Cocaina poate fi și mai purificată prin reoxidare?

DanTheMan

Don't buy from me
Resident
Joined
Jul 23, 2023
Messages
16
Reaction score
1
Points
3
Bună,

în prezent mă lupt cu găsirea unei surse decente. Chiar și după
1.Aceton Wash
2.Etanol Recristalizare (accelerez filtrarea cu vacum ar putea fi o problemă?)
3. Conversia la bază
4. Spălare Hexan L-L
5. Conversie în HCL din nou
6. A doua spălare cu etanol
Am obținut cel puțin 4 cristale cu aspect foarte diferit.... Testele de culoare continuă să dea rezultate neclare din cauza prezenței multor agenți diferiți. Nici măcar spălarea cu apă nu ajută.
Am citit mult despre acest subiect și am ajuns la întrebarea ce s-ar întâmpla dacă aș trata HCL ca pe frunzele din producție?

Adică
1. Dizolvarea în soluția alcalină pentru a obține baza
2. Se adaugă benzen sau kerosen
3. Se elimină apa și se adaugă acid sulfiric + carbonat de sodiu
-> obțin pasta
4. Adaug pasta la acid sulfuric și apă
5. se adaugă permanganat de potasiu (sper să descompună totul în afară de cocaină)
6. Formă la bază din nou prin amoniac hxdroxid
->bază
baza la hcl ar trebui să fie clară.


Ar funcționa asta ? A încercat cineva vreodată?
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,307
Solutions
4
Reaction score
879
Points
113
Totul este mult prea complicat. Este mult prea mult. Sunt destul de sigur că nu aveți nicio idee despre ceea ce faceți. Acest lucru se bazează exclusiv pe verbiajul ales și pe informațiile pe care nu le-ați inclus. Sunt un cristalograf destul de decent, să vedem cristalele. Utilizați o recristalizare cu mai mulți solvenți? Pot să vă dau o schemă care nu va lăsa practic nicio urmă de adulterant, dar nu va folosi kerosen sau benzen. Cu siguranță nu va folosi sulfatul de sodiu pe care îl produceți dintr-un motiv necunoscut. Vă verificați ph-ul în timp ce faceți toate aceste cercetări? Cocaina este o moleculă sensibilă și există 100% șanse să o distrugeți
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,307
Solutions
4
Reaction score
879
Points
113
Postați rezultatele testelor dvs. de culoare a reactivilor.
 

DanTheMan

Don't buy from me
Resident
Joined
Jul 23, 2023
Messages
16
Reaction score
1
Points
3
Bine, nu sunt sigur cu privire la reactivul Ehrlich. Nu ar trebui să devină verde... Celelalte dau semnale contradictorii.
 

Attachments

  • 8PZFQqUbdj.jpg
    8PZFQqUbdj.jpg
    1.4 MB · Views: 152
  • X3TYI6ROC7.jpg
    X3TYI6ROC7.jpg
    2.3 MB · Views: 157

DanTheMan

Don't buy from me
Resident
Joined
Jul 23, 2023
Messages
16
Reaction score
1
Points
3
Acestea și câteva altele sunt toate tecile de curățare pe care le puteți găsi pe internet. Dar ai dreptate, habar nu am ce se întâmplă la nivel molecular. Nu sunt chimist. Dar îmi place cu adevărat să învăț toate aceste lucruri și să fiu recompensat cu o lovitură bună. De fapt, cheltuiesc mai mulți bani pe echipamente și chimicale decât vreau să recunosc. Am citit atât de multe articole de știință și brevete încât am ajuns la concluzia că acest lucru ar fi posibil. Modul pe care l-am descris pe scurt poate fi găsit pe erowid. Dacă mă puteți ajuta să identific ce sunt aceste cristale, v-aș fi recunoscător. De asemenea, păstrez o mostră de 4 mg per ml MeOH în frigider. Dacă îmi puteți recomanda un amestec bun de solvenți pentru faza mobilă pentru cromotografia pe peliculă subțire, v-aș fi foarte recunoscător. Încercările mele nu au putut împărți componentele.

Acestea sunt imagini ale cristalelor la care mă refer. Mai întâi în etanol. Multe lucruri diferite, întotdeauna am crezut că doar cele curate și netede de deasupra sunt cele corecte. Este corect? Poza 2 este tot etanol. Imaginea 3. este Hexan, nu este țara minunilor de iarnă la care mă așteptam. Cristalele sunt terne și nu alb pur. Cele două imagini sunt eter de benzină de la bază. De asemenea, aceste ace nu mi se par corecte.
 

Attachments

  • gDiozSavkx.jpg
    gDiozSavkx.jpg
    3.8 MB · Views: 159
  • zqK4DT6Zwx.jpg
    zqK4DT6Zwx.jpg
    1.2 MB · Views: 168
  • vGxNdqMc91.jpg
    vGxNdqMc91.jpg
    1.5 MB · Views: 168
  • KvZ51EJM4Y.jpg
    KvZ51EJM4Y.jpg
    2.1 MB · Views: 164
  • 2b3hN0nmC6.jpg
    2b3hN0nmC6.jpg
    2 MB · Views: 170

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,307
Solutions
4
Reaction score
879
Points
113
Sunt doar un idiot pe internet, dar iată interpretarea mea:
MARQUIS, nicio reacție pozitivă
MORRIS, cocaină pozitivă
ROBODOPE, nicio reacție pozitivă
SIMONS cocaină pozitivă
EHRLICH, nicio reacție pozitivă
MECKE, fenecitină pozitivă
LIEBERMAN cocaină pozitivă

Cristalele. Analizez acum și sunt de acord că imaginea 1, între orele 11 și 14, sunt cristalele de clorhidrat de cocaină prin excelență pe care le văd
Pic 2 arată aceeași structură pe care o văd în cristalizările mele care cred că este un analgezic "caine" benzocaină poate
Pic 3 prezintă niște cristale frumoase de cocaină care mi se par foarte pure
Imaginile 4 și 5 au o structură monoclinică al cărei aspect și raport se potrivesc cu literatura de specialitate pentru fenacetină
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,307
Solutions
4
Reaction score
879
Points
113
KHTs68SbXQ
Z3sGxTCiFW
Vx9Qz6JHMq

În prima imagine puteți vedea aceeași structură pe care o numesc benzocaină. Aceasta este doar dizolvată în apă potabilă RO rece ca gheața@2ml/g și decantată rapid într-o tavă de plăcintă și evaporată
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,307
Solutions
4
Reaction score
879
Points
113
Soția mea era pe fundul meu să fac altceva decât să mă uit la cristalele de cocaină atunci când am răspuns inițial, ceea ce nu am apucat să spun este, treabă bună cu reacțiile reactivilor și fotografiile cristalelor, când am răspuns prima dată am crezut că răspund unui copil care se joacă cu mâncarea lui, iar tu m-ai impresionat cu minuțiozitatea răspunsului tău. Cred că ne aflăm într-un loc similar, cu motivații similare în ceea ce privește cocaina. Este drogul meu preferat și am căutat peste tot pentru mai multe informații. Am găsit o mulțime de informații, dar multe dintre ele sunt dincolo de capacitățile mele de chimist.
Există secrete care rămân ascunse cu privire la această substanță chimică și sper să le descopăr și voi accepta tot ajutorul pe care îl pot primi. Nu ezitați să împărtășiți toate cunoștințele pe care le descoperiți, iar eu le voi împărtăși pe ale mele cu voi. Cea mai recentă descoperire în domeniul chimiei cocainei pentru mine este cartea "Manualul cocainei" și "Manualul consumatorilor de cocaină" de David Lee. Acestea sunt publicații mai vechi (78 și 80 de ani), dar conțin câteva cunoștințe pe care nu le știam în mod previzibil. Sunt disponibile pentru descărcare gratuită din mai multe locuri. Dacă nu le-ați citit, ar trebui să o faceți. Dacă nu le găsiți cu ușurință, vă pot trimite la paginile de descărcare pdf. Am încercat să încarc una, dar am renunțat după ce a eșuat de 3 ori.
Am citit că colorarea gălbuie nu este o reacție pozitivă pentru Ehrlich și, de asemenea, este destul de comună. Eu personal nu văd verde în ea. Galben verzui poate, care nu este concusmm×
 

DanTheMan

Don't buy from me
Resident
Joined
Jul 23, 2023
Messages
16
Reaction score
1
Points
3
Wow, mulțumesc pentru răspunsul prietenos și respectuos. Sunt sigur că putem găsi modalități mai bune de purificare. Recristalizarea apei a fost cea la care v-ați referit cu "vă pot oferi o schemă care nu va lăsa practic nicio urmă de adulterant"? Dacă mă uit în caietul meu de notițe, am încercat deja de 6 ori, niciodată cu succes. :( Ce am făcut:
-umple 2 ml de apă în eprubetă cu capac cu șurub
-am pus capacul cu șurub și am pus apă cu gheață
-Între timp zdrobiți 1g de material
-să iau eprubeta, să o deschid și să pun pudră în ea. (Poate că am fost prea lent aici și cei 2 ml de apă au ajuns din nou la temperatura camerei)
-închideți eprubeta și agitați -> foarte puțin nu este dizolvat
-se toarnă din eprubetă sprijinindu-se pe stierer de sticlă pentru a evita picurarea și a reține materialul nedizolvat
-am folosit pentru asta o placă de tăiat sticlă din sticlă călită
-am așezat placa pe covorul de încălzire pentru terariu (nu va depăși niciodată 35°C) + am folosit un ventilator portabil pentru a ajuta la evaporarea apei.
..... A durat o veșnicie, deoarece consistența era ca a siropului de arțar... am înclinat placa pentru a obține o suprafață mai mare pentru încălzire și ventilator, dar totuși, evaporarea a fost foarte lentă în comparație cu etanolul. De îndată ce nu a mai fost lichidă pe placa mea, am pus-o într-un loc răcoros, lângă ferestre, astfel încât vântul să ajute la cristalizare. Și ghiciți ce? Toate cristalele ciudate sunt încă aici... + efectul nu mai este bun. Apa și temperatura trebuie să fi hidrolizat molecula sensibilă... Data viitoare voi pune cocaina deja în eprubetă într-o zonă rece, voi adăuga doar apă rece, voi agita puțin și o voi arunca în pâlnia de porțelan Buchner cu vid (încă nu sunt sigur dacă vidul poate accelera hidroliza). Pentru a vă răspunde la întrebare: Vă verificați ph-ul în timp ce faceți toate aceste cercetări? Da, prin intermediul unui phmetru digital bine calibrat și a unor benzi de testare normale. Îți ajustezi ph-ul apei pentru a evita acest lucru?
Ca aici https://drugs-forum.com/data/attach..._stability_of_cocaine_in_aqueous_solution.pdf
o valoare a ph-ului de 5 este recomandată pentru depozitarea la temperatura camerei.
De asemenea, desigur, cunosc cărțile lui David Lee, a fost și punctul meu de plecare, dar acum cam outdatet....
 

DanTheMan

Don't buy from me
Resident
Joined
Jul 23, 2023
Messages
16
Reaction score
1
Points
3
Puteți explica cum funcționează soubility? Pot găsi surse care afirmă că 2,7 - 3,2 ml de etanol pot dizolva un gram. Dacă încerc cu până la 4 ml pe gram, substanța rămasă în filtru este totuși testată pozitiv cu reactivul Morris. Teoria mea este că este amestecat un fel de zahăr. Zahărul se poate dizolva în apă și formează guma, această gumă poate dizolva mai multă cocaină? Sunt destul de sigur că am mai văzut asta cu cloroformul. Dacă am încercat cristalizarea cloroformului fără spălare cu aceton și totul s-a dizolvat. Dar dacă pulberea a fost spălată corect cu aceton, pot filtra tăieturile cu cloroform deoarece nu s-a dizolvat totul. Cred că inamicul meu este un emulgator care ajută la amestecarea uniformă a diferiților compuși.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,307
Solutions
4
Reaction score
879
Points
113
Când ai spus că este lipicios după ce a făcut baie. Am știut că vorbim despre zahăr. Probabil manitol, este un alcool de zahăr, deci se dizolvă în etanol, metanol și apă. Am folosit din greșeală o dată apă NU rece și s-a transformat în lipici maro, iar 20 de extracții mai târziu am reușit să pierd toată cocaina. Nu, decantarea, de obicei o fac exact o dată și dacă scot ceva valoros, o fac pe toată punga, dar de 4/5 ori nu scot nimic. Izopropilul fierbinte fiert face o extracție destul de bună pentru mine de cele mai multe ori. O pun în Buchner, arunc izopropilul fierbinte pe ea, o învârt timp de 5 secunde și apăs pe buton. Apoi stropesc cu câțiva ml de izopropil fierbinte pentru a aspira reziduurile din Buchner.
Dacă luați acea apă rece ca gheața și o neutralizați cu niște sb, puteți să scoateți pietricelele și ați eliminat cea mai mare parte a zahărului, acesta rămâne dizolvat în apă, apoi îl zdrobiți, îl recoaceți în apă nouă și un pic de bază și îl colectați a doua oară. Știați că c.hcl este atât de polar încât se disociază în proporție de 50% în apă cu ph de 7, utilizarea unui contor de ph este importantă deoarece dacă ph-ul dvs. se potrivește cu pka-ul dvs., atunci tehnic este 50% unionizat și sunteți în pericol de a pierde 1/2 din rahat. Asigurați-vă că verificați dacă ph-ul dvs. este cu cel puțin 2 peste pka, dar cocaina este, de asemenea, fragilă și se descompune ușor. Extracție acidă, ph<6,6 când încerci să o cureți, înainte să separi polar/non-polar, verifică ph-ul și ajustează-l pentru că dacă e 7 pierzi produs. Am văzut câteva lucrări care abordau prezența levamisolului. Există 2 lucrări similare (cea de-a doua este un fals și un furt de proprietate intelectuală în opinia mea). Ambele lucrări au eșantioane de amestec de cocaină și levamisol de 3 concentrații și, în ambele lucrări, levimisolul a fost eliminat cu succes prin neutralizare și curățare cu hexan și apoi reprotonare cu gaz hcl. Totuși, prima lucrare pe care am citit-o, deși anunța reconjugarea cu acid Lewis și spălarea cu 3 x hexan ca fiind calea cea mai bună, curățând tot levamisolul în doar 2 spălări, dacă citiți lucrarea, cealaltă metodă a eliminat, de asemenea, tot levamisolul, dar a necesitat 3 spălări. A fost cloroform pe hcl în apă. Cocaina hcl dizolvată în apă, scuturată cu cloroform de 3 ori, apoi evaporată sub vid. După cum sunt sigur că știți, levamisolul este standardul de aur al produselor greu de îndepărtat.
Nu am văzut nicio dovadă care să sugereze că un vid normal (sau puternic, de altfel) are vreun efect dăunător asupra cocainei. Ceea ce mă aduce la ceva de care nu am auzit și nici nu am văzut să se încerce. Centrifugarea. Tocmai căutam proprietățile fizice ale manitolului și cocainei hcl și am observat câteva fapte interesante. Cocaina hcl are o mol. Wt. De drept la 2x manitol. În același timp, mannatolul are o suprafață polară de 2 ori mai mare decât cocaina hcl ( mai mult decât, (120A față de 55A), ceea ce îl face un candidat uimitor pentru centrufugare. Este parașute și torpile. De asemenea, 120 angstrom ar putea fi filtrat cu un disc de celuloză și ar trebui să fiți în măsură să găsiți unul de dimensiuni adecvate mai mult de 55 și mai puțin de 120
 
Last edited:

DanTheMan

Don't buy from me
Resident
Joined
Jul 23, 2023
Messages
16
Reaction score
1
Points
3
Deoarece dețin o centrifugă (sau construiesc una din motorul unei drone vechi), voi încerca.
Pentru a reveni la subiectul actual și a-mi răspunde la propria întrebare. Da, cocaina poate fi reoxidată pentru purificare. A se vedea https://www.emcdda.europa.eu/publications/eu-drug-markets/cocaine/production_en#figure1

Doar un alt link pentru cei interesați. Cred că merită citit.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,307
Solutions
4
Reaction score
879
Points
113
YIKES! Aceasta este impresia mea inițială despre al doilea link. Nu sugerez nimic din ceea ce se spune. Aș putea, dar ar trebui să o analizez cu informații concrete și să verific cifrele. Impresia mea inițială este că este o modalitate excelentă de a pierde o mulțime de produse. M-am oprit din citit când am ajuns la a zecea informație falsă/înșelătoare. Va fi o călătorie lungă pentru a demonta toate acestea cu citate.
 
Top