Pot utiliza în siguranță o pompă de vid cu solvenții tipici MDMA? (xilen, IPA ,HCL, NAOH , etc?

IM BATMAN

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 4, 2022
Messages
65
Reaction score
9
Points
8
Ei bine, am primit noua mea pompă de vid, înainte de asta am folosit o mică pompă manuală și, ca să fiu sincer, a fost destul de bună, deci... din moment ce are motor etc., pot să o folosesc în distilarea în vid fără riscuri?
 

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
În funcție de materialul pieselor pompei care intră în contact cu solventul, ar trebui conectată o capcană frigorifică pentru a condensa vaporii care sunt creați de vid. Acest lucru previne, de asemenea, distribuirea vaporilor de solvent în încăpere.


De asemenea, ar trebui să creați o posibilitate de reglare a vidului, nu întotdeauna este necesară întreaga putere de aspirare.
Eu am rezolvat acest lucru cu o piesă în T în conducta de aspirație în care pot injecta aer fals pentru a regla vidul.
 

IM BATMAN

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 4, 2022
Messages
65
Reaction score
9
Points
8
Tnx mult prietene, asta e foarte frumos, pentru vapori am avut un extractor direct la ieșirea pompei manuale, dar această metodă este exact ceea ce am nevoie.
Mulțumesc din nou, domnule.
 

IM BATMAN

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 4, 2022
Messages
65
Reaction score
9
Points
8
Deci... am încercat să înțeleg cum să conectez... și... nu sunt sigur haha ...
Îmi puteți explica, vă rog?

ce parte ar trebui să conectez la adaptorul meu de vid?
 

Attachments

  • xGW4v1JM9S.PNG
    xGW4v1JM9S.PNG
    112.8 KB · Views: 329

IM BATMAN

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 4, 2022
Messages
65
Reaction score
9
Points
8

ok, am înțeles totul, asamblarea este foarte simplă și logică haha...... doar... cu baie de gheață ar trebui să fie suficient, nu? nu este nevoie de azot lichid pentru asta, nu?
 

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
Eu folosesc o baie de gheață/sare la -21 -24°C, dar ar trebui să folosiți ceva de genul unui dewar pentru a-l menține rece pentru o perioadă mai lungă.
 

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
În primul rând o conexiune la capcana dvs. rece, apoi, cel mai bine, o modalitate de a regla aerul fals pentru a seta vidul și apoi la partea de aspirație a pompei.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,688
Solutions
3
Reaction score
2,814
Points
113
Deals
1
Bună, nu este o capcană frigorifică. Este un adaptor de vid pentru distilarea în vid.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,688
Solutions
3
Reaction score
2,814
Points
113
Deals
1
Depinde de solvent (de exemplu, este mai bine să folosiți azot lichid cu eter dietilic), dar de obicei, așa cum a spus Pennywise, este suficientă baia de sare cu gheață.
 

IM BATMAN

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 4, 2022
Messages
65
Reaction score
9
Points
8
Da, da, știu, am încărcat pentru a-mi arăta adaptorul de vid, capcana mea de frig este pe drum!
 

IM BATMAN

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 4, 2022
Messages
65
Reaction score
9
Points
8

sare de masă normală? care este motivul pentru sare?
 

IM BATMAN

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 4, 2022
Messages
65
Reaction score
9
Points
8
în ceea ce privește dewar.... există o altă opțiune? doar gheața/sarea de baie nu este suficientă? cum ar fi utilizarea unui recipient metalic de o dimensiune adecvată?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,688
Solutions
3
Reaction score
2,814
Points
113
Deals
1
Cu cât cantitatea de sare este mai mare, cu atât scade punctul de îngheț (până la un anumit punct; odată ce există suficientă sare pentru a nu se mai dizolva, punctul de îngheț nu mai scade). Apa oceanică conține aproximativ 3,5% sare; apa de mare îngheață la aproximativ 28°F (-2° C). O soluție de sare de 10% îngheață la aproximativ 20°F (-6°C), iar o soluție de 20% îngheață la 2°F (-16°C).
 

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
Dacă aveți posibilitatea de a adăuga sau schimba mereu gheață/sare, acest lucru este posibil și fără un recipient izolat. În funcție de cât timp aveți pompa în funcțiune, saramura de răcire se încălzește și capcana devine ineficientă.
Un dewar menține amestecul de sare/gheață rece pentru o perioadă lungă de timp.
 

IM BATMAN

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 4, 2022
Messages
65
Reaction score
9
Points
8
Deci, aș opta pentru saturație totală? ca o saramură? sau ar fi necesar dacă aș putea îngheța la mai puțin de -16? cu azot lichid etc.? pentru o baie simplă de apă/gheață, deoarece am văzut că urmează o proporție, ce procent de sare mi-ați recomanda?

Nu am un dewar, dar un recipient termo ar merge? (nu știu dacă termo este corect numit în limba engleză? (cel folosit pentru a menține rece / cald alimente / cafea etc)
 

IM BATMAN

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 4, 2022
Messages
65
Reaction score
9
Points
8

ceva de genul ăsta ar putea funcționa? (acest lucru este tipic pentru a obține alimente / cafea etc în temp bun) aici este numit termo sau termo
 

Attachments

  • uGnkNzsETc.jpg
    uGnkNzsETc.jpg
    18.7 KB · Views: 297

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
Am suprasaturat saramura cu sare, așa că la mine pe fund există încă sare care nu s-a dizolvat, deasupra este întotdeauna un strat gros și moale de gheață, ca de zăpadă frământată și conform termometrului -21-23°C rece. Cu acetonă aș putea încerca și mai adânc, dar asta este suficient pentru mine. De asemenea, folosesc saramura pentru a-mi răci balonul în timpul reducerii exotermice, folosesc aceeași saramură tot timpul.
Dacă trebuie să mergeți și mai jos, informați-vă cu privire la livrările de gheață carbonică în zona dvs., gheața carbonică poate fi probabil utilizată timp de până la 48 de ore și, de asemenea, livrată la timp.

Da, puteți, dacă este suficient de mare, un dewar este la fel doar de două ori și mai izolat în standardul industriei, am luat unul ieftin de la un onlinestore second hand în dimensiunea corectă pentru capcana mea.
 

IM BATMAN

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 4, 2022
Messages
65
Reaction score
9
Points
8
tnx o mulțime, informații interesante!!!
 

IM BATMAN

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 4, 2022
Messages
65
Reaction score
9
Points
8

deci... asta sună ca și cum acum trebuie doar să măsor temperatura și să obțin o consistență logică pentru mine, mă gândeam cât de greu ar fi să obțin gheață dintr-o saramură, dar dacă spui că trebuie doar să măsor temperatura și să obțin o consistență de zăpadă, voi face corect.

În ceea ce privește gheața carbonică, mă gândeam la ea, în interiorul balonului meu dewar de casă, care ar putea rezolva toate aceste probleme. voi căuta acum să văd dacă o pot obține.

În ceea ce privește gheața carbonică, nu este o problemă cu vaporii etc., nu-i așa? doar sublimează fără niciun risc, nu-i așa?

Solvenții gazoși pe care vreau să îi "elimin" sunt IPA, Xylene, DCM ... și HCL / NAOH de la treptele alcaline/acide....
acestea ar putea fi "eliminate" cu ușurință?
 
Top