Cum ți-a influențat viața cultura pop

Madre

PR manager
Joined
Sep 6, 2022
Messages
58
Reaction score
130
Points
33

Bună ziua, băieți. Aici vreau să vorbesc despre emisiunile TV și filmele remarcabile care v-au influențat personal.
Momente care v-au ajutat să obțineți unele succese sau, dimpotrivă, v-au ajutat să evitați unele probleme grave.




Chiar și după douăzeci de ani, îmi amintesc în mod deosebit de scenariul serialului TV "The Wire", în care polițiștii reușeau să asculte telefoanele traficanților de droguri de pe stradă, determinându-i să treacă în cele din urmă la pager. La vremea respectivă m-a impresionat atât de mult încât eu și prietenul meu am decis să ne luăm și noi pagere, care nu erau ușor de folosit. Cred că oamenii din jur se uitau la noi ca la niște idioți. Acum îmi dau seama că utilizarea pagerelor în 2005 a atras mult mai multă atenție din partea celor din jur decât dacă am fi folosit doar telefoane de unică folosință. Dar, la vremea respectivă, credeam că suntem foarte deștepți.
În zilele noastre, oamenii nu-și mai amintesc de pagere, iar majoritatea oamenilor nici măcar nu au auzit de ele. Shiiiiiit

A trecut mult timp de atunci, dar încă îmi amintesc cum polițiștii îi ascultau pe negri,
și păstrez mereu aceste cunoștințe în minte.

GShYeINZvy
WxJ5RZagLt
HfFke02cu4





De asemenea, am fost foarte impresionat de povestea din filmul Scarface, în care Tony Montana a trecut de la statutul de criminal neînfricat la cel de ticălos nebun și bolnav, iar motivul principal a fost propriul său produs - cocaina. Cocaina nu l-a făcut un nebun, ci doar i-a dezvăluit și accentuat adevărata natură. Mulți dintre noi avem ceva în noi pe care nu ar trebui să îl lăsăm să iasă la iveală și este în interesul nostru să îl ținem sub control. Cocaina l-a distrus pe Tony și îmi voi aminti mereu: Nu-ți folosi produsul, asta te va distruge din interior.
Un dealer bun nu-și folosește niciodată marfa.
QyrJzTpq6b


Vă amintiți vreun episod care v-a dat serios de gândit?

 

soprano82

Don't buy from me
New Member
Joined
Sep 26, 2023
Messages
3
Reaction score
2
Points
3
Da, firul a fost unul dintre preferatele mele, îmi place cum a detaliat personajele din ambele părți ale legii, nu multe emisiuni la care mă pot gândi merg la acest nivel de dezvoltare a personajelor și nu este doar un portret generic de bine vs rău. Arată că ambele părți acționează nobil uneori, dar fac și lucruri de rahat. De asemenea, arată că chiar și afacerile cu droguri de nivel scăzut au nevoie de un nivel ridicat de organizare și nu scapă cu luarea de decizii impulsive care pun în pericol întreaga echipă, care este modul în care sunt în general descrise tipurile de stradă care nu fac parte din mafie.

Și Scarface este grozav. Chiar mi-a părut rău pentru Tony Montana. Se pare că fiecare lucru bun pe care a încercat să îl facă i-a explodat în față. Cum ar fi faptul că i-a dat mamei sale acei bani, iar ea i-a respins și i-a aruncat în față. Elvira se folosea de el doar pentru bomboane pe nas și îi vorbea ca unui gunoi. A fost trădat de cel mai bun prieten al său și de sora sa, pe care a încercat doar să o protejeze și a sfârșit prin a-l împușca. Este trădat de aproape fiecare personaj din film și a refuzat să arunce în aer mașina cu soția și copilul, ceea ce era nobil, dar a sfârșit prin a-i semna condamnarea la moarte!

Un film pe care l-aș recomanda cu un stil gangster similar ar fi "The Irishman", care a apărut abia acum câțiva ani și îi are în distribuție pe De Niro, Pacino, Pesci și regizorul filmului "Goodfellas", iar acesta se bazează pe povestea adevărată a lui Jimmy Hoffa și se învârte în jurul mafiei. Dacă nu l-ați văzut deja. Vi-l recomand cu siguranță.
 

miner21

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Sep 15, 2023
Messages
502
Reaction score
235
Points
43
Îmi place foarte mult să urmăresc modul în care funcționează afacerile subterane și complexitatea lor, așa că îmi place foarte mult Trafficked With Mariana van Zeller
 
Top