Exces de metilamină în solventul de gazare

chinacat

Don't buy from me
New Member
Joined
Feb 8, 2022
Messages
20
Reaction score
5
Points
3
Bună ziua,
excesul de metilamină în solventul de gazare ar putea întrerupe gazarea?
 
Last edited:
Joined
Jul 25, 2021
Messages
193
Reaction score
296
Points
63
Cel mai bine este să scăpați de excesul de metilamină înainte de a vă acidifica baza. Baza are, de obicei, un miros puternic de metilamină atunci când este prezentă în mare exces. Pentru a scăpa de acesta, puteți încălzi puțin baza și o puteți amesteca bine, sau o puteți clăti de mai multe ori cu apă caldă la ~40ºC până când dispare mirosul de metilamină. Și apoi acidificarea cu HCl.
 

chinacat

Don't buy from me
New Member
Joined
Feb 8, 2022
Messages
20
Reaction score
5
Points
3
Credeți că excesul de metilamină este problema? ar putea fi problema mea? am rezolvat siropul cu acetonă uscată și xilenă, dar cu siguranță aș prefera să merg pe calea gazului uscat. Poate că spălarea cu hidroxid poate ajuta sau solventul era doar umed... ceea ce este posibil... poate voi încerca să-l las să se usuce peste noapte data viitoare.
 
Joined
Jul 25, 2021
Messages
193
Reaction score
296
Points
63
Am scris o soluție la problema excesului de metilamină. Dacă problema este precipitarea atunci când utilizați soluție apoasă de acid clorhidric, atunci aveți dreptate, trebuie să legați moleculele de apă cu acetonă uscată sau să utilizați HCl uscat.
Ce sintetizați?
 
Last edited:

chinacat

Don't buy from me
New Member
Joined
Feb 8, 2022
Messages
20
Reaction score
5
Points
3
Compus MDxx,

Am distilat în vid baza liberă, am adăugat-o la IPA și am reușit să gazez cristale magice, nu știu ce a ajutat... dar a ajutat. Fericit fericit.
 
Last edited:
Top