Red Alcohol Tramadol Discuție: Alcoolul și tramadolul

dangerous combination

HEISENBERG

ADMIN
ADMIN
Joined
Jun 24, 2021
Messages
1,644
Solutions
2
Reaction score
1,706
Points
113
Deals
666
Alcoolul și tramadolul

Atunci când o persoană consumă alcool, acesta ajunge la creier, unde afectează funcția anumitor neurotransmițători, inclusiv GABA și glutamat. Acești neurotransmițători joacă un rol în reglarea dispoziției, a comportamentului și a altor funcții cognitive. Alcoolul crește activitatea GABA, care poate duce la sentimente de relaxare și plăcere. De asemenea, reduce activitatea glutamatului, ceea ce poate provoca afectarea funcțiilor cognitive, cum ar fi pierderea memoriei, dificultăți de gândire clară și încetinirea timpului de reacție.

Tramadolul este un analgezic care se eliberează pe bază de rețetă și care este utilizat mai ales pentru a trata durerea moderată până la severă. Atunci când tramadolul este administrat pe cale orală, acesta este absorbit în fluxul sanguin prin tractul digestiv. De acolo, este transportat la creier, unde se leagă de receptorii opioizi. Tramadolul poate inhiba, de asemenea, recaptarea serotoninei și norepinefrinei, care sunt neurotransmițători implicați în percepția durerii, printre altele. Efectele secundare frecvente ale tramadolului includ amețeli, somnolență, greață și constipație. Efectele secundare mai severe pot include depresia respiratorie.

Combinația de tramadol și alcool poate fi periculoasă deoarece ambele substanțe sunt depresive, ceea ce înseamnă că încetinesc activitatea creierului. Atunci când sunt luate împreună, combinația poate crește riscul de somnolență, depresie respiratorie, comă și alte și alte efecte secundare asociate cu depresia sistemului nervos central.

Printre efectele secundare caracteristice combinației de alcool și Tramadol, se mai pot evidenția:
  • Creșterea presiunii intracraniene și episoade recurente de dureri de cap.
  • Greață frecventă, vărsături și dureri abdominale.
  • Mai multe șanse de a provoca leziuni hepatice decât atunci când se utilizează aceste substanțe singure.
  • Afectarea funcției renale până la insuficiență renală
De asemenea, alcoolul poate spori efectele Tramadolului asupra organismului și crește riscul de supradozaj și alte efecte secundare grave. De exemplu, alcoolul poate crește riscul de afectare a ficatului, care în cazul utilizării izolate a Tramadolului este o consecință a expunerii pe termen lung.

Există cazuri de crize convulsive severe atunci când Tramadol este utilizat în combinație cu una sau altă substanță. În cazul alcoolului, acest lucru se datorează cel mai probabil afectării funcției hepatice și activității multi-vectoriale a Tramadolului asupra neurotransmițătorilor. Deși alcoolul și Tramadolul au puncte de contact diferite, acestea pot fi sinergice în scăderea pragului de criză.

În cele din urmă, diverse studii arată că utilizarea simultană de alcool și Tramadol crește potențialul de abuz de substanțe și este direct asociată cu o mortalitate mai ridicată.

Luând toate lucrurile în considerare, recomandăm evitarea acestei combinații.
 
Last edited by a moderator:

endingcart

Don't buy from me
Member
Joined
May 21, 2023
Messages
7
Reaction score
0
Points
1
Am încercat cu 400mg de tramadol, 6 beri și două shot-uri de vodcă. La primele două beri am simțit simultan efectele alcoolului și ale tramadolului, după a patra bere a fost doar alcoolul, efectele tramadolului au dispărut complet. Cred că dacă nu bei mult nu este atât de periculos, dar depinde de cât de mult bei.
 

Paracelsus

Addictionist
Joined
Nov 23, 2021
Messages
198
Reaction score
200
Points
43
Absolut. Iar dependența de doză este cea care face această combinație destul de periculoasă. Pentru că atât alcoolul, cât și analgezicul opioid sunt reprezentanți ai unor substanțe ale căror doze sunt destul de greu de controlat de mulți oameni în cadrul procesului. Iar consecințele în acest caz pot fi foarte grave.
 
View previous replies…

Gordon Ramsay

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 2, 2023
Messages
364
Reaction score
679
Points
93
Deals
65
Salut :) Îmi pare rău că v-am deturnat conversația aici, dar m-am gândit că poate ați fi interesat să oferiți un articol detaliat despre amestecul de cocaină și alcool :) Este un amestec foarte comun care este apreciat chiar și de oameni din afara comunităților de droguri și aș dori să văd punctul dvs. de vedere detaliat pe această temă :)

Îmi pare rău, nu am vrut să deturnez acest convo aici
 

endingcart

Don't buy from me
Member
Joined
May 21, 2023
Messages
7
Reaction score
0
Points
1
Poate aș putea să încerc și să-mi scriu experiența, însă nu va fi curând, sunt în călătorie acum și în afara orașului meu nu mă simt complet în siguranță încercând unele amestecuri. Dacă așteptați o lună sau două, cred că aș putea oferi o experiență detaliată.
 

Gordon Ramsay

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 2, 2023
Messages
364
Reaction score
679
Points
93
Deals
65
Am multă experiență privind acest amestec, dar ar fi interesant să citesc mai multe despre el din punct de vedere medical/psihologic :)
 

endingcart

Don't buy from me
Member
Joined
May 21, 2023
Messages
7
Reaction score
0
Points
1
Cu toate acestea, și am uitat să scriu asta, mi-a făcut pragul de rezistență la alcool mult mai scăzut. După ce am scris acest lucru, am băut încă două beri, ceea ce ar fi fost consumul meu normal la o sărbătoare și am început să mă simt mult mai beat decât mă simt în mod normal cu aceeași doză. Cu siguranță nu recomand această combinație.
 
Top