Gânduri/opinii despre reducerea mesteacănului

x9Ev3nTh0riz0n9x

Don't buy from me
New Member
Joined
Feb 21, 2022
Messages
5
Reaction score
2
Points
1
Are cineva vreo experiență cu reducerile Birch pe care ar dori să o împărtășească? Vă rog, nu metode cu o singură oală, ci reduceri reale de mesteacăn. Am încercat o veșnicie să găsesc un videoclip care să mă ajute. Am auzit că și sinteza amoniacului anhidru este destul de simplă.
 

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
730
Reaction score
1,021
Points
93
Amoniac anhidru disponibil în comerț (în etanol sau metanol 2-4M) pentru reducerea sodiului. Dar pentru amoniac lichid la domiciliu - uitați.
 

brianvene1

Don't buy from me
New Member
Joined
Mar 21, 2022
Messages
20
Reaction score
12
Points
3
Bună ziua @ x9Ev3nTh0riz0n9x
Am găsit acest lucru într-un document oficial


Reducerea mesteacănului: aceasta se realizează prin intermediul unei reduceri metalice dizolvante a efedrinei
sau pseudoefedrină în prezența amoniacului.
Reacția presupune amestecarea efedrinei sau pseudoefedrinei cu gaz amoniac anhidru și sodiu sau litiu metalic.
Amestecul este apoi lăsat să stea până la evaporarea amoniacului. Izolarea uleiului metilic se realizează prin extracție directă cu solvent și filtrare.
Produsul de reacție se purifică în continuare prin formarea sării de clorhidrat
și recristalizare. În practica ilicită, reducerea Birch se realizează de obicei printr-o reacție într-o singură etapă, folosind amoniac disponibil pe scară largă și benzi de litiu din baterii. În ciuda acestui fapt, reducerea Birch produce de obicei un produs final foarte "curat".
produs final "foarte curat". Mai multe impurități specifice rutei, cum ar fi N-metil-1-(1-(1,4-ciclohexadienil))-
2-propanamină sunt raportate în literatura de specialitate. Reacția care implică amoniac anhidru este periculoasă și nu sunt rare exploziile în laboratoarele clandestine.
 
Top