Formarea iminei în prealabil?

CryoThio

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 7, 2023
Messages
201
Reaction score
66
Points
28
Mă gândeam la modul în care se formează imina înainte de adăugarea borohidridei de sodiu și mă întrebam dacă acest lucru este aplicabil reacțiilor de amalgam.

Ar face acest lucru chiar o diferență? Să spunem că se formează imina și se toarnă/se picură această soluție într-un vas de reacție cu un amalgam de mercur? Ar funcționa în acest fel?

Mă întreb dacă acest lucru este posibil și dacă schimbă ceva (ar fi frumos să se poată realiza reacții "mai dense", având mai multă cetonă/imină în vasul de reacție decât un amalgam "normal".
 

OrgUnikum

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 22, 2023
Messages
298
Reaction score
246
Points
43
Nope. Volumul solventului este determinat de aluminiul necesar pentru reducere. Un brevet francez vechi susține că această cantitate poate fi redusă foarte mult prin rularea sub presiune și utilizarea eterului dietilic sau THF ca solvent. Cred că este corect.
Am cunoscut persoane care au utilizat "Methylman" (nitrometan în loc de metilamină), care este mult mai rău în ceea ce privește volumul necesar și Al, într-o oală sub presiune modificată, reducând Al (și volumul) necesar la jumătate. Ei nu au avut probleme, dar acest lucru este destul de îndrăzneț, ținând cont de faptul că reacția este FOARTE vie la început.

Iminele din MDP2P sau P2P nu sunt stabile, dar se hidrolizează în prezența apei, revenind la compușii de stratificare și reformându-se din nou. Acesta este motivul pentru care cetona este picurată încet într-un exces mare de amină pentru a menține echilibrul pe partea de imină și pentru a reduce aceasta, deoarece reacția secundară este reducerea cetonei la alcool.
MDM-Imina este mult mai stabilă decât Methamphet-Imina și, prin urmare, este necesar un exces mult mai mare de metilamină pentru a obține randamente decente pentru Meth decât pentru MDMA. Nu este mare lucru, deoarece excesul de MeNH2 poate fi ușor recuperat și reutilizat.
 
Top