Extragerea sulfatului de morfină din "Substitol Capsules" și transformarea acestuia în morfină de bază

Mr_Morphine

Don't buy from me
New Member
Joined
May 3, 2024
Messages
5
Reaction score
1
Points
3
Bună ziua,

Am crezut că acest lucru a fost cunoștințe comune, dar din moment ce am fost întrebat de câteva ori aici este modul de a:

1) Deschideți Capsula care conține bile mici de sulfat de morfină acoperite cu o Substanță asemănătoare cerii
2) Puneți biluțele în Apă fierbinte (75°C este perfect)
3) Amestecați până se dizolvă

4) Lăsați Apa să se răcească până când există un strat de "ceară" tare
5) Îndepărtați stratul sau nu o faceți în funcție de gustul dumneavoastră
6) Noroc

pentru transformarea în bază de morfină fumabilă:


după pasul 4: îndepărtați stratul de "Ceară"
5) adăugați amoniac picătură cu picătură până când pH-ul este de aproximativ 10-12. Veți vedea căderea fulgilor.
opțional: răciți soluția în frigider
6) îndepărtați laverul de apă
7) lăsați "Fulgii de nea" să se usuce și bucurați-vă ;-)

rămâneți în siguranță,
Mr.M.
 

InterestedJimmy

Don't buy from me
Resident
Joined
Oct 27, 2023
Messages
5
Reaction score
3
Points
3
Puteți oferi dvs. sau altcineva o descriere detaliată a curățării morfinei (bazei) din această formulare în cel mai perfect mod pentru a evita pierderea produsului cât mai bine posibil? Am citit multe instrucțiuni pe diferite forumuri despre extracția morfinei, dar nu am putut găsi o procedură pas cu pas. Pentru chimistul experimentat (hobby) acest lucru ar putea părea banal. Știu că acest tip de extracții aparține celor mai elementare proceduri, dar aș dori să fac tot posibilul și să lucrez cât mai sârguincios. Prin urmare, aș putea avea nevoie de ajutor și, astfel, să mă incit la proiecte viitoare.

Conținutul din interiorul capsulelor Substitol (200 mg) conține următoarele ingrediente

-200 mg sulfat de morfină
-ulei vegetal hidratat
-Macrogol 6000
-talc
-stearat de magneziu


Abordarea mea laică ar fi următoarea:

Dizolvați conținutul în suficientă apă destilată fierbinte și, după răcire, îndepărtați stratul de ceară care plutește deasupra. Ceara ar trebui să constea în principal din ulei vegetal hidratat. Soluția ar trebui să fie formată din sulfat de morfină + Macrogol 6000, iar stearatul de magneziu + talcul ar trebui să plutească nedizolvat. Filtrarea soluției pentru a elimina talcul și stearatul de magneziu ar trebui să lase o soluție de sulfat de morfină și Macrogol 6000.

Presupun că următorul pas ar fi bazifierea soluției la o anumită valoare a ph-ului, filtrarea bazei de morfină precipitate și, astfel, lăsarea în urmă a unei soluții de Macrogol 6000.

Aș dori să cunosc cifrele exacte, echipamentul și substanțele chimice necesare pentru a efectua o extracție optimă.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Pahare, pâlnie, hârtie de filtru, apă distilată, placă fierbinte, tijă de sticlă, seringă de plastic, mănuși, greutate de laborator precisă, desicator (opțional).

Procedura, descrisă @Mr_Morphine este foarte simplă. Nu există niciun fel de know-how. Am scris sticlăriile și echipamentele necesare pentru u.
 

InterestedJimmy

Don't buy from me
Resident
Joined
Oct 27, 2023
Messages
5
Reaction score
3
Points
3
Vă mulțumim pentru răspuns. Există vreo recomandare cu privire la modul în care pot obține cel mai mare randament sau la care etapă ar trebui să am cea mai mare grijă?

Voi obține bază de morfină pură cu această procedură sau mai există ingrediente în produsul final? Înainte de adăugarea amoniacului trebuie să filtrez soluția pentru a elimina orice resturi nesolubile, cum ar fi talcul și stearatul de magneziu, nu-i așa?

Și după bazifiere, Macrogolul trebuie să rămână în soluția filtrată sau reacționează cu amoniacul?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Da, veți primi bază fără morfină. Cu siguranță, vor exista și alte substanțe, dar în cantitate neglijabilă. Da, o puteți filtra. Macrogolul este solubil în apă.
 

Mr_Morphine

Don't buy from me
New Member
Joined
May 3, 2024
Messages
5
Reaction score
1
Points
3
Scriu un deteiled de îndată ce am timp.
 

InterestedJimmy

Don't buy from me
Resident
Joined
Oct 27, 2023
Messages
5
Reaction score
3
Points
3
Pot să vă întreb ce randament de morfină bază ați obținut și ce randament ar fi/ar trebui să fie posibil atunci când lucrați cât mai exact posibil?
 
Top