Sinteza codeinei sub formă de opiu

41Dxflatline

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 23, 2022
Messages
320
Solutions
1
Reaction score
153
Points
43
Opiumul conține deja codeină. Ceea ce trebuie să faceți este să extrageți codeina mai degrabă decât să o sintetizați
 

Jasonmorales77

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 31, 2023
Messages
42
Reaction score
5
Points
8
Bine, mulțumesc! Și astfel Ce lucruri pot extrage din opiu și cum?
 

41Dxflatline

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 23, 2022
Messages
320
Solutions
1
Reaction score
153
Points
43
Morfină (8-14%), codeină (1-3%), tebaină, noscapină, papaverină și secretul despre care nimeni nu vorbește: narceină

TIMP DE ISTORIE CU UNCHIUL FLATLINE

Morfina este cea mai dorită dintre acestea și cea mai ușor de extras. Iată cum proceda Friedrich Wilhelm Adam Sertürner (descoperitorul morfinei) în 1804 și cum procedează majoritatea chimiștilor clandestini și astăzi (cantitatea de apă și opiu poate fi mărită sau micșorată):

"1) Fierbeți 30 de galoane de apă într-un butoi cu ulei de 55 de galoane
2) Se adaugă 10-15 kg de opiu brut. Se lasă să se dizolve și se scot pământul, frunzele, crengile și alte materiale nesolubile
pentru a lăsa o soluție de "opiu lichid" de culoare maro închis
3) Adăugați var stins (hidroxid de calciu) sau un îngrășământ chimic mai ușor disponibil cu un conținut ridicat de var
care transformă alcaloidul morfină insolubil în apă în morfenat de calciu solubil în apă.
morfenat solubil. Ceilalți alcaloizi ai opiului nu reacționează cu varul pentru a forma săruri de calciu solubile în apă,
și, prin urmare, pot fi eliminate sub formă de nămol prin filtrarea lichidului odată răcit (nu aruncați nămolul)
4) Se reîncălzește lichidul de morfenat de calciu, dar nu se fierbe
5) Se adaugă clorură de amoniu până când alcalinitatea este ajustată la un pH de 8-9
6) Se răcește soluția și în 1 sau 2 ore baza de morfină (solidele) va precipita și se va depune pe fundul
vasului
7) Se filtrează pentru a extrage baza de morfină și se usucă la soare
8) Pulberea grosieră de culoarea cafelei conține de obicei 50-70% morfină. Pentru a continua purificarea, dizolvați
solidele, în apă fierbinte și se adaugă acid clorhidric, apoi se adaugă cărbune activ, se reîncălzește și se filtrează
9) La răcire, clorhidratul de morfină va precipita din soluție și se va depune la fund.
Se extrage prin filtrare și se formează un bloc de aproximativ 3 lire"

Deci am scos morfina, acum mergem mai departe până în 1821, când Pierre Robiquet a descoperit codeina astfel

"El a observat că, după extracția morfinei, licoarea-mamă lăsată după evaporare, un reziduu măcinat cu KOH și spălat cu apă, putea fi redus la o pulbere. După cristalizare, el a obținut o substanță cristalină pe care a numit-o codeină. O soluție apoasă de codeină era alcalină și "acest lucru prezintă un interes foarte mare deoarece toate substanțele care au această proprietate posedă o acțiune destul de marcată asupra economiei animale".

În 1874, Charles Wright a descoperit heroina prin fierberea morfinei în acid acetic timp de câteva ore. El este o procedură oarecum dubioasă pe care am găsit-o pentru a face heroină fără anhidridă acetică, care este cea folosită în metodele moderne:

"o Cantități egale de morfină și acid acetic sunt încălzite într-un recipient din sticlă sau emailat timp de 6
ore la 85C. Morfina și acidul se combină pentru a forma diacetilmorfină impură
o Se adaugă apă și cloroform la soluție pentru a precipita impuritățile. Soluția este drenată și
se adaugă carbonat de sodiu pentru ca heroina să se solidifice și să se scufunde
o Heroina este filtrată din soluția de carbonat de sodiu cu cărbune activ și purificată cu alcool.
Această soluție este ușor încălzită pentru a evapora alcoolul și a lăsa heroina, care poate fi purificată în continuare
o Purificarea în etapa a patra, care implică eter și acid clorhidric, este extrem de riscantă, deoarece gazul volatil
gazul eteric volatil se poate aprinde și produce o explozie violentă. Produsul final este o pulbere albă, pufoasă, cunoscută
în comerț sub denumirea de heroină numărul patru (pură)"
 

Jasonmorales77

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 31, 2023
Messages
42
Reaction score
5
Points
8
Mulțumesc mult pentru informații👍și așa pentru celelalte 4 cum le pot extrage pentru a nu pierde nimic
 

Skinny_Pete_

Don't buy from me
Member
Language
🇬🇧
Joined
Dec 22, 2022
Messages
13
Reaction score
0
Points
1
A încercat cineva această metodă, cu fierberea morfinei în acid acetic, dacă funcționează... produce o cantitate rezonabilă de heroină. Dacă da, dă mai mult sau mai puțin decât metoda modernă cu anhidridă acetică?
 

41Dxflatline

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 23, 2022
Messages
320
Solutions
1
Reaction score
153
Points
43
Așa cum am spus, totul mi se pare foarte dubios. Îmi imaginez că o mare parte din produs constă într-un amestec de variante monoacetilate
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
518
Reaction score
279
Points
63
Întotdeauna am crezut că clorura de acetil este o abordare mai elegantă, dar aceasta este doar teorie, nu am încercat-o niciodată.
 
Top