MDMA Marijuana Green Yellow Discuții: MDMA & Marijuana

HEISENBERG

ADMIN
ADMIN
Joined
Jun 24, 2021
Messages
1,644
Solutions
2
Reaction score
1,706
Points
113
Deals
666
MDMA și marijuana

MDMA (3,4-metilendioximetanfetamina), cunoscută sub numele de ecstasy sau molly, acționează prin afectarea neurotransmițătorilor creierului, ceea ce duce la efectele sale caracteristice asupra dispoziției, percepției și energiei.

Cele mai profunde efecte ale MDMA se datorează în mare parte acțiunii sale asupra sistemului serotoninei. Serotonina este un neurotransmițător asociat cu reglarea dispoziției, empatia și sentimentele de bunăstare. MDMA provoacă o eliberare masivă de serotonină din celulele nervoase în creier, ceea ce contribuie la efectele drogului de îmbunătățire a dispoziției, inclusiv sentimente de fericire, căldură emoțională și empatie față de ceilalți. În plus, MDMA inhibă recaptarea serotoninei, permițându-i acesteia să rămână în fanta sinaptică (spațiul dintre neuroni) pentru perioade mai lungi, intensificându-i efectele.

Deși eliberarea de serotonină este un mecanism principal al MDMA, aceasta crește, de asemenea, nivelurile de dopamină și noradrenalină. Dopamina joacă un rol-cheie în sistemul de recompensă al creierului, afectând plăcerea, motivația și energia. Eliberarea crescută de dopamină sub influența MDMA contribuie la efectele euforice și stimulante ale medicamentului.

Norepinefrina afectează ritmul cardiac și tensiunea arterială, care sunt crescute în timpul consumului de MDMA, contribuind la creșterea energiei și a vigilenței. Cu toate acestea, aceste efecte pot duce, de asemenea, la unele dintre reacțiile fizice adverse asociate cu MDMA, cum ar fi creșterea frecvenței cardiace, creșterea tensiunii arteriale și riscul de deshidratare și hipertermie.

S-a demonstrat că MDMA are efecte suplimentare asupra creierului, inclusiv:
  • Inhibarea enzimei monoaminooxidază A (MAO-A), care descompune serotonina, dopamina și norepinefrina, crescând și mai mult nivelurile acestora.
  • Efecte indirecte asupra hormonului oxitocină, care poate contribui la sentimentele de apropiere și legătură socială observate la consumatorii de MDMA.
  • modularea răspunsului creierului la stres, care poate afecta percepția durerii emoționale și fizice.
Deși MDMA poate oferi experiențe subiective profunde, aceasta prezintă și riscuri semnificative, în special în cazul consumului repetat sau în doze mari. Unul dintre cele mai îngrijorătoare aspecte este potențialul său de neurotoxicitate, în special pentru neuronii serotoninei. Studiile pe animale au arătat că expunerea prelungită la doze mari de MDMA poate duce la scăderi de lungă durată ale nivelului de serotonină din creier, ceea ce ar putea indica neurotoxicitatea serotoninei. Acest lucru are implicații asupra dispoziției, memoriei și funcțiilor cognitive la utilizatori.

În plus, efectele acute ale MDMA, cum ar fi hipertermia, deshidratarea și dezechilibrul electrolitic, pot duce la complicații grave de sănătate, inclusiv, în cazuri rare, la rezultate fatale. Revenirea de la MDMA, pe măsură ce nivelul de serotonină scade, poate duce, de asemenea, la sentimente de depresie și anxietate în zilele următoare consumului.


Marijuana, derivată din planta Cannabis sativa sau Cannabis indica, conține mai mulți compuși psihoactivi, delta-9-tetrahidrocannabinolul (THC) fiind cel mai important și principalul responsabil pentru efectele sale psihoactive. Cannabidiolul (CBD) este un alt component important, cunoscut pentru potențialele sale efecte terapeutice fără a provoca o stare de high. Efectele marijuanei asupra creierului și organismului sunt complexe, implicând mai multe căi moleculare și sisteme biologice.

Principalul mecanism prin care marijuana își exercită efectele este interacțiunea cu sistemul endocannabinoid al organismului (ECS). ECS joacă un rol esențial în reglarea diferitelor procese fiziologice și cognitive, inclusiv apetitul, senzația de durere, starea de spirit și memoria. Acesta este format din receptori canabinoizi (CB1 și CB2), canabinoizi endogeni (endocanabinoizi) și enzime responsabile de sinteza și degradarea endocanabinoizilor.
  • Receptorii CB1: Aceștia se găsesc în principal în creier și în sistemul nervos central, dar și în unele țesuturi periferice. THC se leagă de receptorii CB1, imitând efectele endocanabinoizilor. Această interacțiune afectează eliberarea de neurotransmițători în creier, ducând la efectele psihoactive ale marijuanei, cum ar fi euforia, percepția modificată și creșterea apetitului.
  • Receptorii CB2: Aceștia sunt localizați în principal în sistemul imunitar și în organele periferice. Deși THC se poate lega și de receptorii CB2, efectele psihoactive se produc în principal prin intermediul CB1. Activarea receptorilor CB2 este mai mult asociată cu efectele antiinflamatorii și imunomodulatoare.

Prin legarea la receptorii canabinoizi, în special la receptorii CB1 din creier, THC poate modula eliberarea diferiților neurotransmițători, inclusiv dopamina, GABA (acid gamma-aminobutiric) și glutamat. Această modulare poate duce la:
  • Creșterea eliberării de dopamină, contribuind la senzațiile euforice și plăcute asociate cu consumul de marijuana.
  • Inhibarea eliberării GABA, un neurotransmițător care acționează în mod normal ca o frână asupra neurotransmisiei. Inhibarea sa poate duce la creșterea activității neuronale și la efectele psihoactive ale THC.
  • Alterarea nivelurilor de glutamat, afectând învățarea, memoria și plasticitatea creierului.


Atunci când MDMA și marijuana sunt utilizate împreună, interacțiunea dintre aceste substanțe poate fi complexă din cauza mecanismelor lor diferite de acțiune:
  1. Efecte sinergice: Unii utilizatori raportează că marijuana poate potența efectele euforice și empatice ale MDMA, posibil prin îmbunătățirea dispoziției și a percepției senzoriale prin acțiunea combinată asupra receptorilor serotoninei și canabinoizilor.
  2. Modularea efectelor secundare: Marijuana ar putea contribui la atenuarea unora dintre efectele adverse asociate consumului de MDMA, cum ar fi greața, anxietatea și faza de revenire, prin inducerea relaxării și reducerea anxietății.
  3. Risc crescut de neurotoxicitate: Utilizarea concomitentă ar putea exacerba potențialele efecte neurotoxice ale MDMA, deoarece s-a demonstrat că marijuana afectează funcțiile cognitive și, atunci când este utilizată intens, ar putea contribui la deficitele cognitive.
Beneficii posibile
  • Experiențe senzoriale și emoționale îmbunătățite, prin valorificarea efectelor empatogene ale MDMA și a calităților de îmbunătățire senzorială ale marijuanei.
  • Reducerea efectelor secundare negative ale MDMA, cum ar fi anxietatea și disconfortul în timpul regresului.
Efecte secundare și pericole
  • Deteriorarea cognitivă crescută: Ambele substanțe pot afecta funcțiile cognitive; utilizarea lor combinată poate exacerba acest efect.
  • Exacerbarea problemelor de sănătate mintală: Persoanele cu afecțiuni de sănătate mintală sau predispuse la acestea pot prezenta simptome agravate. Există un risc de manifestare a stărilor psihotice.
  • Creșterea stresului cardiac: Atât MDMA, cât și canabisul pot crește ritmul cardiac, putând duce la creșterea stresului cardiac.
  • Deshidratare și hipertermie: Efectele stimulante ale MDMA pot duce la deshidratare și hipertermie, care pot fi trecute cu vederea dacă utilizatorul se confruntă cu efectele sedative ale canabisului.
În concluzie, deși combinația de MDMA și marijuana poate oferi anumite beneficii percepute, este esențial să fiți conștienți de potențialul de creștere a efectelor secundare și a riscurilor. Interacțiunea acestor substanțe poate varia foarte mult de la un individ la altul, fiind influențată de factori precum doza, puritatea substanțelor, fiziologia individuală și contextul de utilizare. Cu experiență, doze adecvate și reguli de bază de reducere a riscurilor, această combinație poate oferi o experiență recreativă nouă și interesantă. În caz contrar, această combinație poate crea probleme cu distracția și sănătatea.

🟢 Având în vedere cele de mai sus, putem afirma cu precauție că această combinație poate fi o idee bună în anumite condiții.
🟡 Recomandăm o abordare semnificativă a acestei combinații.
 
Last edited by a moderator:

amphmnamii

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 10, 2022
Messages
47
Reaction score
30
Points
18
Am această combinație, eram cu prietenul meu, mă uitam la alți oameni și mă gândeam că toți oamenii ne urăsc. Eram în autobuz și veneam de la aeroport, am vrut să plec, dar știam că nu este posibil, după ce ochii mei au fost atacați, nu mă pot uita nicăieri. După ce am coborât din autobuz, am ascultat cântece și m-am gândit că sunt singură doar cu prietena mea. Simțeam că mă iubesc. Apoi am avut sentimentul că nu-l pot părăsi. Nu am putut să mă despart de el. Ciudat.
 

Paracelsus

Addictionist
Joined
Nov 23, 2021
Messages
198
Reaction score
200
Points
43
Da, poate fi foarte ciudat și derutant din sfera emoțională. Vă mulțumim pentru împărtășirea experienței dumneavoastră!
 
View previous replies…

amphmnamii

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 10, 2022
Messages
47
Reaction score
30
Points
18
Trebuie să adaug și informații că, am fost la aeroport unde a fost aproximativ 24 celsia. Când am ieșit afară, unde era foarte frig, ca 4 celsia, temperatura s-a schimbat complet. Totul era atât de rece.
 

Paracelsus

Addictionist
Joined
Nov 23, 2021
Messages
198
Reaction score
200
Points
43
Wow, astfel de schimbări de temperatură sunt exact ceea ce sistemul vascular al organismului nu are nevoie sub de mdma
 

amphmnamii

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 10, 2022
Messages
47
Reaction score
30
Points
18
Exact. Am avut senzația de temperatură ca și emoție lol
 
Top