AJUTOR SIGURANȚĂ URGENȚĂ

the-pope

Don't buy from me
New Member
Joined
Feb 14, 2023
Messages
1
Reaction score
0
Points
1
Ar trebui să avem un fir sau o secțiune dedicată sau ceva de genul "Am amestecat accidental _ cu _ și s-a întâmplat _". Poate cineva să-mi dea un sfat despre cum să neutralizez _ ... etc...

În acest scop, permiteți-mi să împărtășesc cu dvs. o experiență pe care o am în prezent și sper că am luat măsurile adecvate pentru a o rezolva.

Aveam o bucată de zinc metalic care se dizolva în HCl. Totul mergea conform planului... Apoi am mai găsit câteva bucăți din ceea ce am crezut că este zinc, dar de fapt era cel mai probabil aluminiu.

După amestecare (pe o placă fierbinte) a apărut o spumă albastră și miros de clor.

Am neutralizat cu apă și bicarbonat de sodiu... sper...

Orice contribuție este binevenită.
 

xoxo2.0

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Aug 26, 2022
Messages
95
Reaction score
163
Points
43
va fi târziu înainte de a primi orice informație utilă va face doar forumul mai puțin util și dacă chimiștii forumului sunt online puteți să îi contactați personal ei sunt de încredere și lor să vă servească.
 

ElementalEnigma

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 8, 2023
Messages
20
Reaction score
10
Points
3
În timp ce lucram cu hidroxid de sodiu după ce am făcut o Redox NaBH4. În timp ce lucram, am observat că mănușa s-a umplut cu apă. Cred că apa din interiorul mănușii ar fi putut fi contaminată cu nabh4 sau naoh. Mâinile mele arătau un pic ca după ce am petrecut prea mult timp la piscină. Am avut grijă să le clătesc și, după ce am terminat lucrul, am făcut un duș lung.
Câteva zile mai târziu, pielea de pe mâini a început să se descuameze și acum vârful degetului arătător se simte ca și cum l-aș fi ars pe o suprafață fierbinte. În general, vârfurile degetelor mele se simt ușor amorțite și au o textură foarte netedă. Este ceva ce ar trebui să mă îngrijoreze sau va dispărea de la sine?
 

OrgUnikum

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 22, 2023
Messages
330
Reaction score
276
Points
63
Acest lucru poate deveni foarte dureros pentru o bună perioadă de timp, arsurile de bază sunt răutăcioase, dar nu se mai poate face nimic în acest sens, cu excepția folosirii analgezicelor. Ar fi trebuit să înmuiați mâna în acid acetic sau citric diluat timp de o jumătate de oră sau mai mult pentru a neutraliza orice bază încă prezentă, prea târziu acum, doar pentru viitor.
 
Top