Brom

TheVacuumGuy

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Sep 20, 2023
Messages
122
Reaction score
51
Points
28
(poate un avertisment ar fi "frumos") cu privire la benzen / brom :)
Acestea sunt aproape imposibil de obținut. Ei bine, cu înregistrarea și documentele de afaceri este posibil, dar voi sări pentru moment (afacerea are doar 2 săptămâni).

Având în vedere că am cheltuit deja o grămadă de bani pentru a cumpăra echipamente, nu există altă cale de întoarcere decât să le produc eu însumi (brom).

Am văzut toate acele videoclipuri pline de fumuri periculoase și sisteme de ventilație grele, avertismente și așa mai departe, dar am dat peste acesta de mai jos.

Sunt curios, se pare că în acest fel îmi pot obține bromul doar scoțând stratul superior cu o pipetă sau ceva asemănător, fără "prea mult pericol"

Are cineva experiență? Este acest lucru viabil? De asemenea, atunci când se utilizează NaBr în loc de bromură de potasiu?

https://imgur.com/a/xHw0vMD
 

SonicNL

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 22, 2023
Messages
84
Reaction score
74
Points
18
Nu puteți sări peste acest pas și să cumpărați un precursor bromat?
 

TheVacuumGuy

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Sep 20, 2023
Messages
122
Reaction score
51
Points
28
Da, sigur, dar a primit destul de o sumă, astfel încât după aceea ar fi cu siguranță o opțiune. Deși nu sunt sigur că este mult mai ușor. Timpul și curba de învățare vor spune
 

BitcoinScam

Don't buy from me
New Member
Joined
Oct 29, 2023
Messages
56
Reaction score
30
Points
18
dacă sunteți din europa, pot cumpăra brom ușor sau Hbr cu perhidrol, mult mai ușor de făcut ca în video
 
View previous replies…

TheVacuumGuy

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Sep 20, 2023
Messages
122
Reaction score
51
Points
28
Mulțumesc. Voi reține acest lucru pentru o utilizare ulterioară. Pot, de asemenea, să cumpăr direct produsul final, dar acest lucru contravine puțin scopului acestui demers.
 

BitcoinScam

Don't buy from me
New Member
Joined
Oct 29, 2023
Messages
56
Reaction score
30
Points
18
de ce dacă cumperi un lot 2b4m îți dau un preț bun. La fel, dacă faci 100 kg, nu trebuie să folosești un reactor de 100 l. În țara mea, folosesc un mauzer de 1000 l și le amestecă pe toate și obțin cristale ca gheața.
 

TheVacuumGuy

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Sep 20, 2023
Messages
122
Reaction score
51
Points
28
Idc despre preț, dar acestea sunt numere care nu sunt chiar un obiectiv pentru mine. Mă duc pentru prima mea încercare în chimie. Aș fi mai mulțumit cu 250 g de produse proprii de calitate excelentă (într-o zi) decât cu 100 kg de orice a "amestecat" un străin.
Dar mulțumesc oricum
 

auc

Don't buy from me
Resident
Language
🇪🇸
Joined
Apr 30, 2023
Messages
73
Reaction score
18
Points
8
Am început să o produc și procesul este destul de ușor, dar să o țin fără să se evapore este dificil și de fiecare dată când o făceam, o puneam în congelator pentru a nu se evapora atât de ușor.

După un timp, m-am plictisit și am rugat o companie să-l importe pentru mine și am cumpărat 2 litri și durează mult timp.
Doar că este greu să o ții sub control.
 

TheVacuumGuy

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Sep 20, 2023
Messages
122
Reaction score
51
Points
28
Pentru a răspunde la această întrebare: funcționează oarecum, dar pare departe de a fi "utilizabilă"

 
Last edited:

w2x3f5

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
358
Reaction score
174
Points
43
Se poate obține brom din acid hidrobromic cu peroxid de hidrogen (agentul oxidant poate fi un alt oxon și altele asemenea), se poate obține din bromuri metalice cu reacții de acid sulfuric plus un agent oxidant. În majoritatea reacțiilor, bromul poate fi obținut direct în timpul reacției, fără a-l izola în forma sa pură, o substanță foarte neplăcută.
 

TheVacuumGuy

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Sep 20, 2023
Messages
122
Reaction score
51
Points
28
Ieri am încercat ceva care pare promițător folosind bromură de potasiu, hipoclorit de sodiu și HCl.
 

w2x3f5

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
358
Reaction score
174
Points
43
Toate soluțiile de hipoclorit sunt stabilizate cu hidroxid de sodiu; acest aspect neplăcut trebuie luat în considerare. Utilizați un agent oxidant foarte incomod.
puteți încerca acid fosforic sau acid sulfuric, acidul clorhidric nu este cea mai bună opțiune deoarece se pot oxida în clor în momentul în care se termină bromura.
 

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
730
Reaction score
1,021
Points
93
poate NBS este posibil pentru dvs.? CuBr2 este, de asemenea, posibil. Sistemul CuO/iod. Sistemul H2O2/HBr (alegerea mea preferată)
 

TheVacuumGuy

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Sep 20, 2023
Messages
122
Reaction score
51
Points
28
Mulțumesc!
Dacă înțeleg corect, aș putea bromina direct folosind N-Bromosuccinimidaca înlocuitor pentru br2? Asta ar economisi o cantitate enormă de muncă + ușor de obținut.
 
View previous replies…

w2x3f5

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
358
Reaction score
174
Points
43
Catalizatorul de bromurare NBS este acidul Tos, reacția este foarte rapidă, selectivă și curată. NBS este scump în comparație cu alte surse de brom.
 

TheVacuumGuy

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Sep 20, 2023
Messages
122
Reaction score
51
Points
28
prea târziu. 500g sunt pe drum. ce este acidul Tos?
 

41Dxflatline

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 23, 2022
Messages
320
Solutions
1
Reaction score
153
Points
43
KBr este disponibil pe scară largă (NaBr nu știu). Trebuie doar să adăugați acid sulfuric conc. și să vă pregătiți pentru distilarea în vid. Adăugați încet H2O2 cu o pâlnie de adiție. După ce ați terminat, luați o pâlnie septică și adăugați puțin h2so4 conc., turnați soluția de brom + apă în pâlnia septică, extrageți stratul inferior într-o eprubetă și sigilați cu o torță. Cea mai periculoasă parte este adăugarea lichidului în pâlnia sep.
 

TheVacuumGuy

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Sep 20, 2023
Messages
122
Reaction score
51
Points
28
Da, și asta este pe YouTube. H2O2 este restricționat aici, deci greu de obținut în afară de purificare. Am găsit unele pe care încă le aștept, dar numai 35%
 
Top