Sinteza benzaldehidei din alcool benzilic. Scară de 1 kg.

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
730
Reaction score
1,022
Points
93
Schema reacției.
OtbAWi51md
Sinteză:
1. Un amestec de alcool benzilic (1000 g) și H2SO4 conc. (930 g) în DMSO (3000 ml) a fost agitat 2 ore în condiții de reflux.
2. Amestecul a fost apoi răcit la turație reală și s-a adăugat saramură (4000 ml).
3. Faza organică a fost extrasă cu CH2Cl2 (3000 ml), iar stratul organic a fost uscat (Na2SO4), filtrat și concentrat sub presiune redusă.
4. Benzaldehida a fost obținută într-o puritate bună, care nu necesită purificare suplimentară.
 
Last edited by a moderator:

The Silent Chemist

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Nov 16, 2022
Messages
22
Reaction score
12
Points
3
2. Amestecul a fost apoi răcit la turație reală și s-a adăugat saramură (4000 ml).

Se spală aici și apoi se separă cele 2 straturi într-o pâlnie sep sau se pune toată saramura în valoare de 4000 ml odată și se lasă acolo pentru etapa următoare
_______________________________________
3. Faza organică a fost extrasă cu CH2Cl2 (3000 ml), iar stratul organic a fost uscat (Na2SO4), filtrat și concentrat sub presiune redusă.

Presupun că în această etapă amestecul de reacție se spală cu trei porții de 1000 ml DCM și apoi acestea se adună împreună și se reduc sub vid după ce au fost uscate cu Na2SO4 și filtrate
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,661
Solutions
3
Reaction score
2,736
Points
113
Deals
1
Bună, această modalitate este corectă. Aveți dreptate în a doua afirmație.
 

The Silent Chemist

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Nov 16, 2022
Messages
22
Reaction score
12
Points
3
Presupun că MgSO4 poate fi utilizat ca înlocuitor al Na2SO4

Vă mulțumim pentru răspunsul dumneavoastră! Și mulțumesc echipei BB
 

Fenster

Don't buy from me
New Member
Joined
Oct 26, 2022
Messages
92
Reaction score
31
Points
8
Este vorba de o cantitate mare de acid sulfuric. Cred că o cale mai bună este acidul nitric diluat cu catalizator NaNO2.
 

BrownRiceSyrup

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 26, 2022
Messages
52
Reaction score
29
Points
18
Sunt ezitant să fac acest lucru, și credeți-mă că vreau cu adevărat, dar mi-e frică de ceea ce am auzit despre dmso. Că chiar și la temperatura sa de fierbere, fără vid, poate trece prin descompunere termică și poate avea o reacție de fugă care în cele din urmă poate exploda sau ceva de genul ăsta. Având acizi sau baze, oxidanți sau reducători și în special halogenuri în amestec, scade dramatic temperatura necesară pentru această "descompunere termică pe fugă"..... Între timp, adăugăm mega H2SO4..... și apoi articolul postat mai sus, referindu-se exact la această reacție, menționează doar întâmplător refluxarea dmso în chestii care au puncte de fierbere mai mari decât dmso-ul în sine..... Poate cineva să ofere o perspectivă? Sau am înțeles greșit vreun avertisment potențial cu privire la dmso
 
Last edited:

OrgUnikum

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 22, 2023
Messages
298
Reaction score
245
Points
43
Nimeni întreg la minte nu lucrează cu DMSO, cu excepția cazului în care nu există altă opțiune. Ce este în neregulă cu persulfatul de amoniu sau de sodiu OTC (pentru gravarea plăcilor cu circuite electronice)? Există o mulțime de alte modalități de a trece de la BzOH sau toluen la benzaldehidă, puteți găsi toate metodele încercate și adevărate la sciencemadness.org, pentru vorbitorii de germană pot recomanda, de asemenea, lambdasyn.org.

Toată lumea de aici pare să fie convinsă că menirea sa este să reinventeze roata, totul mi se pare ciudat de pătrat deși....
 

The Silent Chemist

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Nov 16, 2022
Messages
22
Reaction score
12
Points
3
Asta e ceea ce este iv gândit, iv văzut o mulțime de sinteză pe nebunie știință de-a lungul anilor cu reactivi mai ieftine și mai disponibile care par a fi opțiuni viabile doar ignorat peste aici? De ce?
 
Top