CLORURĂ DE CLOROACETIL

zaners

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 13, 2023
Messages
45
Reaction score
7
Points
8
Știe cineva vreo modalitate simplă de a face acest lucru? Știu că se poate cumpăra, dar este cam limitat acolo de unde sunt eu
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Este un lacrimator și are un miros puternic, înțepător, foarte neplăcut de lucrat. Stați departe de sinteza acestuia. Aceasta este recomandarea mea dacă doriți să trăiți o viață lungă =)
 

FENTAMAS

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 2, 2024
Messages
84
Reaction score
64
Points
18
Este prea plictisitor să trăiești doar o viață lungă dacă nu poți găti niște chestii bune pentru zona ta.
Deci, dacă doriți să vedeți benzile, oricum trebuie să obțineți cumva clorura de cloroacetil.
Cea mai accesibilă cale este prin acid monocloroacetic.
De asemenea, aveți nevoie de sulf și TCCA sau altă sursă de clor.

Primul pas este să obțineți S2Cl2 brut. Există câteva videoclipuri bune pe youtube despre acest lucru.
De exemplu:
Nu este nevoie să vă deranjați cu purificarea din SCl2, deoarece acesta va fi produs oricum în etapa următoare.

Al doilea (și ultimul) pas este producerea clorurii de cloroacetil prin combinarea tuturor rahaturilor împreună și barbotarea de Cl2 suplimentar prin amestec rxn (cu o anumită cantitate catalitică de fier):
US1805162 - Prepararea clorurilor de acizi alifatici

Această metodă funcționează, dar probabil veți obține un randament mai scăzut dacă nu sunteți priceput și nu aveți o coloană eficientă.
 

zaners

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 13, 2023
Messages
45
Reaction score
7
Points
8
Mulțumesc omule , îmi voi face griji pentru sănătatea mea, e ca și cum aș trage cu dinții pentru a obține niște informații...Am avut deja pentru unele sinteze în unele cărți, dar acest lucru ajută la fel de bine
 
Top