vânzători de pe darknet afiliați sau care utilizează un depozit partajat - ajutați-mă să înțeleg asta

dnBQByvHb8Zkawbjpx

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
May 6, 2024
Messages
36
Reaction score
25
Points
18
Am făcut câteva cumpărături care s-au transformat într-o cercetare a furnizorilor de pe darknet, deoarece am observat ceva care mi-a atras atenția. Mi se pare că ceea ce este anunțat ca vânzători individuali sunt doar fațade cu mărci unice pentru același vânzător sau că aceștia cooperează într-un fel sau altul, în cunoștință de cauză sau în necunoștință de cauză, prin partajarea unui depozit terță parte care le livrează comenzile clienților.

Am observat acest lucru prima dată când am comandat 4 mostre de heroină de la 4 vânzători unici care nu par a fi legați în niciun fel: 2 de la NL, 2 de la DE.

Cele 2 eșantioane din NL au apărut ambalate în același tip de plic (deși de culoare diferită), eticheta cu adresa este identică (cu aceleași dimensiuni, font, aspect, dimensiune a textului), ambele au folosit același model și aceleași combinații de ștampile poștale și ambele au fost expediate din același oraș. Metoda de disimulare utilizată a fost identică, produsul a fost ambalat în același mod, folosind ambalaje și materiale de disimulare identice. Nu voi fi convins că cele două transporturi nu au fost trimise de aceeași pereche de mâini. Produsul în sine s-a simțit la fel și a fost promovat ca afgan în ambele cazuri.
În ceea ce privește eșantioanele DE, ambele au fost anunțate ca provenind din Iran. Permiteți-mi să mă refer la cei doi vânzători ca fiind vânzătorul A și vânzătorul B. Am cumpărat de la vânzătorul A în trecut și am plasat comenzi pentru mostre de la A și B în același timp. A nu a acceptat comanda, așa că a fost acceptată doar una, de la vânzătorul B. Când a sosit, a fost ambalată în același mod ca și vechea mea comandă de la vânzătorul A. Același stil de ambalare, aceleași materiale, aceeași etichetă cu adresa.

Așa că iată-mă acum, câteva săptămâni mai târziu, făcând o listă de cumpărături pentru următoarea mea comandă, comparând vânzătorii cu prețurile lor, costurile de transport și produsele pe care le comercializează. Am observat vânzătorul C, de asemenea, cu sediul în DE, la fel ca A și B, care arată ciudat de asemănător cu vânzătorul A. Aceleași produse și originea și puritatea lor anunțate (de exemplu, combinație identică de ace K și roci, amestec și izomer S, toate din India, prețuri aproape identice [ca 1 euro diferență pentru același produs și greutate]), gamă extrem de similară de produse până la combinația celor mai puțin populare, cum ar fi 2-mmc, 3-cmc, 3-mmc, și am menționat că sunt "în vacanță" în același timp?

În ceea ce privește oferta similară de combinații de produse, origine și puritate, pot înțelege că diferiți vânzători ar putea obține produsele de la același importator angro. De exemplu, un comerciant cu ridicata importă în țară o bucată de heroină, astfel încât majoritatea vânzătorilor din țara respectivă oferă același produs, de aceeași origine și cu aceeași puritate declarată. O altă țară ar putea avea un importator angro diferit, astfel încât, din nou, majoritatea vânzătorilor de acolo ar avea același produs, dar diferit din cealaltă țară. Acest lucru ar fi logic și un efect natural al ierarhiei comerciale. Dar acest lucru nu explică de ce comenzile expediate de la vânzători diferiți arată ca și cum aceeași persoană le-a expediat, folosind aceleași materiale, din același oraș.

Oare interpretez prea mult aceste lucruri și totul este doar o serie de coincidențe? Sau acești vânzători sunt afiliați în vreun fel, sau poate sunt doar vânzători virtuali care își transmit comenzile către un depozit comun care le îndeplinește și le expediază în numele vânzătorilor? Ați observat ceva similar? Ar trebui să împărtășesc nume sau să fac mai multe cercetări? Haideți să discutăm despre asta, vreau să vă aflu părerea.
 

NobodyYouKnow

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 17, 2024
Messages
2
Reaction score
0
Points
1
Probabil doar drop shippers middle manning pentru profit.
 

Metribolone

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 14, 2023
Messages
38
Reaction score
21
Points
8
Este ceva obișnuit. Am auzit vorbindu-se despre asta pe Reddit cu ceva timp în urmă. În piețele anterioare care au fost desființate, oamenii comentau că 2 vânzători sunt aceeași persoană în secțiunea de recenzii. Am văzut discuții despre asta și pe dread.

Uneori este evident, cel mai evident lucru pe care l-am văzut a fost 2 mesaje exact la fel, cu excepția numelui de utilizator și a imaginii de profil diferite, aceeași descriere și totul. Chiar și oamenii din recenzii erau ca wtf.
 
Top