Testarea cocainei cu ajutorul aparatului pentru punctul de topire

BlueBird

Don't buy from me
New Member
Joined
Jun 30, 2024
Messages
1
Reaction score
0
Points
1
Mă întrebam dacă cineva ar putea contribui cu cunoștințe în acest sens.

Am văzut unele instrumente digitale de bună calitate online (deși peste 1.000 de dolari) - dar mă întrebam dacă este la fel de simplu ca plasarea cocainei în eprubetă și așteptarea rezultatului bazându-se pe punctul de topire?

Sau dacă există alte substanțe chimice adăugate etc necesare pentru a obține un rezultat precis?

Mulțumesc anticipat băieți
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,307
Solutions
4
Reaction score
879
Points
113
Da, în general, nu puteți identifica o substanță chimică cu ajutorul unui test de topire. Puteți calcula puritatea pe baza a ceea ce credeți că este. Trebuie să fie o substanță chimică care se topește chiar și la presiune atmosferică. Din acest motiv în special cocaina hcl nu este o alegere bună pentru un test de topire, dar baza este
 

yourMomSaysHi

Don't buy from me
Member
Joined
May 27, 2024
Messages
2
Reaction score
0
Points
1
Sunt de acord cu prima parte. Nu este posibil să se identifice o substanță necunoscută prin punctul de topire. Dar nu aceasta este întrebarea.
Un test al punctului de topire pentru substanțe pure, așa cum poate fi Cocaine.HCl, este absolut rezonabil dacă dispuneți de un aparat adecvat pentru punctul de topire, multe dintre acestea fiind foarte fiabile. Efectuez teste ale punctului de topire pentru materialele primite ca primă măsură, apoi doar tlc dacă observ că ceva nu este în regulă pe mp de topire, pentru care dezvolți un sentiment în timp.

Revenind la întrebarea inițială:
Aveți dreptate. Dacă ați cumpărat un aparat de punct de topire adecvat, este la fel de ușor ca și cum ați lua o cantitate foarte mică de material într-un tub capilar care este sigilat pe cealaltă parte. Nu folosiți prea multă presiune la prima preluare, bateți de mai multe ori pentru ca materialul să ajungă la fund, spre partea sigilată a capilarului. Este un diametru mic, așa că doriți să nu rămână blocat în deschidere, deoarece este greu să îl împingeți în jos, chiar și cu un ac mic.
După ce ați introdus aproximativ 5-10 mm de substanță în capilar, o introduceți în aparat, setați temperatura la aproximativ 2-3°C sub punctul de topire așteptat (care este de 198°C pentru cocaină), lăsați aparatul să se încălzească rapid până acolo, apăsați un buton după ce s-a atins temperatura apropiată de punctul de topire (pentru a continua încălzirea mult mai lent decât înainte) și urmăriți topirea luminată printr-o lupă care face parte din aparat.

Apoi, link-ul dat de G.Patton este util în ceea ce privește fenomenele observabile. Nu-mi place accentul pus pe aparatele proaste.

Vă sugerez aparatele büchi și aparatele standard de farmacie care sunt încălzite electric. Categoric stați departe de a face un test mp cu aparatură de casă, vă pierdeți timpul.
Există și aparate büchi vechi, ale doctorului Tottoli, care se bazează pe ulei de încălzire, pe care vi le recomand. De asemenea, "banca Kofler" este un instrument frumos pentru un test rapid, dar nu pentru rezultate precise, reproductibile și înregistrabile.

Nu aveți nevoie de niciun fel de substanțe chimice pentru acest test, el este pur fizic. Doar tuburile capilare de dimensiunea potrivită pentru aparatul dumneavoastră sunt înlocuibile.

Sincer să fiu, este o situație tristă atunci când cunoscătorii sugerează că nu există substanțe pure și că abilitățile analitice de bază nu sunt aplicabile. O perspectivă tristă asupra calității materialului disponibil pe piață. Tocmai am făcut exact acest test acum o lună. Aparatul meu mi-a dat un rezultat de 197,8°C. Dar, din nou, acesta a fost un standard analitic al unei case de aprovizionare cu produse chimice. A rămas bun timp de zeci de ani, când l-am cumpărat. Hidroclorurile rareori se strică într-o cantitate semnificativă dacă sunt păstrate în condiții adecvate.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Bună.
Există un subiect despre determinarea punctului de topire în secțiunea Întrebări frecvente de laborator. Citiți despre procedură acolo.
 
Top