Cel mai simplu mod de a obține o soluție de metanol/metilamină

Gale

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 30, 2022
Messages
85
Reaction score
50
Points
18
Sunt curios cum se prepară o soluție uscată de metanol/metilamină pentru utilizarea în reducerea boro? Am citit că cineva adăuga leșie la metanol cu metilamină HCl, dar asta nu pare corect.
 

callmecharlie

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
May 9, 2022
Messages
10
Reaction score
4
Points
3
BTCboss legenda a postat despre acest lucru, am fost sceptic la început, dar a funcționat pentru mine.

există totuși unele variații, nu poți pune 500g metilamină hcl în 2-3L metanol și să te aștepți să funcționeze pentru 1L de cetonă doar pentru că matematica o face, pentru că o mare parte din gaz scapă
Soluția.

Atâta timp cât metanolul este răcit și în abundență (6-12L per L cetonă), astfel încât să poată absorbi cât mai multă bază liberă posibil la conversie, aproximativ 1kg metilamină hcl se va converti și va reține cel puțin ~200g metilamină bază liberă necesară pentru 1L P2P.

Este încă un randament slab pentru freebase, deoarece restul scapă din soluție, dar totuși a funcționat
Pentru mine și este convenabil.

Reacția produce NaCl care nu afectează reacția, precum și apă, astfel încât trebuie să utilizați o cantitate minimă de agent de uscare pentru a absorbi apa înainte de reducerea iminei cu NaBH4.
 

callmecharlie

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
May 9, 2022
Messages
10
Reaction score
4
Points
3
Și, bineînțeles, după cum ați menționat, îl convertiți la baza liberă prin adăugarea de NaOH / sodă caustică / leșie, la fel cum ați face-o pentru a-l converti în gaz în mod normal.

Celălalt caviat este
Că Methylamine hcl este puțin solubil în metanol chill. Ceea ce am făcut a fost să o dizolv la temperatura camerei sub agitare puternică, apoi să scad temperatura menținând în același timp agitarea puternică, urmată de adăugarea de NaOH
 
Top