Biotransformarea benzaldehidei în L-PAC

archae

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 25, 2022
Messages
77
Reaction score
65
Points
18
Introducere
L-fenilacetilcarbinolul este un compus utilizat în sinteza efedrinei, ea însăși utilizată ca precursor al amfetaminelor. Industrial, acesta este sintetizat prin fermentarea aerobă a benzaldehidei de către drojdia de panificație (S. cerevisiae/SC). Deși procesul este destul de simplu, acesta poate necesita un pic de echipament și cunoștințe, în special în ceea ce privește menținerea culturilor sterile și a condițiilor de creștere adecvate. Prin urmare, voi explica două metode de sofisticare diferită pentru producerea de L-PAC prin biotransformare. Mediul de creștere trebuie să fie sterilizat prin autoclavare înainte de utilizare.

Prima metodă:
Această tehnică ar putea fi descrisă drept "neglijentă, dar ușoară". Aceasta necesită mai puțin echipament, este mai ușoară, dar este, de asemenea, mai puțin eficientă și va duce la randamente mai scăzute.

Procedură:
În 500 ml de tampon citrat steril 0,1M pH 6 se adaugă 44 g de drojdie și 55 g de glucoză. Se pune într-o baie de apă încălzită la 30 °C. Se incubează timp de 40/50 de minute.
Se adaugă benzaldehidă (25 mmol) în 5 ml etanol și acetaldehidă (25 mmol). Se incubează timp de 60 de minute.
Se filtrează prin Celite.
Se extrage cu 3*100 ml acetat de etil. Se rupe emulsia folosind soluție saturată de clorură de sodiu, se usucă pe sulfat de sodiu anhidru, se filtrează, se evaporă solventul. Acesta este L-PAC-ul dumneavoastră.

Explicații:
Tampon citrat: se utilizează pentru a menține un pH stabil, deoarece creșterea celulei îl va reduce în timp (nu este bine). Pentru a prepara acest tampon, urmați procedurile oferite de acest calculator: https://www.aatbio.com/resources/buffer-preparations-and-recipes/citrate-buffer-ph-3-to-6-2. Nu uitați să modificați pH-ul la 6.
Temperatura: permite creșterea activității metabolice a drojdiei.
Etanol: utilizat pentru dizolvarea benzaldehidei și a acetaldehidei și crește biodisponibilitatea acestora.
Acetaldehidă: utilizată ca acceptor de hidrogen în locul benzaldehidei, limitând astfel producția de alcool benzilic.

Aceasta este o procedură ușoară pe care aproape oricine o poate urma după ce a citit puțin despre tehnicile sterile standard, dar oferă randamente mai scăzute decât cealaltă (între 20 și 40 %). Aceasta poate fi îmbunătățită fie printr-o aerare mai bună prin agitare orbitală la 150 rpm sau prin pomparea de aer steril în mediu, cu 1 l de aer pe litru de mediu pe minut, fie prin imobilizarea celulelor în bile de alginat. Puteți căuta acest lucru pe youtube, este foarte ușor de realizat și poate crește semnificativ randamentul.


A doua metodă:
Acest protocol este mai avansat, dar poate crește randamentul până la 60 sau 70% dacă este realizat corect. Cu toate acestea, va necesita mai mult material. Chiar dacă nu este perfectă, este mult mai bună.
Această metodă a fost concepută pentru drojdia Candida utilis în loc de S. cerevisiae. Puteți folosi SC în schimb, dar veți observa o scădere a randamentelor. Puteți cumpăra C. utilis aici: https://www.biomall.in/product/candida-utilis-atcc-9950-0779p-0779p

Procedură
Mediul de creștere este compus din 10g/L uree (aduce azot), 10g/L MgSO4 (aduce magneziu și sulf) și între 50 și 70g/L de zahăr folosind melasă. Se dizolvă într-un volum adecvat de tampon citrat 0,1M pH 6.
Cu o zi înainte, inoculați o cultură inițială de drojdie și incubați la 30°C peste noapte.
Se citește densitatea optică (absorbția) la 595nm. Inoculați reactorul de fermentare cu 15% v/v din cultura inițială ajustată la 0,4 OD. Exemplu: pentru inocularea unui recipient de 1L, dacă DO a fost măsurată la 0,2, adăugați 300mL la 700mL. Dacă OD este deja la 0,4, adăugați 150mL la 850mL etc... (240x106 celule/ml în inocul, a se vedea explicațiile)
Incubați la 30 °C, fie cu agitare orbitală la 150 rpm, fie pompând aer steril la o viteză de 1 v/v/min. În cazul pompării aerului, este posibil să doriți să adăugați o agitare lentă.
Incubați până când OD ajunge între 0,3 și 0,4. Acest lucru ar trebui să dureze între 4 și 6 ore, poate fi mai puțin sau mai mult. Verificați DO la fiecare 30 de minute până când atingeți valoarea dorită.
Adăugarea benzaldehidei se face în doze multiple. Pentru un 50mL, volumele sunt 68, 62, 56, 50, 43, 37, 31, 25. Se adaugă un volum echivalent de acetaldehidă în același timp. Se așteaptă o oră între fiecare adăugare.
Se extrage folosind 1:2 toluen/mediu v/v, se evaporă.

Explicație:
Densitatea optică: se măsoară cu ajutorul unui spectrofotometru. Aici citim absorbanța la 595nm, care este proporțională cu numărul de celule din soluție. Ca regulă generală, rețineți 0,1 OD=60x10^6 celule/mL

Note generale:
Pentru aerare, la scară mică este mai bună agitarea orbitală la 150 rpm. La o scară mai mare, va trebui să bubuiți aer trecut printr-un filtru.
În al doilea protocol, adăugarea de benzaldehidă se face în doze multiple pentru a crește randamentul. Aceasta poate fi îmbunătățită și mai mult prin injectarea continuă de benzaldehidă în rate descrescătoare, dar acest lucru este complex de realizat într-un cadru amator.
Se pot utiliza benzaldehide substituite și se va obține analogul L-PAC corespunzător.
În cele din urmă, puteți împrumuta unele elemente din metoda 2 și le puteți încorpora în metoda 1 pentru a personaliza proiectul experimental după bunul plac. Fiți conștienți de faptul că pot fi utilizate alte tulpini și specii, ceea ce crește foarte mult randamentele. Pentru mai multe informații, consultați "producția de L-fenil acetil carbinol (L-PAC) de către diferite tulpini noi de drojdii în melasă și suc de trestie de zahăr ca mediu de producție" de Ravi et al.
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
518
Reaction score
279
Points
63
Interesant
 

archae

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 25, 2022
Messages
77
Reaction score
65
Points
18
* pentru o cultură de 50 ml
 

ace4cada

Don't buy from me
New Member
Joined
Mar 20, 2023
Messages
4
Reaction score
0
Points
1
Care este culoarea L-PAC? Este albă sau galbenă... cineva a spus că este albă și solidă..
(la extragerea L-PAC cu solvent (cum ar fi toluenul), zahărul rămâne în solvent și la distilare va rămâne culoarea galbenă).
 

archae

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 25, 2022
Messages
77
Reaction score
65
Points
18
Glucoza, fructoza și alte zaharuri nu sunt solubile în solvenți nepolari. L-PAC este un lichid uleios galben.
 
View previous replies…

ace4cada

Don't buy from me
New Member
Joined
Mar 20, 2023
Messages
4
Reaction score
0
Points
1
Mulțumesc... dar
chat GPT spune că este solid alb.
uitați-vă la sullpiers(https://www.echemi.com/produce/pr2212011836-l-pac-99-powder-suc.html)
Am găsit un lichid galben... dar mă îndoiesc că este L-PAC..
(când amestec Mosslass cu apă și toluen (fără fermentare) și separ toluenul, apoi distilez... lichidul galben rămâne peste 150 Celcius)
 
Last edited:

ace4cada

Don't buy from me
New Member
Joined
Mar 20, 2023
Messages
4
Reaction score
0
Points
1
și punctul de topire este 152°C~156°C ( chat GPT și Furnizori toți)
dacă este corect, trebuie să fie solid în temperatura camerei

 

archae

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 25, 2022
Messages
77
Reaction score
65
Points
18
Pentru numele lui Dumnezeu, vă rugăm să nu mai folosiți ChatGPT pentru chimie și științe în general. Motorul de căutare Google există, cât de leneș intelectual poți fi?
Punctul de topire este de aproximativ 10°C pentru feniacetilcarbinol.
BTW, vrei să spui că doar amesteci melasă și apă fără fermentare? Lichidul galben este doar toate cerurile organice conținute în melasă....
 

ace4cada

Don't buy from me
New Member
Joined
Mar 20, 2023
Messages
4
Reaction score
0
Points
1
Mulțumesc... știu că este posibil din fermentare... dar în goolge cu excepția wikipedia nu oferă punctul de topire. chiar CheBi, Chemspider și așa mai departe nu a furnizat punctul de topire... după cum știți wikipedia nu este date exacte (pentru că personal poate edita).. singura informație posibilă despre punctul de topire este de la furnizori (link-ul de mai sus)..

Vreau doar să știu punctul exact de topire. și culoarea..
sullpiers (99% L-PAC) este greșit sau o formă diferită?
 

archae

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 25, 2022
Messages
77
Reaction score
65
Points
18
Tocmai am verificat, într-adevăr nu pot găsi un punct de topire precis. Cu toate acestea, vă pot asigura că la temperatura camerei este un lichid uleios, chiar și în condiții de îngheț.

https://www.trc-canada.com/prod-img/MSDS/H949610MSDS.pdf

"Aspect: Ulei incolor până la galben deschis"
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Ca fost crescător de ciuperci, m-am gândit mult la acest lucru. Mă gândesc că drojdia turbo, care are toți nutrienții în ea și este o tulpină de Sc rezistentă la etanol până la 20 %, ar fi perfectă pentru a supraviețui într-un mediu ostil ca acesta
 

archae

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 25, 2022
Messages
77
Reaction score
65
Points
18
Ceea ce fac uneori pentru a crește cantitatea de nutrienți din mediul meu este să adaug niște drojdie nutritivă de casă pe care o fac din drojdie de bere uzată, deoarece conține toți nutrienții necesari pentru a susține creșterea SC
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Sunt, de asemenea, un producător casnic de bere. Am citit despre un proces de fabricare a L-pac care nu era un proces discontinuu. Atâta timp cât drojdia moartă se scufundă, vă evacuați tamburul prin intermediul unui robinet la partea de jos și conduceți sau centrifugați drojdia moartă și mizeria de pe lichid și adăugați mai mult înapoi în tambur și devine un proces continuu. Am făcut calculele, dar am uitat cât de mult material am decis că ar face o săptămână, 20g de L-pac purificat pe 10 galoane ls Worth de fiecare dată când l-ai golit cred, iar selecția naturală va face drojdia din ce în ce mai bună în a face biochimia atâta timp cât o păstrați în viață
 

kpspoo

Don't buy from me
New Member
Joined
Mar 24, 2023
Messages
3
Reaction score
1
Points
3
există multe produse secundare în timpul fermentării... cum ar fi alcoolul benzilic, acidul benzoic, etanolul, acidul acetic, acetofenona, benzaldebitul (nereacționat)
deci,, pentru a purifica L-PAC din solvent, este necesară o procedură mai complicată
iar unele articole recomandă condiții anaerobe pentru un randament mai mare
Cred că metoda de mai sus este orientativă, nu detaliată.
 

kpspoo

Don't buy from me
New Member
Joined
Mar 24, 2023
Messages
3
Reaction score
1
Points
3
g
 
Last edited:

archae

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 25, 2022
Messages
77
Reaction score
65
Points
18
Tratamentul nu a fost descris. Cu toate acestea, contaminarea cu acid benzoic și alcool benzilic poate fi minimizată prin adăugarea de acetaldehidă în amestecul de reacție, astfel cum este descris în procedura pe care am scris-o mai sus. Am fost mai interesat de producție decât de purificare
 

kpspoo

Don't buy from me
New Member
Joined
Mar 24, 2023
Messages
3
Reaction score
1
Points
3
Înțeleg. fără purificare, nimeni nu poate convinge că L-Pac a fost produs prin fermentare. Culoarea poate fi diferită de alte subproduse, iar distilarea va fi mai ambiguă din cauza subproduselor...
deci cum puteți convinge că L-PAC a fost produs? aveți vreun analizor?
 
Top