ale tuturor miocitelor care nu se contractă în sincronizare.

Dacă cineva ia medicamente pe bază de rețetă, ar fi bine să verifice dacă medicamentul cauzează un interval QT prelungit și să se ferească de acest lucru înainte de a adăuga alte medicamente care prelungesc intervalul QT, ducând la un interval foarte lung. Multe medicamente pot face acest lucru, metadona este cunoscută ca făcând acest lucru, unele antidepresive fac acest lucru și chiar anumite antibiotice vor face acest lucru. Deși ar fi ideal să faceți un EKG pentru a vedea dacă este posibil să aveți un interval QT prelungit "în mod natural" fără ca medicamentele să îl cauzeze, unii oameni îl au, ar fi bine de știut, dar nu sunt sigur cât de ușor mulți dintre noi pot face un EKG înainte de timp, dacă am avea de gând să experimentăm cu Iboga pe cont propriu. Cu toate acestea, multe dintre retragerile care tratează dependenții cu ibogaeină vor face un inventar al medicamentelor și un EKG de referință pentru a vedea dacă intervalul QT este deja mărit/prolungat. Apoi sunteți monitorizat îndeaproape, asigurându-vă că ritmul cardiac nu scade până la 60 bpm, unde intervalul QT prelungit ar deveni o problemă.

Am vrut doar să clarific puțin, deoarece nu este "cardiotoxic" în sine, ceea ce înseamnă, de obicei, că medicamentele cauzează moartea/deteriorarea celulelor cardiace în mod direct, în acest caz, medicamentul interferează cu sistemul de conducere electrică și multe medicamente pot face acest lucru. Deci, de aceea este o idee bună să vă cunoașteți propriul interval QT de bază și oricare ar fi intervalul dvs. QT dacă se întâmplă să luați medicamente care cauzează un interval QT prelungit și apoi să vă calculați riscul/decizia de a lua Ibogaine ținând cont de faptul că sunteți expus riscului de fibrilație ventriculară și de moarte subită dacă nu sunteți șocat de un defibrilator sau pus pe ceva numit "pacer" care furnizează șocuri electrice mai mici pentru a menține bătăile haertului la o rată mai rapidă.


Aș fi fericit să ajut BBgate în departamentul de sănătate/bunătate/reducere a daunelor, deoarece am o anumită educație și experiență în domeniul medical, în special neurologie și neurofarmacologie, dacă înțelegeți ce vreau să spun, nu sunt asistentă medicală, asistent medical, paramedic sau asistentă medicală, am mai multă școală și pregătire decât acești oameni, dacă înțelegeți ce vreau să spun.
 
Top