filtrarea mirosului

KWasd

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 9, 2022
Messages
18
Reaction score
10
Points
3
Am o întrebare din alt punct de vedere. Să presupunem că aveți o cameră complet etanșă, în care aerul proaspăt este introdus forțat pe o parte și un ventilator puternic îl scoate din centrul camerei pe cealaltă parte.

Cum vă ocupați de filtrarea mirosului din aer? Utilizați vreun purificator, dacă da, de ce fel și cu ce fel de cartuș, sau este suficient un filtru de carbon de mare capacitate cu cărbune activ pe evacuare, așa cum se utilizează în cultivarea canabisului. Dacă un astfel de filtru ar face treaba, care cărbune activ este cel mai bun, CTC sau cărbune obișnuit?

Cum se filtrează aerul și mirosurile în laboratoare? Observații
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,660
Solutions
3
Reaction score
2,736
Points
113
Deals
1
http://bbzzzsvqcrqtki6umym6itiixfhni37ybtt7mkbjyxn2pgllzxf2qgyd.onion/threads/home-laboratory-diy-exhausting-fan-models-and-filters.471/
Bună, citiți despre ventilație aici. Filtrul de carbon și adsorbantul umed sunt soluții bune.
 

KWasd

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 9, 2022
Messages
18
Reaction score
10
Points
3
Vă mulțumesc foarte mult pentru link. Intenționam doar să folosesc filtrul de carbon, acest filtru de apă mă interesează, nu prea înțeleg cum ar funcționa. Să zicem că am o cameră ca o cameră de cultivare a canabisului cu un filtru de cărbune și un extractor, țeava care împinge aerul afară intră în cadă și capătul țevii aterizează sub apă astfel încât aerul pe care ventilatorul îl scoate din cort prin filtrul de cărbune să nu intre în cameră ci să zboare prin apă astfel încât impuritățile să se dizolve mai mult în apă. Am înțeles eu corect acest lucru?

Este neapărat necesar acest filtru de apă?

Să presupunem că folosesc un astfel de filtru de cărbune, cu cărbune CTC de calitate superioară (bate cărbunele standard, aici am experiență cu cultivarea mj la scară mai mare) împreună cu un spălător de apă la sfârșit, va funcționa sinteza cu 1 kg de bk4 la un moment dat, ventilația de mare capacitate îmi va înveli mirosul suficient de eficient pentru a face acest lucru într-o casă izolată astfel încât mirosul să nu ajungă la vecini?

Cele mai bune considerații
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,660
Solutions
3
Reaction score
2,736
Points
113
Deals
1
Da. Funcționează ca bubuirea narghilelei. Apa va absorbi substanțele din aer. După filtrarea apei, trebuie să instalați un filtru de carbon.

Cred că în sinteza la scară largă nu aveți suficient doar un filtru de carbon. Acesta va fi suprasaturat destul de repede.
 

KWasd

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 9, 2022
Messages
18
Reaction score
10
Points
3
Conform imaginii pe care am găsit-o în link-ul furnizat de dvs. ar trebui să fie filtru de carbon -> ventilator -> apă, iar dvs. scrieți ventilator -> apă -> filtru de carbon. Eu înțeleg că mai întâi apa să prindă ce poate, iar apoi totul la filtrul de carbon pentru a curăța la zero. Am înțeles ce vreți să spuneți?

Folosind principiul despre care vorbiți adică ventilator -> apă -> filtru de cărbune cu mai mult bk4 un astfel de filtru de cărbune credeți că va rezista 2-3 aruncări până se saturează?

Un astfel de unul proaspăt cumpărat ar trebui să elimine în exterior mirosul la zero da?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,660
Solutions
3
Reaction score
2,736
Points
113
Deals
1
Cred că această secvență prelungește durata de viață a filtrului de carbon.
Nu pot spune exact, depinde de sinteza dumneavoastră.
 

KWasd

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 9, 2022
Messages
18
Reaction score
10
Points
3
Per total, chiar dacă ar trebui să schimbe cărbunele activ din filtru la fiecare gătit, astfel încât să elimine mirosul la 0, ar avea sens.

Vă mulțumim pentru ajutorul dvs.
 

KWasd

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 9, 2022
Messages
18
Reaction score
10
Points
3
Da, știu
 

Mrblue

Don't buy from me
New Member
Joined
Sep 2, 2022
Messages
4
Reaction score
0
Points
1
Există vreo instrucțiune cum să faci un spălător umed?
 

KokosDreams

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 16, 2022
Messages
912
Solutions
2
Reaction score
595
Points
93
Aruncați o privire la acest sistem de filtrare (anexa 1)

În mod ideal, ați putea adăuga generatoare de ozon pentru o eliminare completă a mirosurilor înainte de filtrul de carbon, așa cum se face în fermele de canabis.

În colțul din dreapta, în partea din spate a camerei (atașamentul 1), puteți vedea o baie de apă, care este utilizată pentru a filtra și mai mult mirosurile și substanțele toxice din vapori; prin filtrul de carbon și generatorul de ozon puteți purifica și extrage și mai mult substanțele toxice din vapori. De asemenea, se observă și diferența de tuburi folosite, deoarece există tuburi izolate folosite pentru sistemul de sub etanșare, tuburile care vin direct din reactoare sunt tuburi obișnuite.

De asemenea, această imagine 2 din atașamentul meu ar putea ajuta la o mai bună înțelegere a sistemului de circulație.
 

Attachments

  • 7JHvuioSDI.jpg
    7JHvuioSDI.jpg
    98.8 KB · Views: 326
  • 7QMayouBHW.png
    7QMayouBHW.png
    81.2 KB · Views: 297

Tweaker

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 20, 2023
Messages
32
Reaction score
7
Points
8
Sufli aerul prin apă?
 

KokosDreams

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 16, 2022
Messages
912
Solutions
2
Reaction score
595
Points
93
Acesta nu este laboratorul meu, dar funcționează bine pentru sintezele care produc o mulțime de mirosuri, apa poate fi amestecată cu săpun sau alte substanțe chimice de neutralizare a mirosurilor
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Am o idee/întrebare. În activitatea mea anterioară trebuia să controlez strict parametrii de mediu. În special umiditatea trebuia să fluctueze între aproximativ 85+%Rh și 99% the. Am realizat acest lucru prin: au un tambur / butoi cu un capac. O conductă și un ventilator suflă aerul într-o bușonieră din capac. O altă bușonieră/ conductă de pe capac ducea aerul umificat în cameră. În interiorul butoiului se afla un generator de ceață cu ultrasunete cu 5 capete (practic o mașină de ceață), ventilatorul și generatorul de ceață fiind acționate de un umidistat/un releu. Acesta putea produce ceață. Mă gândesc că ar funcționa foarte bine în această aplicație și că ceața ar absorbi mirosul, dar conductele care intră și ies ar fi suficient de înalte pentru ca ceața să nu poată scăpa din butoi. Un furtun la baza butoiului ar lăsa apa contaminată să iasă și ați înlocui-o periodic (în aplicația mea am avut un rezervor de toaletă cu plutitor și o supapă cu ac care a menținut butoiul plin cu apă, dar am evacuat ceața, așa că am folosit-o mult), această configurație ar avea o fracțiune din rezistența unei intrări scufundate.
 

Dr. MMX

Professional
Manufacturer Seller
Language
🇺🇸
Joined
Nov 28, 2023
Messages
176
Reaction score
69
Points
28
Deals
7
Cred că nu sunt izolate, sunt doar țevi drepte din plastic, deoarece nu este un element mobil al sistemului de ventilație, spiroflex este utilizat în apropierea reactoarelor, deoarece ar putea fi mutat, să zicem chiar 50 cm în stânga sau în dreapta./
 

dnBQByvHb8Zkawbjpx

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
May 6, 2024
Messages
41
Reaction score
29
Points
18
Luând în considerare un laborator casnic la scară mică (reactor de 1 l, care utilizează substanțe chimice precum DCM, 2b4mp, metilamină, HCl, acetonă) ventilat în exterior fără niciun filtru, care este distanța la care vecinii și trecătorii pot simți mirosul vaporilor generați?
 

Dr. MMX

Professional
Manufacturer Seller
Language
🇺🇸
Joined
Nov 28, 2023
Messages
176
Reaction score
69
Points
28
Deals
7
nu va fi vizibil. Cele mai multe vapori sunt atunci când torni metilamină. Altul cândfiltrați, dar dacă aveți ventil cu canal lung( eu am cam 8m) nu miroase afară, dar filtrarea este recomandată
Ideea mea este să folosiți un ventilator cu presiune care introduce în lichid, deasupra filtrului de carbon
RstqMza2un
 
Top