Sinteza fentanilului

Needtolearn

Don't buy from me
New Member
Joined
Mar 27, 2022
Messages
47
Reaction score
26
Points
8

Fentanilul ucide! Nu încercați niciodată să îl sintetizați, cu atât mai puțin să îl utilizați!

Sinteza fentanilului


Fentanilul și analogii săi sunt printre cei mai puternici agoniști opiați, dar sinteza lor este adesea dificilă. Iată o sinteză a fentanilului care poate fi ușor adaptată pentru ceilalți analogi(para-fluoro-fentanil, alfa-metil-fentanil).

Această procedură nu este teoretică și a fost testată și îmbunătățită de mai multe ori. Această sinteză se realizează la temperatura camerei, astfel încât nu aveți nevoie de niciun aparat special.

Fentanilul este o componentă foarte interesantă pentru chimia subterană, deoarece un gram de fentanil pur este echivalentul a 100 g de heroină de stradă foarte bună.

Principiul

Precursorul utilizat este N-fenetilpiperidona (NPP), care poate fi sintetizată cu ușurință din piperidonă și fenetil-tosilat sau fenetil-bromură printr-un mecanism simplu SN2. NPP reacționează cu anilina, dând derivatul imină care este redus la 4-Anilino-N-fenetilpiperidină (4-ANPP). 4-ANPP este apoi reacționat cu clorură de propionil, obținându-se Fentanil, care este apoi purificat.

Experimental





N-fenetil-4-piperidonă (NPP)


N-alchilarea 4-piperidonei se poate face în condiții PTC - și nu este nevoie să izolați piperidona ca bază liberă. Se adaugă la un litru de acetonitril 3 moli de carbonat de potasiu fin pulverizat, apoi se adaugă 10 g de catalizator PTC - TBAB sau TEBA, sau doar polietilenglicol-400. Se agită această suspensie 15 min la 50-60°C, apoi se adaugă în porții mici clorhidrat de 4-piperidonă, urmărind ca evoluția CO2 să nu fie prea viguroasă. Amestecați încă o oră la 50-60°C, apoi adăugați bromura de fenil picătură cu picătură , și agitați 15-20 h la reflux ușor. Apoi se răcește și se filtrează sărurile anorganice - dacă filtrarea merge prea încet, se adaugă la suspensie puțină (30-40 ml) soluție saturată de sulfat de sodiu, aceasta face ca precipitatul lipicios să devină granular și filtrabil.

Randamentul este aproape cantitativ (credeți-mă) și nu este necesară distilarea - rezultatul este un solid ușor galben cu MP 60°C.

a. Sinteza NPP N-fenil-iminei

Se dizolvă 10 mmole de NPP într-un volum minim de anilină (aproximativ 5-6 ml), apoi se adaugă 1 gr de matrițe moleculare 4A. Amestecul se agită foarte ușor (astfel încât matrițele moleculare să nu fie distruse de agitare) cu un agitator magnetic timp de aproximativ 24 h la temperatura camerei.

Conversia a fost calculată în mod repetat cu MS și este mai mare de 99 %, astfel încât faza următoare poate fi efectuată fără nicio purificare.

b. Sinteza ANPP

Amestecul de reacție din etapa anterioară se filtrează de pe sitele moleculare care se clătesc cu 2×2 ml THF, filtratul și spălările se toarnă într-un balon de 50 ml, după care se adaugă 20 ml metanol uscat, iar amestecul se agită.

Aproximativ 1-1,5 g de borohidridă de sodiu se adaugă foarte lent la amestec la temperatura camerei, iar amestecul se agită timp de aproximativ 2 ore. Conversia în ANPP se verifică prin orice metodă și, dacă nu este complet redusă, se adaugă lent încă 0,5 g NaBH4 și se agită timp de încă o oră. Când conversia în ANPP este completă (peste 95%), se evaporă metanolul și THF sub vid.

Masa reziduală constă din anilină, exces de NaBH4 și ANPP complexat cu boran. Se toarnă 50 ml de apă în balon, apoi se distruge complexul prin adăugarea lentă a unei cantități mici de HCl concentrat (35%) până la pH ~1, apoi amestecul se agită bine timp de încă o oră. Acum se adaugă 50 ml de soluție saturată de NaCl la amestec, iar după aproximativ 10 min, se precipită o masă solidă.

Se separă solidul de lichid cu o filtrare și se păstrează solidul (acesta este clorhidrat de ANPP) după spălarea acestuia cu puțină soluție saturată de NaCl. Se adaugă încă 50 ml de soluție saturată de NaCl și se pune amestecul în frigider (la aproximativ 2°C) și se așteaptă 2-3 h. Dacă mai există precipitat, se filtrează soluția și se adaugă solidul la prima cultură. Masa solidă este ANPP care trebuie tratată.

Se dizolvă solidul în aproximativ 60 ml apă și NaOH 2N până la pH > 12,5, apoi se extrage cu 3×15 ml CH2Cl2. Se spală faza de CH2Cl2 cu 5 ml apă și se evaporă solventul în vid. Reziduul este un lichid uleios galben-portocaliu care cristalizează spontan, constând în ANPP suficient de pur pentru etapa următoare.

Randamentul global al ANPP este de aproximativ 50-80%. Principala pierdere de randament are loc în timpul procesului de purificare, deoarece procesul de separare între excesul de anilină și ANPP nu este optimizat. Există, probabil, unele soluții la acest aspect, care vor fi discutate în capitolul optimizare și discuții.

c. Conversia ANPP în fentanil

Se dizolvă 10 mmol de ANPP în aproximativ 8 ml de piridină pură uscată, sub agitare, apoi se adaugă 12 mmol de clorură de propionil picătură cu picătură la amestecul de reacție la temperatura camerei. Reacția este exotermică, iar temperatura trebuie controlată prin ajustarea cu atenție a ratei de adăugare și trebuie menținută în permanență între 30-60 °C. Când se adaugă toată clorura de propionil, amestecul de reacție se agită timp de aproximativ o oră la temperatura camerei.

Se verifică conversia prin orice metodă adecvată (TLC/GC) și, dacă nu este completă, se adaugă încă 1 mmol de clorură de propionil. În mod normal, conversia ar trebui să fie completă după prima operație, dar dacă a rămas prea multă anilină din etapa A, este nevoie de mai multă clorură de propionil.

Amestecul de reacție se toarnă apoi în 80 ml apă cu agitare, iar HCl concentrat (~35%) se adaugă picătură cu picătură până când pH < 1,5. Această operație se poate face cu o altă procedură, după cum urmează: Se prepară 80 ml de HCl 2N și se toarnă pur și simplu amestecul de reacție în această soluție. Acest lucru duce la transformarea piridinei și a fentanilului în sărurile lor clorhidrice respective. Soluția este apoi agitată timp de aproximativ 30 min. Piridina-HCl nu este solubilă în CH2Cl2, în timp ce Fentanil-HCl nepolar este. Se extrage soluția cu 3×20 ml de CH2Cl2, apoi se spală extractele organice reunite cu 2×10 ml soluție saturată de NaCl.

Solventul se evaporă sub vid și se formează o masă galbenă care constă din clorhidrat de fentanil contaminat cu o cantitate mică de propionanilidă, care s-a format prin acțiunea clorurii de propionil asupra anilinei reziduale din etapa A. Se adaugă acum 10-15 ml acetonă și se formează o pulbere albă, care este Fentanil-HCl. Se filtrează solidul și se spală cu o cantitate mică (2×3 mL) de acetonă.

Clorhidratul de fentanil este acum suficient de pur pentru utilizare (> 99,5%), randamentul acestei etape depășind 90%! Dacă ar fi încă impură (nu a fost niciodată cazul meu), o puteți purifica prin recristalizare din acetonă fierbinte.

Diluarea pulberii de fentanil

Fentanilul pur nu poate fi utilizat ca atare, deoarece este mult, mult prea puternic și TREBUIE diluat, altfel vor exista o mulțime de supradoze!

Următoarea procedură dă o heroină albă care are aceeași tărie ca heroina de stradă foarte bună (30%).

100 mg de Fentanyl-HCl se dizolvă în 2 ml de metanol. Se cântăresc 10 g de lactoză și se încălzesc la aproximativ 60-70°C într-un vas mare cu o plită. Se adaugă soluția metanolică de fentanil la intervale regulate, picătură cu picătură, în lactoza caldă, pentru un bun preamestec. Așteptați până când se evaporă tot metanolul și amestecați bine. Acest lucru este esențial deoarece, dacă nu se amestecă bine, va exista o parte din lactoză fără Fentanil și o parte din lactoză cu prea mult Fentanil, putând provoca supradoze dramatice!

Acest tip de heroină a fost folosit și vândut timp de un an, iar feedback-ul consumatorilor a fost foarte bun. Consumatorii au fost foarte mulțumiți și nu au mai vrut Heroina maro obișnuită. Așa că fiți atenți, unii oameni (mafia și alți traficanți) vor deveni probabil foarte geloși!

NU FOLOSIȚI și NU VÂNDEȚI Fentanil HCl pur, acesta este un material foarte toxic care va provoca multe supradoze dacă nu este diluat!

Optimizare și discuții

Randamentul global al acestei sinteze este de aproximativ 50-80%, iar principala pierdere de material are loc în timpul purificării ANPP în etapa B. Există poate și alte alternative pentru separarea Anilinei și ANPP (recristalizare, distilare). Cred că o soluție bună este extragerea împreună a anilinei și ANPP și separarea lor prin evaporarea anilinei sub vid, apoi recristalizarea ANPP într-un solvent adecvat.

Para-fluoro-fentanilul poate fi sintetizat prin această procedură folosind p-fluoroanilină în loc de anilină simplă, dar procesul de purificare trebuie adaptat.

Foarte puternicul alfa-metil-fentanil poate fi, de asemenea, sintetizat prin această metodă folosind N-(2-fenilpropil)-Piperidinona care poate fi sintetizată din 1-fenil-2-bromopropan și piperidinonă sau alte metode. 1-fenil-2-bromopropanul este utilizat în fabricarea clandestină de amfetamină, iar procedura de sinteză a acestui compus poate fi ușor adaptată pentru crearea N-(2-fenilpropil)-Piperidinonei sau NPP (N-fenil-piperidinonă).

Fentanilul este un opiat foarte bun și puternic, dar există unele observații:

  • Fentanilul dă foarte multă dependență, mult mai multă decât Heroina simplă, utilizatorii obișnuiți ai acestei Heroine albe sintetice pe care am descris-o erau foarte dependenți.
  • Riscul de supradozaj este foarte ridicat, chiar și cu diluția pe care am descris-o mai devreme, așa că testați-vă marfa înainte de a o vinde!
  • Durata efectelor este puțin mai scurtă decât în cazul heroinei normale.
 

Attachments

  • aw43rBUhXL.jpg
    aw43rBUhXL.jpg
    27.2 KB · Views: 891
Last edited by a moderator:

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
410
Points
63
Hmm. Cred că acest sintetizator trebuia să apară aici până la urmă. Dar aceasta este otravă pură. Niciodată să nu întreprindeți această sinteză fără EPI riguros, un coleg și acces la naloxonă.
 

Needtolearn

Don't buy from me
New Member
Joined
Mar 27, 2022
Messages
47
Reaction score
26
Points
8
Sunt absolut de acord, nici nu vă gândiți să faceți acest lucru dacă nu știți 100% ce faceți. dacă este făcut corect, este atât de puternic încât poluarea cu particule și fiecare suprafață cu care a intrat în contact vă poate ucide dacă îl atingeți cu mâinile goale. amintiți-vă întotdeauna că câteva boabe pot fi suficiente pentru a vă ucide!!!!!!!
 

Teck Tonik

Don't buy from me
New Member
Joined
Dec 18, 2021
Messages
13
Reaction score
14
Points
3
Înțeleg de ce chestia asta este privită cu dispreț, dar dacă este folosită în mod responsabil, poate fi, de asemenea, o savoare a vieții! Am fost dependent de opiacee timp de 11 ani și, de când am început să folosesc fentanil, pot în sfârșit să stau suficient de bine pentru a-mi aduna lucrurile. Nu dau din cap prea mult și nu am avut niciodată o supradoză până acum, mi se pare că acest medicament ar putea fi periculos, dar ar putea fi și leacul pentru dependența de opiacee în viitor, într-un sens mai liberal! Prin utilizarea fentanilului este aproape ca și cum viața mea am înapoi în multe feluri, de asemenea, eu nu folosesc un ac mai pentru că fumatul este bine! Sincer, nu am putut potrivi lista lungă de argumente pro care există pentru acest drog în acest fir comentariu , în același timp, lista de dezavantaje este chiar în spatele ei în lungime, astfel încât este tot perspectiva presupun.......
 

Teck Tonik

Don't buy from me
New Member
Joined
Dec 18, 2021
Messages
13
Reaction score
14
Points
3
Mulțumesc pentru informații, frate!
 

Saul

Don't buy from me
Resident
Joined
May 1, 2022
Messages
325
Reaction score
133
Points
43
chestia asta este diavolul! Nu-mi place că acest lucru este allowd pentru a partaja pe frânare rău . acest lucru este de rupere mort
 
  • Like
Reactions: vis

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
410
Points
63
Ei bine, acesta este un forum pentru producția de medicamente, cel puțin această parte a forumului. Iar atunci când produceți fentanil, carfentanil sau un alt analog al fentanilului, vă expuneți la riscuri. Dacă nu sunteți 100% sigur de ceea ce faceți, puneți în pericol mult mai mulți oameni. Nu este vorba despre experiența dvs. personală, de fapt nu este foarte interesantă în acest context.
Dacă vă jucați cu fentanil pur în linia de producție, este ca și cum ați jongla cu un șarpe cu clopoței. Calea transdermică este supraestimată pe scară largă, dar a inhala din greșeală produsul poate duce la o intoxicație relativ rapidă și letală. Dacă nu sunteți 100% sigur cum să diluați produsul pentru utilizatorii finali, riscați să îi ucideți și pe aceștia.
 

Teck Tonik

Don't buy from me
New Member
Joined
Dec 18, 2021
Messages
13
Reaction score
14
Points
3
Nu am de gând să pretind că știu ce fac și să încerc să o produc eu însumi, prietenul meu, pe de altă parte, este chimist și aș fi interesat să văd ce crede despre acest lucru. În cazul în care este posibil să se creeze acest lucru în condiții de siguranță și el este încrezător că poate, atunci ar ajuta dependența mea, deoarece la sfârșitul zilei eu sunt doar încercarea de a funcționa într-o societate care este împotriva mea ar fiecare rândul său. Înțeleg că este periculos și înțeleg că îi rănește pe alții, dar de aceea precauțiile de siguranță sunt importante.
 

summer_child

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jan 5, 2022
Messages
29
Reaction score
29
Points
13
De asemenea, puteți sintetiza NPP prin reacția fenetilaminei cu 2 moli de metacrilat.
 

Bill Cosby

Don't buy from me
New Member
Joined
May 26, 2022
Messages
12
Reaction score
4
Points
3
Ar putea cineva să posteze o listă a echipamentului de laborator necesar pentru acest lucru?
 

eduardo salamanca

Don't buy from me
New Member
Joined
Mar 13, 2022
Messages
5
Reaction score
4
Points
3
Dacă doriți să scăpați de o dependență, ar trebui să încercați cu adevărat să utilizați ketamină. Au existat diverse studii care demonstrează că ketamina ajută oamenii să renunțe la băutură, printre alte obiceiuri. Există chiar și o sinteză pe acest forum, dacă doriți să o faceți singur.
 

BongMan

Don't buy from me
Resident
Joined
May 31, 2022
Messages
34
Reaction score
3
Points
8

în primul rând aveți nevoie de kit PPE cu mască de gaz de nivel înalt cu cartuș adecvat, și nu se poate efectua în bucătărie ca laborator clandestin, este foarte periculos chiar și ceață de această substanță vă poate ucide mai bine nu încercați să efectuați, dacă nu sunteți bun în practica de laborator...
 

Bill Cosby

Don't buy from me
New Member
Joined
May 26, 2022
Messages
12
Reaction score
4
Points
3
Am o mască de respirat 3M, filtre 2091, un costum AAMI de nivel 4 PPE, cizme și mănuși. Cred că acestea ar trebui să facă treaba, dar vreau doar să mă asigur, desigur.
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
410
Points
63
Nu este vorba doar de echipamente, ci și de fluxul de lucru. Manipularea în siguranță a reactivilor și a subproduselor, o bună ventilație și așa mai departe. Mănuși, halat, aparat de respirat și o hotă sunt minimum. Apoi, trebuie să vă gândiți la lucruri precum modul în care vă scoateți mănușile și aparatul de respirat când terminați, ce faceți cu ele, cum vă curățați echipamentul și așa mai departe. Manipulați o substanță chimică extrem de toxică dacă reușiți să obțineți produsul final corect și există mii de moduri în care aceasta ar putea ajunge pe degetele dumneavoastră sau în căile respiratorii. Acesta este motivul pentru care ar trebui să aveți la dispoziție și spray nazal sau injecții cu naloxonă. Dacă începeți să vă simțiți amețit sau somnoros, este doar o chestiune de minute până când vă puteți pierde cunoștința. Este ca și cum ai jongla cu un șarpe cu clopoței.

De asemenea, dacă reușești să faci sinteza și să obții produsul pur, trebuie să îl diluezi în mod corect pentru a evita punctele fierbinți în amestec sau concentrațiile ridicate nedorite, altfel vei ucide utilizatorul final.

Sau pur și simplu nu faceți sinteza.
 

Bill Cosby

Don't buy from me
New Member
Joined
May 26, 2022
Messages
12
Reaction score
4
Points
3
Cu riscul de a părea naiv, dacă am o diplomă universitară în chimie, multă experiență de laborator, acces la echipamentul de laborator necesar, cineva în așteptare cu naloxonă și voi pune o tonă de gândire în manipularea sigură în timpul diluării. Deci, dacă încă mai credeți că există un risc ridicat ca eu să mă sinucid accidental, cum reușesc oamenii din proiectele din Baltimore să dilueze cu succes fentanilul pur? Sintetizatorul este un lucru, dar în ceea ce privește manipularea produsului, oamenii din proiecte sunt mult mai puțin pregătiți și mult mai puțin echipați, iar acolo sunt nenumărate persoane care diluează fentanil pur. Și apreciez răspunsul și îngrijorarea dumneavoastră. Sunt pur și simplu curios cu privire la ultima întrebare.
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
410
Points
63
Ei bine, de unde știi că nu există o mulțime de incidențe în laboratoarele clandestine? Dacă cineva face escrocherii într-un laborator de ghetou, aș crede că este pur și simplu târât pe o alee și sfârșește prin a fi raportat ca una dintre acele supradoze de fentanil extrem de frecvente (*wink wink) care împânzește aleile secundare ale majorității orașelor mari.

De asemenea, cred că cea mai bună măsură de siguranță atunci când lucrați cu o astfel de substanță este să lucrați în echipă și să aveți naloxona la îndemână. Acest lucru va fi foarte util. O supradoză de fentanil este de fapt destul de ușor de gestionat, datorită efectului aproape magic al naloxonei. Dar nu și dacă sunteți singur și inconștient.

Dar dacă aveți multă experiență de laborator, acest lucru este bun pentru dvs. și vă ajută mult! Fentanilul nu se absoarbe deosebit de repede pe cale transdermică, astfel încât pericolele legate de acest lucru sunt mult supraestimate. Inhalarea pulberii atomizate ar fi însă direct periculoasă pentru viață.
 

darkmatter7

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 3, 2022
Messages
26
Reaction score
12
Points
3
Am folosit analogi de fent IV și am fost destul de bun pentru a nu muri, dar apoi într-o zi am făcut prea mult și pur și simplu nu există timp pentru naloxonă - de îndată ce acul este apăsat, aceasta este ultima mea amintire (înainte de a mă trezi la o injecție cu naloxonă cu niveluri de saturație a oxigenului din sânge <20%)
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
410
Points
63
Da, și acesta este principalul motiv pentru a nu sintetiza fentanilul sau analogii săi pentru consumul necontrolat. Oamenii vor muri din cauza lor. Opiantele sunt cele care ucid oamenii, nu alte droguri, iar fentanilul este un criminal absolut. Sintetizându-l, veți fi complici la faptă. Punct.
 
  • Like
Reactions: vis

Bill Cosby

Don't buy from me
New Member
Joined
May 26, 2022
Messages
12
Reaction score
4
Points
3
Voi spune că, în trecut, majoritatea lucrurilor de pe stradă sunt extrem de slab omogenizate, chiar mai greu de făcut cu un analog și mai puternic. Cred că aș putea oferi ceva lipsit de puncte fierbinți și, dacă oamenii ar face rost de lucrurile mele mai degrabă decât de cele menționate de darkmatter7, cred că aș putea salva de fapt câteva vieți.
 

Bill Cosby

Don't buy from me
New Member
Joined
May 26, 2022
Messages
12
Reaction score
4
Points
3
Ca să nu mai vorbim că acum se taie fentanilul de pe stradă cu benzos....
 
Top