Cum se produce opiul din plantele de mac?

omases

Don't buy from me
New Member
Joined
Mar 5, 2024
Messages
1
Reaction score
0
Points
1
Bună tuturor, am vrut să întreb dacă cineva poate explica procesul de colectare în câmp și producția de opiu. În special, după ce maci sunt gravați și rășina este colectată, ce trebuie făcut apoi pentru a avea opiu negru pentru a fi fumat? Aveți și câteva sfaturi pentru cultivare? Vă mulțumim pentru răspunsuri
 

YenaneY

Don't buy from me
Resident
Joined
May 8, 2024
Messages
19
Reaction score
8
Points
3
Trebuie să adăugați un solvent (aș recomanda etanolul, deoarece acesta se va evapora deja la temperatura camerei) la latex și apoi să îl lăsați să se formeze o anumită perioadă de timp, astfel încât alcaloizii să se dizolve. Apoi trebuie să îl filtrați și, după ce ați obținut lichidul filtrat, trebuie să lăsați solventul să se evapore și să cristalizeze alcaloizii. Acum puteți fie să efectuați pași suplimentari pentru a crește puritatea, fie să le utilizați deja, acestea ar trebui să fie pulbere/cristale în acest punct.
 

pugzarmyl

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 9, 2024
Messages
20
Reaction score
9
Points
3
Se poate face acest lucru cu semințe?
 

YenaneY

Don't buy from me
Resident
Joined
May 8, 2024
Messages
19
Reaction score
8
Points
3
Nu cred, semințele nu conțin alcaloizi în sine, ci doar latexul.
 

pugzarmyl

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 9, 2024
Messages
20
Reaction score
9
Points
3
Oamenii fac ceai cu semințele, așa că m-am gândit că ar putea funcționa.
 

YenaneY

Don't buy from me
Resident
Joined
May 8, 2024
Messages
19
Reaction score
8
Points
3
De exemplu, există o cantitate foarte mică, dar nu este suficientă pentru a o extrage în mod eficient și ar putea fi, de asemenea, mai greu să o dizolvi din ea, astfel încât randamentul ar fi relativ scăzut.
 
Top