Enantiomeri Și variația efectelor asociate cu MDMA?

MrChan

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 9, 2022
Messages
11
Reaction score
2
Points
3
În ceea ce privește 3,4 MDMA, înțeleg că există doi stereoizomeri; varietățile S și R, dintre care enantiomerul R este singura varietate care este prezentată ca având un efect fiziologic înțeles sau, cel puțin, este doar documentată în măsura în care am reușit să găsesc publicații. Principala diferență pe care o consider destul de interesantă este lipsa dischineziei care apare în doze mari la tipul R, căreia eu însumi i-am căzut victimă în timpul nopților de suprasolicitare și, personal, poate fi destul de dificil să scapi de ea cel puțin până când experiența se încheie. Mișcarea involuntară a capului și legănarea/balansarea cuplată cu aproape-cataplexia ruinează efectiv întreaga noapte în cazul în care se consumă în exces.

Desigur, cineva ar putea sugera să nu fie un idiot total și să ia o doză adecvată sau să limiteze dozele inițiale și repetate; dar, după ce am făcut câteva cercetări, m-a făcut curios dacă cineva a reușit să izoleze în întregime cei doi constituenți ai amestecurilor racemice care sunt create după sinteză sau poate dacă acest efect presupus este o pură speculație.

dacă izolarea celor două este posibilă, a documentat cineva efectele fiecăruia? Dacă nu, poate există alți centri chirali sau structuri izomere care ar putea fi luate în considerare pentru a obține mai multe proprietăți terapeutice ale acestui compus? Poate că o sugestie alternativă ar putea fi 2.3 MDMA sau alte structuri similare ale aceluiași compus, puțin documentate?
 

MrChan

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 9, 2022
Messages
11
Reaction score
2
Points
3
Disclaimer: Sunt efectiv un invalid și incapabil de cele mai elementare lucruri în chimie fără o rețetă în text simplu; dar simt totuși că pun o întrebare interesantă, ei bine, cât de mult pot, având în vedere că am capacitatea și cunoștințele unui cap de varză putredă; poate cineva ar putea să-mi facă pe plac doar de dragul curiozității. Sau, alternativ, dacă am pus o întrebare ridicolă într-un mod absurd de lung și detaliat, prin toate mijloacele, nu ezitați să o spuneți mai jos și să-mi trimiteți mesaje de ură prin pm, orice ar putea veni, cu siguranță o primesc! 😬🫡
 
Top