Poate cineva să explice sinteza DMT din triptamină?

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
Am niște triptamine pe drum cu scopul de a sintetiza câteva lucruri pentru mine.
Prima presupun că este DMT - acum știu procesul, dar poate cineva să explice ce se întâmplă la fiecare pas? În acest fel îl voi înțelege pe deplin.
Știu că utilizarea formaldehidei de 37% este obișnuită, la fel ca metanolul absolut, la fel ca și un reductor - acum este momentul în care devin confuz cu privire la ce să folosesc? Au toate același efect? Borohidrida de sodiu vs STAB vs SCABH, care este cea mai bună soluție și de ce?
Mulțumesc, oameni buni
 

Wiley Smith

Don't buy from me
New Member
Joined
Jun 7, 2024
Messages
2
Reaction score
0
Points
1
Da, știința din spatele acesteia este foarte ușor de înțeles, dar etapele sunt mai confuze, cunosc știința, dar nu și etapele exacte, iată știința.
Tryptamina, substanța chimică care se găsește în animale și plante, are o structură chimică foarte asemănătoare cu N,N-dimetiltriptamina, cu excepția faptului că în loc de grupuri metil conectate la azot, sunt atomi de hidrogen. Pentru a converti triptamina în varianta sa dimetil, trebuie să efectuați un proces numit metilziație (cred că acesta este numele), care constă în transformarea atomilor de hidrogen de bază în grupe metil; în cazul acestui scenariu, este vorba de transformarea atomilor de hidrogen din pozițiile Rn1 și Rn2 în grupe metil, cu ajutorul unui agent de metilziație, cum ar fi formaldehida, formaldehida transformă atomii de hidrogen în grupe metil, ceea ce determină transformarea triptaminei de bază în varianta sa magică, DMT. (Dacă greșesc, corectați-mă)
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
Ca să fiu corect, acum cunosc procesul și sunt aproape acolo - am obținut câteva cristale din rex-ul final din heptan, dar uleiul creat în penultima etapă (dacă se utilizează NaBH4) este SUPER DUR pentru a face un rex reușit din el.

Sinteza pe care o urmez am găsit-o pe Reddit, dar am confirmat cu alții că este menită să funcționeze - sunt doar puțin confuz cu privire la motivul pentru care uleiul meu din ultima etapă nu dorește să se re-x de la heptanul de fierbere.

De asemenea, nu sunt foarte sigur dacă fac o înghețare precipitată a heptanului menționat pentru a accesa DMT sau dacă ar trebui să evapor heptanul. Presupun că aceasta din urmă - de aici menționarea necesității unei camere de vid (enervant), deoarece acestea costă și mai mulți bani lol

Aceasta a devenit o sinteză pe care cred că o voi încerca din nou și din nou până când o voi rezolva, având în vedere că am atât de multă triptamină.
Intenționez să încep mai ușor prin a obține o aldehidă și a face o reacție Henry pe ea, apoi aminare reductivă pentru a obține mescalină și una dintre TMA, dar îmi economisesc încet nitrometanul și nitroetanul pentru asta înainte de a cumpăra o mulțime de aldehide relevante.
Este destul de nebun cât de mult iv învățat de când am făcut acest post pentru a fi corect!
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
Apropo, toate acestea mi s-au părut corecte, nu am vrut să par arogant. Acesta a fost un răspuns foarte bun... am cam ascuns asta sub preș din greșeală, pur și simplu pentru că sunt atât de aproape de a efectua RXN, încât nu sunt sigur dacă am adăugat agentul reducător prea devreme - cred că ai uitat să menționezi asta, apropo, ai obținut totuși formaldehida corectă și aici am devenit confuz - NaBH4 acționează ca un catalizator și, de asemenea, este aceasta încă aminare reductivă - având în vedere că triptamina este deja o amină....aici era confuzia mea când am făcut postarea și de atunci nu mi-am limpezit-o cu adevărat în minte.
Acesta este motivul pentru care consider că aminarea reductivă a anumitor aldehide este mai ușor de înțeles - nu m-am ocupat de amfetaminele normale, dar cu siguranță de cele psihedelice și este mai ușor de înțeles.
 
Top