Modul corect de testare a punctului de fierbere al P2P

louisbb888

Don't buy from me
New Member
Joined
Apr 2, 2024
Messages
1
Reaction score
0
Points
1
Bună ziua, sunt novice în chimie
Tocmai am încercat p2p de la bmk sodium synthesis pentru prima dată! și am obținut 50ml de ulei galben float în stratul superior
Apoi am făcut testul punctului de fierbere al p2p, dar am o problemă cu asta:
- Uleiul galben începe să fiarbă la 100C ( cred că din cauza apei sau a acidului rămas care nu este clar), am încercat să reduc căldura pentru a aștepta evaporarea acidului sau a apei rămase pentru câteva minute. Dar continuă să fiarbă și termometrul arată că temperatura continuă să crească până la 214 și nu mai crește! (adică uleiul galben fierbe chiar și atunci când temperatura este de 100C -> 214C)
Deci, nu sunt sigur că uleiul galben pe care l-am primit este p2p sau nu, există vreo altă metodă de testare?
* Am făcut un test simplu al punctului de fierbere al apei și acesta începe să fiarbă de la temperatura 95C-102C!
Deci, im nu sunt sigur despre 100c-214c pentru p2p meu nesigur
Vă rog să-mi dați un ajutor sau un sfat
Mulțumesc
 

FENTAMAS

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 2, 2024
Messages
84
Reaction score
64
Points
18
Este în regulă.
Nu poate sări direct la 214 °C, deoarece există resturi de apă și poate alți solvenți/impurități cu punctul de fierbere mai scăzut.
De asemenea, luați în considerare capacitatea termică a bulbului de mercur al termometrului dvs.
Din acest motiv, pentru purificarea uleiului prin distilare în vid, aruncați prima fracție până când temperatura devine stabilă.
Cu cât coloana dvs. este mai eficientă, cu atât veți pierde mai puțin produs, iar fracțiunile se vor separa mai clar.
Acest lucru ar putea fi obținut și prin spălarea și uscarea produsului înainte de distilare.

Singura metodă permisă pe acest forum pentru a vă testa P2P este să faceți METH.
 
Top