Cum se prepară/purifică acetona cumpărată din magazin înainte de sinteză?

How do you prepare/purify store-bought acetone before synthesis?

  • -Use without preparation/purification

    Votes: 15 20.8%
  • -Use with purification (drying or/and distillation)

    Votes: 37 51.4%
  • -Use U.S.P. (Purissimum 99%+) grade from chemical store

    Votes: 18 25.0%
  • -Don't use (isn't required)

    Votes: 2 2.8%

  • Total voters
    72

HEISENBERG

ADMIN
ADMIN
Joined
Jun 24, 2021
Messages
1,644
Solutions
2
Reaction score
1,706
Points
113
Deals
666
Bună ziua tuturor. Echipa BB Forum vă invită să luați parte la sondajul nostru anonim.
 
Last edited by a moderator:

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,307
Solutions
4
Reaction score
879
Points
113
Magazinul de dolari are acetonă "100%" pentru aproximativ 4 $ usd pentru 375 ml. Odată ce este deschisă, o folosesc pentru extracții și lucruri în care acetona anhidră este mai puțin importantă
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
Acetona face obiectul legislației UE privind explozivii, categoria 3, dacă îmi amintesc bine.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,307
Solutions
4
Reaction score
879
Points
113
Îți bați joc de mine!?!? Trimiteți-mi niște chestii pe care nu le pot obține ușor și vă voi trimite o cutie de acetonă Voi folosi acetona pentru a scoate imprimarea ecranului și pentru a imprima autocolante care spun că este ( ce vrei tu)
W1ugZLVr4D
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
Pot să-l cumpăr la IBC dacă vreau, dar vă mulțumesc. spun doar că aici lucruri precum acetona, acidul sulfuric, acidul clorhidric sunt un pic mai restricționate decât să fie disponibile în Walmart
 

BevItUp

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 6, 2023
Messages
73
Reaction score
59
Points
18
Mă întreb dacă cineva ar dori să clarifice pentru mine relevanța notelor de acetonă.

Am văzut dizolvantul de ojă despre care vorbește Frit Buchner, dar Amazon are acetonă 100% de grad ACS (conformă cu Comitetul pentru reactivi analitici), iar eu am văzut gradul analitic (care presupun că este cel mai pur).

Ar trebui să-mi pese de diferitele grade de acetonă? Pentru că nu pare că ar conta pentru scopurile noastre.
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
Pentru unele aplicații, cum ar fi precipitarea sărurilor, ți-ar păsa de un pic de apă reziduală, dar atunci când clătești un pahar de laborator sau faci o soluție de precipitare cu acid sulfuric, 1-2% nu va face nimic. presupune întotdeauna că acetona are urme de apă în ea, este higroscopică, câteva bucăți de agent de uscare sau cernere vor funcționa foarte bine pe termen mediu pentru a vă asigura că acetona rămâne uscată
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,307
Solutions
4
Reaction score
879
Points
113
De asemenea, acum pun benzoat de dentoniu în el, ceea ce este o anticipare amară. Se pare că, pentru a descuraja animalele de companie și copiii, nu spun asta foarte tare, dar este pe spate. Benzoatul de dentoniu este abia solubil în acetonă, dar doar câteva părți la milion vor ruina gustul a tot ceea ce încercați să curățați cu el. Îl puteți folosi, dar veți dori să faceți altceva după aceea. Se dizolvă în izo clocotită și precipită, se clătește cu altceva după.. din acest motiv este de preferat calitatea acs
R.
 

Unclejoe007

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Oct 25, 2022
Messages
8
Reaction score
6
Points
3
Distilarea din anhidridă borică poate produce acetonă de aproximativ 18 ppm, conform J. Org.
 

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
281
Reaction score
112
Points
43
Din fericire, am posibilitatea de a cumpăra acetonă 99,9% din una dintre țările UE. Prețul din magazin este de aproximativ 5 EUR. Dar, dacă includ și taxa de livrare, va fi 5-10 EUR în plus pentru 1 l, în funcție de volum.
 
Top