Idiotul în chimie cere ajutor

Grubby

Don't buy from me
Member
Language
🇺🇸
Joined
Jul 27, 2024
Messages
17
Reaction score
5
Points
3
1. Amestecați 40 de grame de fenilacetonă, 20 de grame de clorhidrat de metilamină și 200 ml de metanol, adăugați 1 gram de hidroxid de sodiu pentru a neutraliza la alcalinitate slabă și reacționați la 60 de grade timp de 2 ore pentru a genera un intermediar imină.
2. Se adaugă 15 grame de borohidridă de sodiu la intermediarul imină și se reacționează la temperatura camerei timp de 6 ore pentru a genera amfetamină.
3. Se adaugă 100 ml de apă la soluția de reacție, se separă stratul organic și se repetă spălarea de trei ori. După utilizarea a 100 ml de apă de fiecare dată, se adaugă o cantitate adecvată de acid clorhidric pentru a neutraliza la pH 5.
4. Evaporați tot solventul și apa, opriți încălzirea atunci când temperatura este mai mare de 100 de grade, iar cristalele încă nu precipită după răcire. Am omis vreun pas important?
 

chef learner

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jan 9, 2024
Messages
43
Reaction score
3
Points
8
Nu există suficient hidroxid de sodiu. Atunci când se produce gaz metilamină, soluția de metanol-metilamină trebuie menținută la o temperatură scăzută pentru a se asigura că metanolul absoarbe gazul metilamină. Se va produce umezeală în secțiunea frontală. Se recomandă eliminarea umidității. Cantitatea va afecta randamentul. Soluția va reflecta pierderea de metilamină la temperatura camerei. Gaz, ceea ce face ca amestecul de reacție să nu fie reactiv și tot ceea ce se poate obține este P2P după risipirea reactivilor. După adăugarea apei, trebuie să luați DCM sau alți solvenți pentru a extrage baza liberă de metamfetamină din apă și apoi să acidificați

Nu știu dacă am dreptate sau nu, dar cel puțin acestea sunt ceea ce am învățat de pe forum
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
11,851 grame de hidroxid de sodiu pentru deprotonarea a 20 grame de clorură de metilamoniu
 
Top