Profil vizual al adulteranților medicamentoși; benzocaina.

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,307
Solutions
4
Reaction score
879
Points
113
De multe ori, în interacțiunile mele pe Internet și în viața reală, am văzut întrebat: " Recunoaște cineva această tăietură în medicamentele mele?" Adevărul pe care îl știm cu toții este că informațiile fiabile privind identificarea adulteranților comuni ai medicamentelor sunt destul de rare și majoritatea acestor întrebări nu primesc niciodată un răspuns cu orice cantitate de credibilitate.
Așadar, aici voi începe ceea ce sper să devină o tendință de evidențiere a formelor pure ale adulteranților comuni. Am luat acest lucru pentru un preț bun de la Amazon pentru că mi-a plăcut versatilitatea de a fi capabil să-l adaug la orice preparat vreau.. Am realizat că a existat o oportunitate de a contribui la cunoștințele colective aici, așa că o voi face.
QlCwkbKh65

Benzocaină , grad reactiv Denumire IUPAC ; Etil-4-aminobebzoat CAS# 94-09-07
UjNb5Y8Ceo

Forma brută, direct din recipient;
EliFXuU3MA
Amestecat cu 20°C+-H²O. Nu părea foarte solubilă la această temperatură 🌡️
Ynbc2DpK5P

Aici benzocaina a fost încălzită în apă până când s-a topit și a fost lăsată să se recristalizeze.
VVlRqtgHZC

SmixHJDTLk

6fbzEI1cHo

Aș dori să subliniez că nu am încălzit niciodată amestecul până la uscăciune și, ca atare, reactanții nu au depășit niciodată 100°C. Colorația galbenă care a fost obținută este probabil fără masă și diagnostică. Formele de cristal pe care le văd sunt 1, o brumă de suprafață amorfă Simi-cryatalline, și 2,:un cristal aparent monoclinic ascuțit cu un profil dreptunghiular destul de gros.
Ar trebui să menționez, încălzirea soluției a eliberat un miros care a fost inconfundabil același miros pe care majoritatea oamenilor îl asociază cu cocaina. Indistinct dulce și, de asemenea, astringent. Nu am mirosit niciodată cocaină care să nu aibă această componentă.
Mergând mai departe , aceasta este o altă grămadă de benzocaină, dizolvată în izopropanol anhidru. A fost foarte solubilă la temperatura camerei și a dispărut instantaneu.
8taz2ZXYvB

Qzq1x0KcFC

În continuare avem cristale din acetonă anhidră. Unele forme interesante din punct de vedere vizual.
95Tf07ZvDF

WR3yan8Osw

Să sperăm că aceste imagini vor fi de folos cuiva în identificarea benzocainei ca adulterant al medicamentelor. Mai am câțiva solvenți aici, așa că dacă sunteți interesați de cristalele de benzocaină din acetat de etil, cloroform, formaldehidă sau de reacția la reactivul marquis, spuneți-mi și le voi adăuga. Poate le voi adăuga mâine pentru posteritate, deoarece este târziu aici, sau devreme.
 
Top