Psilocybins Marijuana Green Yellow Discuții: Psilocibine și marijuana

HEISENBERG

ADMIN
ADMIN
Joined
Jun 24, 2021
Messages
1,648
Solutions
2
Reaction score
1,742
Points
113
Deals
666
Psilocibinele și marijuana

Psilocibina este compusul activ din ciupercile psihedelice. Este în primul rând un agonist al receptorilor de serotonină, vizând în special receptorul 5-HT2A. Atunci când psilocibina este ingerată, aceasta este transformată în psilocină, forma sa activă, care influențează starea de spirit, cogniția și percepția.

Psilocibina induce stări modificate de conștiință, caracterizate prin modificări ale dispoziției, ale percepției senzoriale, ale percepției timpului și ale modelelor de gândire. Aceste efecte pot fi profunde, conducând la experiențe spirituale sau introspective, iar într-un cadru terapeutic, este explorată pentru tratarea unor afecțiuni precum depresia și PTSD. Psilocibina poate provoca greață, dureri de cap, creșterea ritmului cardiac și a tensiunii arteriale. Din punct de vedere psihologic, poate duce la anxietate, paranoia și halucinații. În unele cazuri, ar putea precipita sau exacerba afecțiunile psihiatrice.

Principala componentă psihoactivă amarijuanei este THC (tetrahidrocannabinol), care acționează asupra receptorilor canabinoizi (CB1 și CB2) din creier. THC imită acțiunea anandamidei, un neurotransmițător natural, conducând la modularea diferitelor sisteme de neurotransmițători, inclusiv dopamina și GABA.

THC provoacă relaxare, alterarea percepției senzoriale, euforie, creșterea apetitului și afectarea memoriei și a coordonării motorii. CBD (canabidiol), o altă componentă a canabisului, poate avea efecte anti-anxietate și antipsihotice.

Marijuana poate provoca uscăciunea gurii, înroșirea ochilor, afectarea memoriei pe termen scurt, creșterea ritmului cardiac, anxietate și paranoia. Consumul cronic poate fi asociat cu tulburări motivaționale și alte probleme de sănătate mintală pe termen lung.

Interacțiunea dintre psilocibină și marijuana.

Beneficii potențiale:
  • Combinarea acestor substanțe poate intensifica potențial experiența psihedelică, ducând la efecte perceptive și cognitive mai profunde.
  • Marijuana poate atenua unele dintre neplăcerile fizice, cum ar fi greața, cauzate de psilocibină.
Cu toate acestea, o astfel de combinație poate face experiența prea intensă și este puțin probabil să fie potrivită pentru persoanele impresionabile și pentru cele care au puțină experiență cu fiecare dintre substanțe în parte. De asemenea, această combinație nu este de dorit în prezența tulburărilor psihice și a predispoziției la acestea.

Combinația ar putea afecta sistemele serotoninergice și canabinoide într-un mod complex, putând modifica starea de spirit, percepția și funcțiile cognitive. Efectul sinergic asupra percepției senzoriale și a cogniției poate fi imprevizibil și variază semnificativ de la o persoană la alta.

Riscuri și efecte secundare:
  • Combinația poate duce la o distorsiune senzorială accentuată și la confuzie, care poate fi tulburătoare sau poate duce la anxietate și paranoia.
  • Din punct de vedere psihologic, această combinație poate fi imprevizibilă, putând conduce la experiențe intense, inconfortabile sau stresante.
  • Există un risc de exacerbare sau precipitare a afecțiunilor psihiatrice, în special la persoanele cu antecedente personale sau familiale de psihoză sau alte tulburări de sănătate mintală.

Imprevizibilitatea efectelor psihologice, în special în ceea ce privește anxietatea, paranoia și potențialul de experiențe negative (bad trip), trebuie luată în considerare cu atenție. Ca în cazul oricărei substanțe, reacțiile individuale pot varia foarte mult, iar factori precum doza, mediul și psihologia individuală joacă un rol esențial în experiența generală.

🟢🟡 Având în vedere cele de mai sus, putem afirma cu atenție că această combinație poate fi o idee bună în anumite condiții. Această combinație necesită multă experiență de lucru cu ambele substanțe separat, respectarea dozelor minime, repetiții rare și o abordare semnificativă.
 
Last edited by a moderator:

Emeliaa

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 19, 2024
Messages
16
Reaction score
7
Points
3
Ciuperci, trufe tripping trebuie să aibă marijuana implicat. Din punctul meu de vedere, nu se poate una fără alta. Adică psihopați cu canabis. Dar nu neapărat invers )) Ceva de genul ăsta)
 

Paracelsus

Addictionist
Joined
Nov 23, 2021
Messages
218
Reaction score
224
Points
43
Vorbești despre o experiență privată. Pentru unii, călătoria standard cu shroom va fi mai mult decât suficientă. Unii oameni vor prefera psihedelia canabisului cu totul. Depinde de persoană, de obiective, de toleranța individuală etc.
 

Emeliaa

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 19, 2024
Messages
16
Reaction score
7
Points
3
Așa este, experiențele psihedelice pot varia foarte mult de la o persoană la alta și că preferințele individuale joacă un rol semnificativ în alegerea tipului de substanță psihedelică.

Ceea ce funcționează bine pentru o persoană poate să nu fie potrivit pentru alta, și viceversa.

Important este să păstrăm o abordare deschisă la explorarea diferitelor substanțe și experiențe psihedelice și să le folosim în mod responsabil și să facem o alegere educativă de utilizare responsabilă a substanțelor psihedelice, indiferent de substanța aleasă.

De aceea, este foarte important să menținem comunicarea și educația cu privire la riscurile și beneficiile potențiale asociate cu diferitele tipuri de experiențe psihedelice și, de asemenea, este foarte important să păstrăm valoarea diversității noastre în aceste experiențe. Oricine ar trebui să împărtășească experiențele personale cu diferite substanțe psihedelice, pentru a contribui la conversație. Cu toate acestea, toată lumea ar trebui să fie conștientă de faptul că experiențele personale sunt subiective și pot să nu se aplice universal.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,413
Solutions
4
Reaction score
966
Points
113
Deals
1
Fumatul de marijuana pe ciuperci crește cu siguranță psihedelia, dar unii oameni îl consideră dezgustător la propriu. Mulți oameni care fumează țigări consideră, de asemenea, că au un gust neplăcut și se abțin în timpul tripurilor.
Am fost destul de (ne?)norocos să experimentez o mulțime de oameni care se luptă cu excursii la ciuperci. Se pare că LSD moderează starea de spirit a unei persoane pentru a fi introspectivă și calmă, iar ciupercile nu au deloc acest efect. Ca fost cultivator de ciuperci timp de un deceniu, m-am trezit de multe ori ales șaman și călător.
Ciupercile nu sunt distractive în sensul tradițional al drogurilor. Euforia nu este crescută de ciuperci. Speciile de ciuperci care sunt psilocibine nu sunt strâns legate de speciile comestibile populare, iar profilurile gustative variază de la "șorici de porc nesezonat" la "pipi de pisică pe crenguțe" Există peste 100 de specii genetice distincte de ciuperci psihedelice pe pământ, și asta nu înseamnă "tulpini" precum penis invidie, AA+, profesori de aur, texani, Malabar etc. Toate acestea sunt psilocybe cubensis. Consiliul internațional de nomenclatură taxonomică nu recunoaște tulpinile de ciuperci sau formaldehida (formele), cea mai mică categorie recunoscută fiind subspecia. 95% din toate ciupercile psihedelice vândute pe Pământ sunt Psilocybe cubensis, rareori o persoană ar putea oferi scleroții de Psilocybe Mexicana ( inclusiv tulpinile Atlantis #7, tampanensis ect) sau panaeolus tropical is sau Panaeokus cyanescens care tind să fie mici și subțiri, dar extrem de puternice. Fără îndoială însă, cele mai puternice ciuperci magice sunt descompuse din lemn. Psilocybe azurescens, cyanescens și altele au testat alcaloizi activi de 2% p/p (20mg/g) în specimene uscate. Din acest motiv, ar trebui să tratați numai cu persoane bine informate în care aveți încredere. 5 grame de cubensis este o călătorie puternică, dar 5 grame de la unii iubitori de lemn ar fi absolut paralizante.
 

Paracelsus

Addictionist
Joined
Nov 23, 2021
Messages
218
Reaction score
224
Points
43
5 grame este o doză serioasă. Mai ales dacă vorbim despre o combinație cu canabis (subiectul este dedicat acestui aspect). Aș viza persoanele fără experiență la maximum 2 grame. Aceasta este o doză medie (nu una mică) pentru majoritatea scenariilor care implică ciupercile psilocibină.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,413
Solutions
4
Reaction score
966
Points
113
Deals
1
Îi aduceam doar un omagiu lui Shulgan cu remarca referitoare la cele 5 grame. Întotdeauna am numit 5 grame "întreaga călătorie", pentru că mai mult și probabil nu vă veți mai aminti ce s-a întâmplat. Odată am luat 5 grame din specia locală iubitoare de lemn. Psilocybe ovoideocystidiata și, după ce am vomitat și mi-am căcat creierii în același timp, am leșinat timp de 3 ore, am fost catatonic și nu am răspuns la stimulii externi. Acestea sunt niște efecte grave! Acesta a fost aproape sfârșitul plăcerii mele pentru ciuperci. Le-am luat de câteva ori după aceea, dar nu-mi amintesc să mă fi bucurat de ele.
 

Paracelsus

Addictionist
Joined
Nov 23, 2021
Messages
218
Reaction score
224
Points
43
Este o experiență uriașă. Vă mulțumim pentru că ne-ați împărtășit :)
 
Top