Diferența dintre metilamină și metilamină hcl

Brambus

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 4, 2024
Messages
13
Reaction score
1
Points
3
Stimate cititor,

Am căutat o explicație bună între cei doi reactivi Methylamine și Methylamine hydrogen chloride, dar nu am putut găsi niciuna.
Întrebarea principală este, pot folosi metilamina hcl în loc de metilamină pentru sinteza Mefedronului și de ce poate fi folosită pentru sinteza Mefedronului sau de ce nu?
Sper să primesc vești de la dumneavoastră și vă mulțumesc anticipat!

Salutări,
Brambus
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Metilamina este CH³NH². Un grup metil și un grup amoniac, este un gaz la presiune și temperaturi atmosferice. Methylamine HCL este ceea ce unii oameni numesc clorură de metil-amoniu. Este CH³NH³- Cl+. Este un solid la presiune atmosferică și la temperaturi atmosferice. Ați observat diferența? MAC are un hidrogen în plus atașat de azot. Deoarece hidrogenul are 1 electron și 1 proton, de obicei, iar un atom stabil are un număr par de electroni pe orbita sa de valență, caută să atragă unul. Clorul are 17 electroni, dintre care 7 în stratul de valență, deci caută și el unul și se agață de hidrogen. Dacă am putea lua hidrogenul de acolo, atunci am obține metilamina. 🤔 Avem nevoie de o bază, suficient de puternică pentru a fura hidrogenul de la azotul de care este atașat. Odată cu electronul pleacă și protonul care orbitează, așa că s-ar putea numi deprotonizare. Așa îi spunem noi, dar este vorba de neutralizarea unui acid. Acidul este clorura de hidrogen. Câteva baze puternice ar putea probabil să o facă. Cea mai ieftină pe care o știu este leșia. Hidroxid de sodiu NaOH dacă iau CH³NH³ și adaug NaOH,
CH³NH³+NaOH->CH³NH²+ HOH(H²O) NaCL( SAL). Așadar, am luat clorură de metilamoniu, i-am adăugat leșie, iar aceasta a produs o moleculă de sare, una de apă și a eliminat H-ul suplimentar din metilamină. Știați că metilamina hcl ( și toate hcl) are 1 mol de metilamină și 1 mol de hcl. Este nevoie de 1 mol de NaOH pentru a neutraliza 1 mol de hcl 😜 ce naiba vrea să însemne asta? Dacă luați greutatea molară de MENH² HCL și scădeți greutatea unui mol de MeNH², aveți o greutate molară de hcl. E cam... 36 de grame sau ceva de genul ăsta. Acum uitați-vă la greutatea molară a NaOH, idk 31g? Oricare ar fi aceste numere, 31/36= de câtă leșie aveți nevoie, doar o cantitate moleculară egală cu hcl dacă MAC. Adăugați-l și tada, este metilamină. Pentru restul acestui curs, introduceți datele cardului dvs. de credit pe pagina următoare. Pentru a vedea, " Capitolul 2, " oh rahat metilamina este un gaz și pute și te sufocă "
 

Brambus

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 4, 2024
Messages
13
Reaction score
1
Points
3
Vă mulțumesc foarte mult pentru explicația eleborată, a fost exact informația de care aveam nevoie! Acum știu cum pot lăsa metilamina să treacă printr-un generator de gaz și să o dizolv în apă distilată!
 
Top