Laborator la domiciliu: Modele de ventilatoare de evacuare și filtre DIY

MuricanSpirit

Don't buy from me
New Member
Joined
Nov 6, 2021
Messages
73
Reaction score
48
Points
18
Probabil că nu doriți să respirați subprodusele procesului dumneavoastră. Această postare descrie câteva modalități de a scăpa de acestea.

Articole:

KxLJIryWPA

CDZc6uB2Rw
I175LkmH3P
Aceste tuburi sunt de obicei menite să sufle/aspire prin ele. Ele nu aspiră/suflă aerul din părți, așa cum fac "capetele filtrului de carbon".

4t2JDnTjUy
PqZYKEc529
Nu am reușit să găsesc fotografii de utilizare, dar imaginați-vă că este așa:

Aerul este suflat dintr-o direcție în sticlă prin apă (ulterior aerul poate fi aspirat sau nu).
GMcLjxWUPd

Combinații

Puteți utiliza tubul de aspirare - pe unde intră aerul - ca evacuare. Puteți muta tubul cât mai aproape posibil de reacție/evaporare.

I9xhfSDt0o
Singurul lucru rău aici este că se folosește un capăt de filtru cu carbon, prin urmare trebuie să mutați întregul filtru aproape de reacție. Probabil că ați putea face în mod opus: Să suflați în capătul filtrului de carbon astfel încât să aveți un tub de aspirație în partea de lucru (subprodusele ar fi suflate prin ventilator în filtrul de carbon în loc să fie aspirate).

Cn1Q8UhrPj
Aceasta ar fi configurația mea de vis:
1. Ai un tub "ușor de lucrat" la capătul tău
2. Chems trebuie să treacă prin filtrul de carbon înainte de a atinge ventilatorul (unele chems nu sunt drăguțe cu tehnologia).
3. Ar exista un filtru de apă suplimentar (practic ați putea adăuga orice lichid acolo).

Td6QIvkXhC

Sfaturi pentru reducerea zgomotului:
Toate ventilatoarele sunt mai zgomotoase fără tuburi. Tuburile din aluminiu fac cele mai multe zgomote, alături de cele din plastic. Există totuși și tuburi izolate, acestea retușează puțin zgomotul (același efect ca și dezgolirea hainelor în jurul tuburilor):

QTFmtzIUsd

XbqQ8WJ7gS
Puteți folosi o cutie de plastic și puneți ventilatorul în ea. Umpleți-o cu haine. Acest lucru va reduce semnificativ zgomotul.
Cumpărați
Aceste ventilatoare sunt practic doar un ventilator cu propria lor "manta izolatoare". Sunt semnificativ mai silențioase decât ventilatoarele obișnuite (atunci când sunt adăugate tuburile).
Majoritatea ventilatoarelor se rotesc atât de repede cât primesc energie. Dacă primesc mai puțină energie, se rotesc mai puțin repede, reducând astfel zgomotele.
EJyG0dt9AM

Sfaturi pentru reducerea prețului:

  1. Nu cumpărați articolele din magazinele de cultivare a canabisului supraevaluate (veți ajunge să plătiți de până la 10 ori mai mult). Puteți folosi orice magazin de bricolaj (piețe de construcții).
  2. Folosiți filtre cu carbon care vă permit să înlocuiți carbonul (cele mai multe dintre ele vă permit oricum să înlocuiți carbonul, dar cele vândute în magazinele de cultivare a canabisului sunt de obicei sigilate).
  3. Nu cumpărați "tuburi de reducere a zgomotului" sau "ventilatoare silențioase", acestea funcționează, dar dacă aveți oricum haine de care nu aveți nevoie, ajunge să fie mai ieftin doar să vă construiți propria "cutie de izolare" pentru ventilator și este mai ieftin să utilizați banda tuburilor cu haine pentru a izola zgomotele.
 
Last edited:

MrTortoise

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 25, 2023
Messages
2
Reaction score
1
Points
3
Puteți lua în considerare și utilizarea aluminei activate cu permanganat de potasiu.
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
518
Reaction score
279
Points
63
nu ar fi o cheltuială rapidă?
 

MrTortoise

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 25, 2023
Messages
2
Reaction score
1
Points
3
Cred că depinde de cât de mult este utilizat. Pentru mine funcționează la scară mică, mai ales când trebuie să am grijă de aerul care iese. Are o suprafață de ≥250m2/g, ceea ce pare a fi suficient de mare.
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
518
Reaction score
279
Points
63
să sperăm că niciun începător nu va ajunge să blocheze acest lucru atunci când este cel mai necesar
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Mulțumesc. Am venit pe acest forum special pentru a posta un fir " hai să vorbim despre cagule funebre". Încă am de gând să o fac, dar mi-ai dat câteva lucruri la care să mă gândesc. Deci, spuneți-mi care sunt beneficiile unui filtru de carbon? Știu că reduc mirosul, dar nu trebuie să evacuăm oricum aerul în exterior? Văd că toate fotografiile dvs. prezintă ventilatoare centrifugale în linie. Este acesta standardul pentru vreun motiv anume? Am o mulțime de alte întrebări, dar le voi pune în Post. Am pus aceste întrebări pe postul dvs. deoarece sunt specifice pentru ceea ce ați arătat. Bongul tău gigant este o idee nouă, dar se pare că ar fi teribil de ineficient. De cele mai multe ori, aceste tipuri de ventilatoare în linie pierd jumătate din randamentul lor în momentul în care rezistența ajunge la 2" water gauge. Ceea ce nu este nimic în comparație cu rezistența bongului tău.
 
Top