Proiect comunitar; verificator de chiralitate ( refractometru optic)

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
882
Points
113
De exemplu, de câteva ori am consumat metamfetamină și m-am întrebat: "Se pare că asta nu mă droghează prea tare. Are același gust ca de obicei, cristalele sunt destul de amorfe, acest produs nu are forma de paralelogram lung și subțire în secțiune transversală pe care ar trebui să o aibă un ciob de metamfetamină D(R) și nu este un fulg plat și pătrățos care amintește de un geam de fereastră la care ne-am aștepta de la metamfetamina L(S). Sunt convins că mulți dintre dvs. ați văzut vociferările bărbatului care a cumpărat o cantitate mare de la un lider al criptomonedelor și, când nu a reușit să se drogheze, a trimis-o la laborator și a descoperit că era 72% L-meth. Cred că acest lucru se întâmplă mult mai mult decât își dau seama oamenii. Există instrucțiuni și sute de paragrafe de discuții privind extragerea D-meth dintr-un amestec racemic. În prezent, acest lucru este greu costisitor, costisitor sau necesită mult timp pentru a fi detectat.
Există un dispozitiv care, atunci când este utilizat corect, poate măsura chiralitatea moleculelor. Se numește refractometru. Acesta poate măsura cât de mult și în ce direcție o moleculă îndoaie lumina. Acțiunea de a curba lumina se numește activitate optică. O moleculă este activă numai dacă este chirală. În plus, dacă o moleculă are mai mult de o legătură rotativă, toate legăturile trebuie să se întoarcă în aceeași direcție pentru ca molecula să fie activă optic. Un refractometru, potrivit pentru. Chimie costă de la 1 000 de dolari în sus.

1S,2R efedrina nu este optic activă. Rezultatul net asupra luminii este că aceasta nu este curbată. Mai întâi se curbează în sensul invers acelor de ceasornic, apoi se curbează în sensul acelor de ceasornic, deci în total nu se modifică
1S,2S efedrina este optic activă, mai întâi îndoaie lumina în sensul acelor de ceasornic, apoi o îndoaie mai mult în sensul acelor de ceasornic.

Amestecurile racemice de izomeri nu sunt active. În teorie, substanța chimică are 50% chiralitate leavorotară și 50% chiralitate dextrorotară, ceea ce face ca rezultatul net să fie 0, dar în viață rareori se întâlnește un rezultat liniar perfect. Prin urmare, 2-3° L sau R se încadrează în intervalul așteptat pentru un amestec racemic. Fiecare moleculă, chiar și fiecare legătură, are un anumit grad de rotație, iar acest grad depinde de factori precum temperatura și rezistența unei soluții, astfel încât, pentru a obține o măsurătoare precisă, aceste elemente trebuie luate în considerare și incluse ca variabile într-o ecuație.
Realitatea este că nu avem nevoie de un dispozitiv de 1 000 de dolari pentru a vedea dacă o moleculă rotește lumina și nu avem nevoie să măsurăm cu exactitate cât de mult se îndoaie lumina. Știind că
Îndoaie puternic lumina CC
Curbează ușor lumina CC
Nu curbează lumina
Curbează ușor lumina în sensul acelor de ceasornic
Întoarce lumina puternic în sensul acelor de ceasornic
Este tot ceea ce doresc, dar vreau să fie ieftin și portabil, astfel încât să îl pot folosi pentru a examina un produs înainte de a-l cumpăra. Am, în posesia mea, o mulțime de "lucruri", adică obiecte, pe care cred că le pot utiliza pentru a crea prototipul unui dispozitiv și pentru a testa/modifica designul în vederea optimizării costului și capacității sale.
Am baterii de litiu de 5v de toate tipurile. Căștile pentru urechi au baterii absolut minuscule, și am unele de la cântare vechi, căști buetooth, jucării sexuale, tone de baterii de telefon ( dar mă gândeam la unele dintre micile baterii reîncărcabile de 5v) și lumini led yea, hobbyists de tip cale ferată lumini led rezistențe uv led lcds, toate acestea. Am o imprimantă 3d. Mi-a fost dăruită și nu m-am atins niciodată de ea. Știu că este totul aici și câteva role de filament. Voi face prototipuri și le voi putea trimite oamenilor pentru a le modifica și a le îmbunătăți. Nu intenționez să brevetez sau să profit de pe urma acestei idei sau invenții. Cred că ar fi în beneficiul grupului și al lumii. Astăzi am primit primele piese pe care știam că nu le am prin preajmă. Acestea ar putea fi suficiente pentru a face 20 sau chiar 50 de unități
HAU392u4IN


WJSKzQEX68
 

FENTAMAS

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 2, 2024
Messages
84
Reaction score
65
Points
18
Refractometrele au un alt scop, și anume măsurarea indicelui de refracție; aceste dispozitive pot fi de obicei foarte ieftine și compacte.
Dispozitivul pe care îl căutați se numește polarimetru. Acesta măsoară rotația optică a soluției de probă. Chiar și cele manuale sunt destul de scumpe și mari.
Din fericire, acestea se bazează pe principii simple și pot fi reproduse în condiții casnice, cu o anumită pierdere de precizie, desigur.

Tot ce aveți nevoie este o sursă de lumină, un tub de sticlă lung și subțire cu capete plate (puteți lipi sticla de sticlă cu epoxid) cu o anumită mărire pentru bulele de aer (acest lucru este ușor de realizat cu o torță, un tub moale și plămânii dumneavoastră) și un film sau o sticlă polarizantă. Pentru o mai mare precizie, de asemenea, orice luxmetru (măsoară intensitatea luminii sau iluminanța).
Sursa de lumină ar trebui să fie liniară (sau aveți nevoie de un filtru polarizator suplimentar) și, de preferință, cu un spectru îngust cât mai apropiat de valoarea lămpii cu vapori de sodiu (589 nm), pentru a facilita compararea măsurătorilor experimentale ale rotației luminii cu datele din literatura de specialitate.
O sursă bună și ieftină de astfel de lumină ar putea fi modulul cu diodă laser roșie de 5mW și 635nm fără lentilă sau cu lentilă pentru așa-numitul "fascicul gras". După cum știm, majoritatea diodelor laser au lumină coerentă și monocromatică polarizată liniar. Există, de asemenea, LED-uri cu spectru mult mai apropiat de 589nm, dar este neliniar și mai larg, deci poate că ar trebui să fie acoperit suplimentar cu un filtru cu trecere de bandă îngustă dacă doriți să obțineți valori adecvate.

Aici puteți vedea o explicație bună a modului în care funcționează de fapt:

Exemplu al unuia dintre cele mai ieftine polarimetre manuale disponibile în comerț (din China, unele similare pot fi achiziționate cu 300-500 $):
de-labor-analytische-geraete-akruess-optronic-p1000-manuelles-polarimeter.jpg
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
882
Points
113
Vă mulțumim pentru contribuția și corectarea terminologiei. Un polarimetru începe de la 1 000 de dolari, iar ceea ce încerc să fac este un refractometru ( presupun, dar s-ar putea să fie o terminologie vagă, vreau doar să văd dacă o substanță îndoaie lumina 20° levao, 20° sau mai mult dextrorotary sau doar câteva grade în ambele sensuri ( pentru a permite excesul enantiomeric). Am cumpărat acele foi de film polarizant. Am încercat să iau câteva de pe un telefon vechi, dar nu mi-a fost posibil. Sunt la o pierdere , înțelegând situația luminii, dar am o mulțime de leduri lcds și altele, dar voi cumpăra ceea ce trebuie de îndată ce voi înțelege ce este asta. Sunt un narcisist incredibil, așa că nu e nimic ce nu pot face ( în mintea mea) Pot tipări plăci de circuit, am o imprimantă 3d, echipament uv și rășină epoxidică. Voi deschide acest portofel și voi cumpăra tot ce este necesar. Aș putea cumpăra un polarimetru, dar nu îl pot căra peste tot și nu am nevoie de ceva atât de precis. Mi-ar plăcea să proiectez ceva ce poate face oricine dintr-o cutie de bomboane mentolate și un monoclu ieftin sau un ocular de jucărie sau... orice pot face să funcționeze care nu este o piesă personalizată. În următoarea postare voi explica de ce încerc să fac asta. Din păcate, sunt departe de a fi chimist, nu am avut un curs sau o lecție în viața mea. Am un echipament egal cu cel al celor mai multe laboratoare de chimie din liceu și sunt destul de bine documentat pe această temă, dar am foarte puțină experiență de laborator.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
882
Points
113
Am spus,
Am folosit benzi ph și am trecut cu 2 puncte peste pKa și pKb în fiecare sens
 
Top