Decolorare puternică după etapa de congelare care face produsul final inutilizabil

TheVacuumGuy

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Sep 20, 2023
Messages
122
Reaction score
51
Points
28
Bună ziua!

Ieri am făcut un -se pare- frumos 3rd lot. Cu toate acestea, după etapa de congelare, amestecul este cumva distrus de decolorarea albastră a unei
parte.

Această problemă a apărut și la precedentele 2 loturi, dar mult mai rău decât această încercare, și bine am crezut că ar putea fi orice, în mare parte a făcut unele greșeli,
și voi încerca mai bine data viitoare.

Este greu să o separ de partea "mai bună", deoarece albastrul este foarte puternic și chiar și un pic care ajunge la filtrarea în vid face ca produsul final să fie distrus în opinia mea.
Desigur, utilizarea unei cantități mari de acetonă poate, în cele din urmă, să o "repare", însă aceasta face ca produsul final să fie doar o pulbere albă, lipsită de toate proprietățile obișnuite. Perfect potrivită pentru coșul de gunoi.

Încep să cred că ar putea fi din cauza etapei de înghețare (prea rece poate, -18), dar aș dori să aud părerea unor experți despre ce ar putea fi cauza aici.

Mulțumesc în avans!

Ar putea fi util: folosesc procedura în DCM descrisă într-unul dintre firele lipicioase, dar un volum mai mic (deocamdată, din fericire).

Câteva poze pentru claritatea a ceea ce vreau să spun.


După acidificare, chiar înainte de ambalare și congelare peste noapte:

VbAr4JEatD


Imediat după ce l-am scos a doua zi

LPMsobqdhF
75tMesmLW6


Ce aș spera:

7qGJkOn6dw
 

riderofapocalypse

Don't buy from me
Member
Joined
Jan 29, 2024
Messages
16
Reaction score
3
Points
3
prea puțin acid, adăugați doar conc hcl la dcm, amestecați timp de 20 min și înghețați-l
 

TheVacuumGuy

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Sep 20, 2023
Messages
122
Reaction score
51
Points
28
Mulțumesc. Cum să folosesc mai mult acid și să mențin în continuare peste ph 4,5 ? Adăugați bicarb?
 

$!$

Don't buy from me
Resident
Language
🇵🇱
Joined
Jan 24, 2024
Messages
298
Reaction score
85
Points
28
Ce acetonă folosești??
 

$!$

Don't buy from me
Resident
Language
🇵🇱
Joined
Jan 24, 2024
Messages
298
Reaction score
85
Points
28
Dont nerd use freezer faster u can do it

După adăugarea acidului, toți solvenții pot fi evaporați și va rămâne o pulbere pură.
 

TheVacuumGuy

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Sep 20, 2023
Messages
122
Reaction score
51
Points
28
Mulțumesc, dar, după părerea mea, aceasta nu face decât să mascheze problema.
 
Top