Extracția cafeinei din ceai

chemistrydude

Don't buy from me
Resident
Joined
Jul 2, 2022
Messages
74
Reaction score
21
Points
8
Introducere (scurtă introducere pentru că știu că știți acest compus): Cofeina este un stimulent care poate fi obținut prin sinteză sau extracție, extracția poate fi din boabe de cafea, pudră de cafea instant, pliculețe de ceai, frunze de ceai.
Vom lua în considerare opțiunea pliculețelor de ceai.

Produse chimice:
90 ml de diclormetan
Apă (dacă aveți apă de proastă calitate de la chiuvetă, nici nu vă gândiți să o folosiți pentru extracție, dacă aveți această problemă, puteți cumpăra o sticlă de apă din magazin)
12 sau 13 plicuri de ceai
12 g Na2CO3

Extracție:
Punem 12 pungi de ceai în pahar și 125 ml de apă în pahar și turnăm 12 grame de carbonat de sodiu, aducem soluția la fierbere, dacă extractul este foarte închis la culoare, adăugăm 65 ml de apă și reluăm procesul de două ori, adăugăm soluția în pâlnia separatoare și adăugăm dcm de 3 ori pentru a separa lichidul de cafeină, folosim distilarea pentru a elimina dcm de recuperare, după care obținem cristalele de cafeină.

Randament: 1,2 grame (55%)
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,661
Solutions
3
Reaction score
2,736
Points
113
Deals
1
Cofeina poate fi cumpărată fără probleme din farmacii. Cine are nevoie să extragă cafeina din ceai? =)
 

chemistrydude

Don't buy from me
Resident
Joined
Jul 2, 2022
Messages
74
Reaction score
21
Points
8
Știu, unele state vând doar cu rețetă, deci cred că pentru oamenii care nu pot obține pastile de cofeină.
 

chemistrydude

Don't buy from me
Resident
Joined
Jul 2, 2022
Messages
74
Reaction score
21
Points
8
Poate avea impurități.
 

B.d.p.n.e

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 4, 2023
Messages
36
Reaction score
35
Points
18
Deals
2
Pot efectua același proces folosind cafea sau pastile în loc de ceai?
 
Top