hidrogenarea catalitică a nitrometanului produce?

phenylethics

Don't buy from me
New Member
Joined
Feb 14, 2022
Messages
2
Reaction score
0
Points
1
Dacă s-ar reduce nitrometanul prin hidrogenare catalitică, randamentul ar fi similar cu cel al al/hg? De exemplu, 20 ml de substanță ar fi suficienți pentru a procesa 25 de grame de cetonă?

Se produce o cantitate echimolară?

Dacă tot am ajuns aici, de câte ori poate fi folosit paliduimul pe carbon în general? Încerc să renunț la sărurile de mercur, am încercat NaBh4, dar nu mi-a plăcut randamentul... mulțumesc!
 

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
730
Reaction score
1,021
Points
93
25 g nitrometan pentru 25 g MDP2P, de exemplu. Va fi un exces triplu. Poate suficient pentru reducerea Al/Hg. Raportul echimolar nu este suficient pentru această reacție. Dacă doriți să încercați hidrogenarea catalitică, aveți acces la hidrogen gazos și cumpărați catalizatori?
 
Last edited by a moderator:

phenylethics

Don't buy from me
New Member
Joined
Feb 14, 2022
Messages
2
Reaction score
0
Points
1
Da, am acces la palliduim pe carbon 10%, pentru mai puțin de 15 dolari gramul. Sunt sigur că pot obține hidrogen la magazinul local de benzină!
 

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
730
Reaction score
1,021
Points
93

PepitoPistol

Don't buy from me
Resident
Joined
May 3, 2022
Messages
10
Reaction score
4
Points
3
Am întrebări similare, dar pentru MDMA, ați reușit să rezolvați ceva?
Credeți că ar fi mai bine să folosiți catalizatorul adams sau Pd/C? Ar funcționa într-o singură etapă pentru MDP2P+ nitrometan?
 

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
730
Reaction score
1,021
Points
93
Da, ar trebui să funcționeze
 

PepitoPistol

Don't buy from me
Resident
Joined
May 3, 2022
Messages
10
Reaction score
4
Points
3
În ce proporție?
De asemenea, am citit că hidrogenarea catalitică a nitrometanului dă randamente scăzute... Sunt curios de acest lucru, deoarece pot obține nitrometan, dar nu și metilamină... deci acest lucru ar fi excelent...
Ne puteți împărtăși din cunoștințele dumneavoastră?
 

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
730
Reaction score
1,021
Points
93
Scris în mesaje personale. Nitrometanul pentru sinteza cu o singură oală nu este foarte potrivit pentru hidrogenarea catalitică.
 
Top