În timpul procesului de metilaminare, este mai bine să lăsați recipientul deschis sau închis, astfel încât vaporii să nu iasă?

antrax

Don't buy from me
Resident
Joined
May 14, 2023
Messages
163
Reaction score
54
Points
28
Am dubii să știu dacă în timpul procesului de metilaminare este mai eficient să închid recipientul astfel încât vaporii să nu iasă sau să las recipientul deschis.
Vă mulțumesc tuturor!!! ;)
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Este vorba despre o alchilare tehnică, iar răspunsul depinde de o mulțime de variabile. Eliberați gaz amoniac dintr-un compus? Încercați să alchilați un inel ciclic? N-alchilarea unui lanț de carbon? Alfa-alcalinați o amină? Este vorba de un cuplaj Suzuki, Friedel-crafts, reacția Menshutkin, hidroaminare, radical liber....? Tiol-enă, sinteză de eter Williamson, cuplare încrucișată? 😆
 

antrax

Don't buy from me
Resident
Joined
May 14, 2023
Messages
163
Reaction score
54
Points
28
este metilaminarea cu soluție apoasă de metilamină 40% a precursorului CAS 52190-28-0.
 

Gordon Ramsay

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 2, 2023
Messages
364
Reaction score
680
Points
93
Deals
65
A glumit puțin :D

V-aș sfătui să-l închideți, în general nu lăsați recipientele cu substanțe chimice deschise după ce ați terminat de manipulat.
Dacă este dificil să turnați metilamina, este util să o răciți înainte
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
După citirea https://pubs.rsc.org/en/content/articlehtml/2021/ob/d0ob02098b
Catalizatorul în această reacție pare să fie oxigenul. Dacă secvența de reacție pe care o aveți în vedere include peroxid de hidrogen, atunci părerea mea este că ar trebui cu siguranță să fie închisă. Dacă procesul nu include o peroxidă sau r o altă sursă de oxigen, atunci acesta s-ar epuiza în cele din urmă și s-ar introduce mai mult prin deschiderea vasului. Știu că există mai mult de o schemă pentru această reacție, așa că nu le-am căutat. De asemenea, nici măcar nu am făcut vreodată o reacție, îmi place doar să vorbesc despre ea 🙃 😅

.
 
Top