Cât de rău am dat-o în bară? Probleme de post-gazare....

KhemicallyChallenged

Don't buy from me
Member
Joined
Jan 11, 2024
Messages
2
Reaction score
0
Points
1
După ce am gazat cu HCL uscat o pâlnie sep care conținea toluen MA bază liberă, am adăugat 20 ml de dH2O în pâlnia cu trepte și am lăsat să se separe. La testarea stratului aq, am observat două lucruri: pH-ul meu se află încă în intervalul bazic, în ciuda gazării repetate. În plus, o bucățică de tub a căzut în pâlnie și nu am observat până când dH2O nu a fost adăugat...

Ar trebui să refac baza și să o iau de la capăt?
 

SoldadoDeDrogas

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Nov 16, 2023
Messages
226
Reaction score
159
Points
43
Evaporați stratul de apă, dacă îl mai aveți, pentru a fi siguri. În caz contrar, cred că trebuie doar să vă uscați toluenul/MA cu niște săruri epsom și să încercați să gazați din nou și să așteptați precipitațiile, nu ar trebui să trebuiască să vă bazați și să extrageți din nou. Ați primit zăpada la gazare? Acesta este indiciul tău.
 

KhemicallyChallenged

Don't buy from me
Member
Joined
Jan 11, 2024
Messages
2
Reaction score
0
Points
1
Îmi pare rău pentru răspunsul întârziat. Aveam încă stratul aq, mulțumesc (introduceți puterea superioară aici, dacă este cazul). Am fost preocupat în primul rând de faptul că toluenul poate dizolva bucata de tub într-o oarecare măsură, deoarece a fost destul de... spongioasă când am scos-o din pâlnie. Totul e bine când se termină cu bine, am evacuat stratul apos, apoi l-am dizolvat în IPA fierbinte, am adăugat acetonă rece, l-am lăsat să stea timp de aproximativ 12 ore și nu cred că avea gust de plastic....
 
Top