Cel mai bun mod de obținere a acetonei anhidre?

mithyl2

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Aug 19, 2022
Messages
264
Reaction score
26
Points
28
Am încercat să folosesc sulfat de calciu conform unui videoclip pe care l-am văzut pe youtube, amestecându-l cu acetonă timp de 12 ore, apoi distilând acetona, dar nu sunt sigur că a funcționat.

Mă poate sfătui cineva?
 

testint

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
May 26, 2023
Messages
125
Reaction score
68
Points
28
sarea epsom (sulfat de magneziu) se coace în cuptor la 400f timp de câteva ore
 

mithyl2

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Aug 19, 2022
Messages
264
Reaction score
26
Points
28
Atât de simplu? Minunat.

Am avut impresia că acetona are anumite proprietăți specifice care necesită un agent de uscare diferit.
 

testint

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
May 26, 2023
Messages
125
Reaction score
68
Points
28
Există pentru depozitarea pe termen lung, dar atâta timp cât este pură și ați gătit-o complet uscată în cuptor, am folosit întotdeauna acest lucru în loc de sitele moleculare
 

mithyl2

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Aug 19, 2022
Messages
264
Reaction score
26
Points
28
Cât timp credeți că acetona uscată va rămâne uscată dacă se află într-o sticlă sigilată?
 

testint

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
May 26, 2023
Messages
125
Reaction score
68
Points
28
În funcție de câte ori a fost deschis și utilizat. Eu folosesc orice solvent anhidru imediat, orice despre depozitare ar fi o presupunere din partea mea.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Sita moleculară 3a este mai bună în opinia mea. Nu trebuie filtrată, nu lasă mizerie în acetonă. Este reutilizabilă și poate usca acetona până la zeci de ppm. Funcționează în temperaturi scăzute și poate deshidrata siliciul, el însuși fiind un agent de uscare. Este inert față de orice, sulfatul de magneziu reacționează cu unele lucruri și uscarea sa este nașpa. Dacă nu îl răciți la fiecare 20 de minute, se transformă în piatră atât de tare încât nu o puteți sparge cu ciocanul
 

testint

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
May 26, 2023
Messages
125
Reaction score
68
Points
28
Absolut corect, deși atunci când am fost schițat în trecut am folosit doar ceea ce a fost cel mai ușor de obținut și a fost ieftin, acum este o poveste diferită
Și da, ar trebui să folosiți agitatorul cu magneziu. :)
 

mithyl2

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Aug 19, 2022
Messages
264
Reaction score
26
Points
28
care este cel mai bun mod de a usca sita moleculară 3a pentru a o utiliza din nou?
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Puneți-l în cuptor pe o tavă de prăjituri la 400° timp de câteva ore (mai mult dacă îndrăzniți, dar cuptorul dvs. vă va scoate fum)
 

mithyl2

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Aug 19, 2022
Messages
264
Reaction score
26
Points
28
va fi suficient 300C sau 350C pentru o perioadă mai lungă?
 
View previous replies…

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Asta e mai fierbinte decât temperaturile pe care le-am spus. 300°C este 572°f. Există o temperatură care este prea fierbinte, dar nu-mi amintesc care a fost, mai fierbinte decât am simțit că ar trebui să meargă cuptorul meu. Nu există nicio "activare" reală, care este un proces chimic, activarea înseamnă doar uscarea. Cel mai bun sfat al meu este să urmați instrucțiunile producătorului
 

mithyl2

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Aug 19, 2022
Messages
264
Reaction score
26
Points
28
Am presupus că te referi la celcius.

mulțumesc pentru sfat. sunt complet de acord cu dvs. în ceea ce privește ușurința de a utiliza site în loc de magneziu.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Da, noi, americanii, ne agățăm de absurdul nostru sistem de măsurare imperial în care apa îngheață la 32° și fierbe la 212°, iar un picior are 12 inci și o milă 5280 de picioare. Majoritatea măsurătorilor noastre se fac în cantități precum 1/16 (0,06125) și 1/32 și 1/64... Adică, de ce ați împărți ceva în 64 de părți 🤔? Medicamentele vin în 1/8 și 1/4 de uncie, ceea ce înseamnă 28,3 grame, deci iată cele 3,5 grame, știu că tehnic ar trebui să fie 3,5375 g, dar noi, americanii, nu știm să calculăm atât de bine
 
Top