Depozitarea substanțelor chimice

madmaximus

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Dec 29, 2021
Messages
41
Reaction score
16
Points
8
Cum vă depozitați substanțele chimice băieți , de fiecare dată când le puneți în frigider cum este textul în descrierea substanțelor chimice sau ... Vă rog să scrieți modalitățile voastre ( modalitatea mea este să le îngrop în pământ și deocamdată totul este bine )
 

chemistrydude

Don't buy from me
Resident
Joined
Jul 2, 2022
Messages
74
Reaction score
21
Points
8
Nu puneți în frigider, unii acizi sau pulberi alcaline pot reacționa cu aerul rece și vă vor arde frigiderul sau vor exploda, deci fiți atenți.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,688
Solutions
3
Reaction score
2,814
Points
113
Deals
1
Bună. În primul rând, trebuie să învățați manualul de reactivi (dacă îl aveți). Dacă nu aveți, căutați pe Google despre proprietățile chimice și recomandările de depozitare. Majoritatea substanțelor chimice trebuie depozitate în recipiente sigilate, fără expunere la aer, pentru a evita reacțiile cu apa și oxigenul. Unii reactivi pot converge sub cuanta de lumină (hn), prin urmare, păstrați-i în sticlă întunecată sau într-un loc întunecat, cum ar fi un dulap sau așa ceva. De asemenea, puteți utiliza reactivi, care au miros extrem de puternic. Păstrați-le sub hota de fum sau în recipiente bine închise în această hota. Unii acizi și alcalini absorb apa din aer destul de repede și se evaporă. Ar trebui să le închideți așa cum am spus mai devreme (în recipiente sigilate) la temperatura camerei. Folosiți frigiderul pentru substanțele care se pot descompune în recipiente închise.

Sper că v-am răspuns la întrebări. Dacă doriți să știți altceva, nu ezitați să întrebați aici!
 
Top