Psilocybins Dextromethorphan (DXM) Green Orange Discuții: Psilocibine și dextrometorfan (DXM)

HEISENBERG

ADMIN
ADMIN
Joined
Jun 24, 2021
Messages
1,648
Solutions
2
Reaction score
1,742
Points
113
Deals
666
Psilocibine și dextrometorfan (DXM)

Psilocibina, compusul activ din ciupercile Psilocybin, este transformată în organism în psilocină. Psilocina acționează în principal ca un agonist al receptorilor de serotonină (5-HT), în special al subtipului 5-HT2A. Se consideră că această acțiune se află la baza efectelor sale psihedelice. Psilocinul afectează și alte sisteme de neurotransmițători, dar într-o măsură mai mică. Acestea includ o percepție modificată a realității, halucinații vizuale și auditive și modificări ale gândirii, dispoziției și conștiinței. Fiziologic, poate provoca dilatarea pupilelor, creșterea ritmului cardiac și a tensiunii arteriale.

Printre efectele adverse frecvente se numără greața, durerile de cap și dezorientarea. De asemenea, poate induce suferință psihologică și poate exacerba afecțiunile psihiatrice subiacente, în special psihoza.

Dextrometorfanul (DXM) este un anestezic disociativ, care acționează în principal ca un antagonist al receptorilor NMDA. Acesta afectează, de asemenea, alte sisteme, inclusiv transportorii de serotonină și noradrenalină, și are activitate agonistă a receptorului sigma-1. La doze terapeutice, DXM acționează ca un inhibitor al tusei. La doze mai mari, acesta produce efecte disociative, euforice și halucinogene.

Efectele adverse includ amețeli, greață și tulburări ale controlului motor, iar în doze mari, poate duce la stări disociative, halucinații și sindrom serotoninic.

Combinația de ciuperci Psilocybin și DXM implică interacțiuni farmacologice complexe datorită mecanismelor lor distincte de acțiune. Aceasta poate duce la efecte imprevizibile și potențate. Riscul de sindrom serotoninergic, o afecțiune care poate pune viața în pericol, este semnificativ crescut datorită activității serotoninergice a ambelor substanțe.

Ambele substanțe fiind halucinogene, combinația lor poate intensifica halucinațiile și distorsiunile senzoriale. Acest lucru poate duce la experiențe psihologice mai profunde, dar crește și riscul unor efecte negative precum atacurile de panică, confuzia, halucinațiile înfricoșătoare (adesea denumite "bad trip") și psihoza.

Ar putea exista efecte combinate asupra ritmului cardiac, a tensiunii arteriale și a controlului motor, ceea ce duce la creșterea riscurilor de vătămare fizică.

Efectele combinate asupra sistemelor neurotransmițătoare ale creierului pot fi imprevizibile, putând duce la efecte neurotoxice sau la exacerbarea simptomelor psihiatrice.

În timp ce unele persoane pot raporta beneficii în urma acestei combinații, cum ar fi intensificarea experiențelor sau intuiții spirituale, riscurile asociate cu combinarea acestor substanțe sunt semnificative și cu multiple fațete. Acestea includ riscuri fiziologice acute, potențial de suferință psihologică severă și interacțiuni imprevizibile la nivelul neurotransmițătorilor. Este esențial să abordăm astfel de combinații cu precauție și conștientizând pericolele potențiale, în special în cazul persoanelor cu afecțiuni psihice preexistente.

Nu am întâlnit date confirmate cu privire la afecțiuni fatale acute asociate cu această combinație. Cu toate acestea, intensitatea efectelor și natura acțiunii ambelor substanțe în mod separat dau de înțeles că această combinație ca întreg este lipsită de sens pentru un public larg. Dar dacă aveți suficientă experiență, cunoștințe și dorință pentru experimente radicale, atunci nu putem decât să vă urăm mult noroc în călătoria dumneavoastră. Nu uitați să vă descrieți experiența în comentarii, aceasta poate fi utilă pentru comunitate.

🟠 Având în vedere cele de mai sus, vă recomandăm să tratați această combinație cu mare precauție.
 
Last edited by a moderator:

DXMmybeloved

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
May 20, 2024
Messages
5
Reaction score
1
Points
3
Nu v-aș recomanda deoarece, din experiență, DXM pare să facă ciupercile mai puțin puternice din punct de vedere vizual
 

Paracelsus

Addictionist
Joined
Nov 23, 2021
Messages
218
Reaction score
224
Points
43
Povestiți-ne mai detaliat despre experiența dumneavoastră. Care sunt dozele, calendarul și impresiile subiective? Ar putea ajuta și pe alții
 

DXMmybeloved

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
May 20, 2024
Messages
5
Reaction score
1
Points
3
Am luat 750mg HBR cu 1g de ciuperci de potență medie și am mers la o bibliotecă publică Nu am văzut prea multe, dar aș spune că spațiul de cap a fost destul de puternic, cum ar fi că m-am simțit foarte mic și ca și cum lucrurile din jurul meu erau mai mari decât erau. După un timp, am ieșit afară, am fumat niște iarbă și am avut instantaneu imagini nebunești timp de aproximativ 3 minute, apoi m-am întors în bibliotecă și m-am uitat la picturi care, după ce le-am privit un pic, s-au transformat în filme, după care am crezut că am înțeles sensul artei. Nu aș fi fost în stare să dau timpi reali, deoarece mintea mea era atât de distrusă. Am ajuns să fiu dat afară de securitate pentru că eram o pacoste generală și arătam ca un drogat cu metamfetamină, dar am fost foarte prietenos cu securitatea și nu am reacționat violent în niciun fel (am tendințe violente, deci acest lucru este oarecum neobișnuit).
 

Paracelsus

Addictionist
Joined
Nov 23, 2021
Messages
218
Reaction score
224
Points
43
Poveste interesantă. Dozele sunt importante. Vă mulțumim pentru împărtășire!
 
Top