Question Extragerea fosforului roșu din artificii?

1019er

Don't buy from me
Resident
Joined
Jul 2, 2023
Messages
88
Reaction score
46
Points
18
Aș dori să știu dacă există o modalitate ușoară de a extrage fosforul din artificii?

Se pare că principalele lor ingrediente sunt fosforul roșu și alb.

Pe lângă extragerea acestuia din cutiile de chibrituri, acest lucru trebuie să dea un randament mult mai mare!

Așadar, există vreo opțiune în acest sens sau există o modalitate mai ușoară de a obține această substanță?
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Am impresia că fosforul nu se dizolvă în nimic. Da, este corect, fosforul roșu nu se dizolvă în niciun solvent
Așa că l-aș uda și l-aș filtra, poate cu acetonă, benzină, kerosen și aș continua până când fosforul roșu este tot ce rămâne în filtrul de cafea
 

SoldadoDeDrogas

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Nov 16, 2023
Messages
214
Reaction score
142
Points
43
Dacă vă tăiați plăcuțele striker, le puteți înmuia în acetonă timp de aproximativ 40 de minute și cea mai mare parte din ea va cădea cu un amestec ușor, se saturează rapid, așa că vă recomand o altă spălare pentru a obține restul. Ar trebui să se șteargă imediat dacă nu s-a desprins singură. Îndepărtați toată hârtia. Filtrați, clătiți cu apă o dată sau de două ori și lăsați să se usuce. Acum creați o soluție de NaOH %20 în H2O. Puneți RP-ul uscat în soluție și fierbeți la foc mic timp de aproximativ o oră. Filtrați și spălați cu apă. După uscare, ar trebui să aveți un produs decent.

Îmi pare rău, ați întrebat despre artificii. Nu vă pot oferi prea multe...
 

1019er

Don't buy from me
Resident
Joined
Jul 2, 2023
Messages
88
Reaction score
46
Points
18
Cred că problema cu plăcuțele striker este că acestea conțin doar o cantitate mică de fosfor, deci aș avea nevoie de o cantitate foarte mare de ele. Așa că m-am gândit că artificiile trebuie să aibă o concentrație mult mai mare.
 

SoldadoDeDrogas

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Nov 16, 2023
Messages
214
Reaction score
142
Points
43
Obțineți fișele de securitate ale fosforului roșu și alb și vedeți dacă vă puteți da seama dacă unul se dizolvă în ceva ce celălalt nu. Dacă roșul nu se dizolvă, atunci aflați dacă albul se dizolvă în ceva și iată soluția.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Nimic nu dizolvă fosforul roșu. Fosforul alb se dizolvă în câteva lucruri, dar nu știu de ce te-ai juca cu el, când ai putea pur și simplu să-ți gătești extrsvt-ul și să transformi albul înbref. Artificiile sunt o alegere bună dacă le puteți obține la prețuri accesibile. Puteți cumpăra foi de 8,5×11 de chibrituri pe Amazon și eBay. Asta te-ar scuti de mult timp și gunoi. După cum am subliniat într-un alt fir, ceea ce vorbești despre a face aici nu este extragerea extractului de fosfor are o definiție destul de specifică. Încercați să extrageți tot restul din fosfor
 

1019er

Don't buy from me
Resident
Joined
Jul 2, 2023
Messages
88
Reaction score
46
Points
18
Bine, am cumpărat deja câteva pachete de chibrituri, dar am crezut că am nevoie de sute de chibrituri pentru a obține o cantitate decentă...

Și ce și câte foi îmi recomandați ? Cele cu suprafața maro sau cele cu puncte mici?
 

SoldadoDeDrogas

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Nov 16, 2023
Messages
214
Reaction score
142
Points
43
Înțeleg perfect @1019er, începeți să încercați să răzuiți câteva cărți de meciuri și într-o minută decideți că acest lucru nu va funcționa pe termen lung. Comandarea de tampoane mari este, probabil, calea de urmat, combinate cu un pic de stealth, o aprovizionare continuă de care nu va arata prea bine pentru înregistrare. Am fost la supermarket și am optat pentru cutiile mai mari cu tampoane mai mari la început, m-am trezit cu rahat gumat maro, destul de sigur că acelea nu sunt cele pe care le vrem. Optați pentru o culoare mai roșie, cu textură "granuloasă" - "punctulețele" presupun.
Eu am optat pentru cutii de câte 50 de cărți, mult mai anevoioase. Cu procesul pe care l-am menționat mai sus despre înmuierea în acetonă și clătire, spălare, fierbere în leșie etc. Nu este chiar atât de rău. Pot să confirm că funcționează destul de bine.
Partea care consumă cel mai mult timp este tăierea tuturor plăcuțelor. Lăsați-le să se înmoaie sau să fiarbă și lucrați la altceva pentru o vreme. Partea bună este că puteți recicla și p-ul roșu de câteva ori. Nu lua prea multe deodată, ai fi surprins să afli ce va atrage atenția cuiva - eu aș lua câte un pachet din fiecare magazin. RP este cu siguranță pe radar.
 

1019er

Don't buy from me
Resident
Joined
Jul 2, 2023
Messages
88
Reaction score
46
Points
18
Nu sunt sigur dacă Amazon vă va da probleme cu acest lucru, în cel mai rău caz este posibil să deschideți un cont nou, să-l umpleți cu carduri cadou și să-l trimiteți la o cutie de ridicare locală și apoi să-l ridicați anonim cu un cod.

https://www.amazon.de/CLISPEED-Stre...efix=phosphor+sheet,aps,229&sr=8-1&th=1&psc=1

Nu sunt sigur, dar pe imagine se pare că foile maro conțin mai mult fosfor decât cele cu puncte.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Da, aș sări peste puncte. Cred că m-am gândit că o foaie valorează 320 de strikere. 160 de cutii. Probabil că aș cumpăra 10 și aș vedea ce obțin din ele. Phos este reciclabil, nu se consumă în reacție, așa că îl cureți și îl reutilizezi, dar mai adaugi 10% pentru fiecare ciclu
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Dacă ai ști lucrurile pe care le-am cumpărat de pe Amazon, te-ai căca pe tine. Atacatori de meciuri la care nu aș clipi din ochi. Am cumpărat 37% HCl, 37% formaldehidă, acetat de etil, clorură de amoniu, sulfat de amoniu, un munte de sticlă, acid proprionic. Am cumpărat droguri programate de pe eBay și dacă aveau de gând să mă prindă, au ajuns prea târziu.
 

1019er

Don't buy from me
Resident
Joined
Jul 2, 2023
Messages
88
Reaction score
46
Points
18
Nu sunt sigur dacă ai avut noroc pentru că ai comandat local...
 

SoldadoDeDrogas

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Nov 16, 2023
Messages
214
Reaction score
142
Points
43
Acum înțeleg ce vrei să spui prin "puncte mici", asta m-a derutat. Cu siguranță mergeți cu culoarea solidă. Am intrat în contact cu altceva, de aceea am specificat textura, dar e greu de spus dintr-o fotografie. Chestia pe care am luat-o de la magazin era foarte maro și cu o textură netedă care a sfârșit prin a fi un rahat gumos în comparație cu strikerii normali care erau mai roșiatici și nisipoși la atingere. Am auzit că poți recicla phos-ul de până la 10 ori? Adăugați %10 în plus față de o greutate mică adăugată înapoi? (Presupunând că se pierde puțin în timpul reciclării. Sau %10 compensează acest lucru?) Cu alte cuvinte, adăugarea %10 acoperă calitatea RP folosit, cantitatea pierdută sau, în esență, ambele?

Ai tupeu @FritBuchner. Sunt speriat ca dracu doar pentru a comanda unele echipamente de sticlă. Nu atât de mult un lucru aici și acolo, furnizarea continuă combinată este ceea ce mă îngrijorează. De exemplu, aș vrea să iau niște ma huang. Dacă funcționează, voi dori să o fac din nou până când apare ceva mai bun. Asta combinat cu unele cumpărături unice de sticlărie, nu e mare lucru. Mai adaug și niște RP din când în când, poate și alți solvenți etc. pe ici pe colo, și acum chiar începe să se încălzească. Nu spun nimănui ce să facă, doar încerc să răspândesc vorba bună, dacă nu pentru cei mai noi, ci pentru mine. Vorbind pentru mine, nu poate fi subliniat suficient. Îmi place să-mi scot ouăle când cred că nimeni nu se uită sau nu va observa, asta nu înseamnă că nimeni nu se uită sau nu va observa.
 
Last edited:

SoldadoDeDrogas

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Nov 16, 2023
Messages
214
Reaction score
142
Points
43
Oricum, să revenim la subiect, da? Știe cineva o marcă sau un tip de artificii care conține cea mai mare cantitate și sau concentrație de p roșu? Sau care conține cea mai mică cantitate de ingrediente/additivi ușor de separat pentru a putea izola p roșu? Ce spuneți despre rachetele de semnalizare rutieră/de urgență pentru bărci? Are cineva experiență cu acestea? Mai funcționează, care sunt acestea și de unde să le procurați? Presupun că cealaltă opțiune de aici este să mă apuc de nichelare chimică ca hobbyist - s-ar putea să încerc această cale în viitor. Ce părere aveți?
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Permiteți-mi să vă întreb, de ce sunteți atât de fixat pe această metodă? De asemenea, știați că acidul hiroiodic funcționează de la sine, fără fosfor. ( cred eu) fosforul doar reciclează acidul astfel încât să folosești mult mai puțin. Eu cred că fos. Este mai puțin eficient după fiecare utilizare. Ceea ce pierdeți nu contează, deoarece veți cântări cantitatea de care aveți nevoie de fiecare dată, astfel încât dacă ați pierdut mai mult, adăugați mai mult pentru a obține greutatea corectă
 

CCL4 huffer

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
May 19, 2024
Messages
73
Reaction score
26
Points
18
mă cam face să mă întreb dacă Al și cu mine ar trebui să lucrăm și noi, adică funcționează pentru metanol, dar randamentul va fi de rahat.
 

SoldadoDeDrogas

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Nov 16, 2023
Messages
214
Reaction score
142
Points
43
întrebați de ce sunt atât de hotărât în ce metodă, mai exact? Îmi dau seama că acidul hidriodic reduce E/PSE la mierea noastră, dar cum obținem acidul hidriodic? Aici intervine rp/i, evident. De aceea am menționat nichelarea, pentru acidul hipofosforic, care, în esență, ia locul p-ului roșu. RP sau acidul hipofosforic reacționează cu cristalul de iod sau cu excesul de iod conținut de acidul hidriodic. Încerc doar să înțeleg mecanismele de cine, ce, când, unde etc. Nu doar de dragul beneficiului meu, ci aceasta este ceea ce mă va transforma în maestrul alchimist care sper să fiu într-o zi. O mare parte din aceste informații/cunoștințe sunt teoretice pentru mine și, prin urmare, sunt și în beneficiul celorlalți utilizatori ai forumului. Nu sunt fixat pe o anumită metodă, încerc doar să ajung la destinație cu ceea ce am la dispoziție la un moment dat, acum, din păcate, asta este bicicleta mea, pentru moment. Pe viitor, pot să vă trimit un pm, @FritBuchner ? Deoarece vă consider o sursă constantă de informații bune și păreți să fiți mai departe pe drum decât mine.
 
Last edited:

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Pentru mine, lucrurile cele mai ușor de obținut sunt litiul și sulfatul de amoniu. Metilamina este a doua din clorura de metilamoniu ( metilamină hcl). Cei mai mulți oameni inconștienți aud fosfor și primul Lucru la care se gândesc este meth. În anii '80 și '90, era drogurile preferate ale motocicliștilor. Am destule baterii Energizer cu litiu vechi în sertarul cu vechituri încât o uncie nu înseamnă nimic
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Walmart și Amazon vând ambele acid fosforic. Apoi aveți nevoie doar de o sursă de iod. Această metodă trece la #2 pentru mine, deoarece acidul fosforic și iodul sunt mai puțin vizibile decât formaldehida pentru a procura
 
Top