de la PEA la Amp

Kj12

Don't buy from me
Member
Language
🇺🇸
Joined
Aug 15, 2024
Messages
3
Reaction score
2
Points
3
Salut comunitatea bbgate,
Am o întrebare despre o sinteză de la feniletilamină la amfetamină
este posibil să faceți amfetamină din feniletilamină dacă metilați locul alfa din PEA cu aceste ingrediente
Methyliod, Kaliumcarbonat, Acetonitiril, H2O, natriumsulfat, Ethylacetat și acid sulfuric

Sper că engleza mea nu este prea proastă și că o puteți citi
 
  • Like
Reactions: $!$

FENTAMAS

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 2, 2024
Messages
84
Reaction score
64
Points
18
În niciun caz.
Nu există metode directe și simple de alchilare a poziției alfa a PEA, adică de construire a unei noi legături carbon-carbon.
Cu reactivii dvs. nu veți obține o N-alchilare selectivă, astfel încât produsul dvs. va fi un amestec de N-metil-PEA+ N,N-dimetil-PEA, chiar dacă PEA va fi în exces.
2560px-Phenylethyl_Amine_General_Formula_V1.svg.png
 
View previous replies…

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Acesta este unicornul. Odată, am citit un brevet 1913, care descria o metodă, dar reactivul utilizat nu este disponibil în comerț. Mi-aș fi dorit să fi salvat acel rezultat, eram de aproximativ 3 ore în patentele Google și trecusem prin aproximativ 10 moduri diferite de a o spune. Acesta a fost mai devreme în urmărirea mea de chimie, probabil anul trecut 🤪
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Mecanismul utilizat pentru cetone și aldehide nu funcționează aici? Ați putea adăuga o legătură pe beta și să efectuați întoarcerea cetonei?
 

FENTAMAS

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 2, 2024
Messages
84
Reaction score
64
Points
18
@Frit Buchner, nu. Puteți verifica această listă de posibile reacții organice - https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_organic_reactions și să decideți care ar putea fi cel mai elegant mod de a vă transforma PEA inutilă în ceva mai interesant (cu excepția fentanililor, desigur).
Presupun că mono- sau di-nitrarea inelului, urmată de reducere, protecția lanțului lateral de amine, reacția Sandmeyer, haloganarea suplimentară și/sau schimbarea halogenurilor cu gruparea (grupările) metoxi, deprotecția lanțului lateral de amine și, în cele din urmă, N-benzilarea ar putea face treaba.
 

Kj12

Don't buy from me
Member
Language
🇺🇸
Joined
Aug 15, 2024
Messages
3
Reaction score
2
Points
3
la început vă mulțumesc pentru răspuns, dar ce se întâmplă dacă omiteți sau înlocuiți carbonatul de potasiu, deoarece atunci nu va exista bază, iar N-metilarea ar putea să nu aibă loc, sau încercați să protejați grupa de azot?
 
Top