Cum se reduce fenilacetona cu hidrură de litiu-aluminiu (LiAlH4)

Aleffine

Don't buy from me
Member
Language
🇺🇸
Joined
Jan 14, 2023
Messages
3
Reaction score
0
Points
1
Bună ziua,
Am văzut pe forum că p2p a fost redus cu borohidridă de sodiu și Al/Hg, dar aceste două nu sunt disponibile în țara mea, cu excepția hidrurii de litiu și aluminiu. Procesul de reducere a p2p cu hidrură de aluminiu și litiu este același cu cel al borohidridei de sodiu?

Mulțumesc
 

w2x3f5

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
358
Reaction score
174
Points
43
Ar fi logic să se obțină o imină în THF anhidru din p2p și metilamină, apoi să se scadă această soluție într-un amestec de hidrură de litiu și aluminiu în THF anhidru.
 

Aleffine

Don't buy from me
Member
Language
🇺🇸
Joined
Jan 14, 2023
Messages
3
Reaction score
0
Points
1
Mulțumiri
 

w2x3f5

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
358
Reaction score
174
Points
43
Vă rugăm să rețineți că atunci când se formează o imină din p2p și metilamină, apa va fi eliberată; apa trebuie să fie legată.
 

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 15, 2022
Messages
650
Solutions
1
Reaction score
657
Points
93
Deals
8
De ce practic nimeni nu vorbește despre reducerea P2P în THF cu amoniac(NH3) și LiAlH4 pentru a obține amfetamină?
În plus, în mod surprinzător, am găsit puține informații despre aceasta, dar, la prima vedere, pare suficient de scurtă și nu excesiv de dificilă pentru a justifica o anumită atenție. Sau îmi scapă ceva atunci când o analizez în afară de problema apei?
4 P2P +4 NH3+LiAlh4 → 4 Amfetamină + Al(OH)3 + LiOH
 

w2x3f5

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
358
Reaction score
174
Points
43
Borohidrida de sodiu produce o cantitate mare de murdărie la ieșire. Voi presupune că amina secundară reacționează mai ușor cu p2p, plus reacția de reducere a p2p. Nu văd niciun avantaj în a folosi hidrură de litiu-aluminiu
 
Top