Delta 8-THC este legală în Elveția?

chost

Don't buy from me
Member
Language
🇩🇪
Joined
Apr 17, 2024
Messages
3
Reaction score
1
Points
3
Bună ziua tuturor,
Din păcate, cunoștințele mele de chimie și drept sunt prea limitate pentru a judeca dacă delta 8-THC este legală în Elveția.
Am găsit următoarele aici (traduse în limba engleză):

Canabinoide sintetice
Orice substanță (alta decât substanțele reglementate din listele a, b, d și f) a cărei structură este derivată din indol,
indiferent de înlocuirea unui atom de carbon suplimentar din structura indolului cu un atom de azot, prin substituție:

image4.png

- la nivelul atomului de azot (poziția 1) cu structuri alchil, alchenil, aril sau heterociclice cu cel puțin 3 atomi de carbon;

și în plus

- la poziția 3 a indolului cu o structură carbonil, ester al acidului carboxilic sau amidă a acidului carboxilic, care este substituită suplimentar în orice tip și în orice măsură și poate fi fuzionată la structura indolului.
Aceste structuri pot fi substituite în orice mod și în orice măsură la pozițiile 2, 4, 5, 6 și 7 ale structurii indole.

Canabinoizi sintetici 2

Orice substanță (cu excepția substanțelor reglementate din tabelele a, b, d și f) a cărei structură este derivată din
6H-benzo(c)cromen-1-ol (6H-dibenzo(b,d)piran-1-ol), indiferent de gradul de hidrogenare a inelului benzo nefenolic, prin substituție:
image7.png

- la pozițiile 3, 6 și 9 prin orice grupări alchil.

Este delta 8-THC un canabinoid sintetic, în conformitate cu unul dintre cele două criterii principale?
Poate cineva să mă ajute, vă rog? Mulțumesc
 

miner21

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Sep 15, 2023
Messages
502
Reaction score
235
Points
43
Sunt aproape sigur că delta 8 nu este un sintetic . Mă înșel?
 

chost

Don't buy from me
Member
Language
🇩🇪
Joined
Apr 17, 2024
Messages
3
Reaction score
1
Points
3
Se găsește în mod natural în iarbă, dar numai în proporție de 0,1 %.
Tot ce puteți cumpăra este fabricat din CBD, vedeți aici https://bbgate.com/threads/cbd-delta-8-sop.7306/
Aș dori să știu dacă din punct de vedere chimic se încadrează în una dintre cele două definiții de mai sus
 
Top