Politica umană în domeniul drogurilor: de ce consumatorii de droguri ar trebui sprijiniți mai degrabă decât pedepsiți?

Brain

Expert Pharmacologist
Joined
Jul 6, 2021
Messages
240
Reaction score
270
Points
63
L0KTIXe8Bp


Peste o lună se vor împlini exact 36 de ani de la Ziua internațională împotriva abuzului și traficului ilicit de droguri, aprobată de Adunarea Generală a ONU în 1987. Data oficială a acestei zile este 26 iunie în fiecare an. În aceeași zi, se desfășoară de mai mulți ani campania "Susține, nu pedepsi": persoane și organizații din întreaga lume ies la pichetări, țin conferințe și scriu texte pentru a atrage atenția asupra consecințelor periculoase ale războiului împotriva drogurilor. Echipa BB a purtat o conversație despre politica umană în domeniul drogurilor cu reprezentanți ai sectorului de tratare a drogurilor.

Aproximativ 26% dintre deținuții americani au primit pedepse pentru infracțiuni legate de substanțe ilegale (1,6 milioane anual). Acesta este rezultatul "războiului împotriva drogurilor" (war on drugs). Acesta este numele dat unui set de măsuri represive de combatere a traficului de droguri inițiate de stat. Termenul a fost introdus în 1971 de președintele american Richard Nixon. După 40 de ani, Comisia globală privind politica în domeniul drogurilor recunoaște că războiul declarat împotriva substanțelor a fost pierdut și solicită decriminalizarea unora dintre acestea. În 2016, un fost consilier al lui Nixon a dezvăluit că președintele avea nevoie de această campanie pentru a submina încrederea publică în pacifiștii de stânga și în afro-americani.

"Știam că mințim cu privire la scopul interzicerii drogurilor? Desigur " - a spus el într-un interviu acordat revistei Harper's.

GK2wdFJZQB


Echipa BB este de acord că astfel de măsuri sunt ineficiente. În primul rând, dependenții ar trebui să beneficieze de sprijin social - atunci daunele cauzate de consumul de substanțe vor fi reduse.

Politica agresivă în materie de droguri din partea statului duce la multe probleme. Prima este frica. Persoanele care consumă droguri se tem să nu fie închise, deoarece, din punct de vedere legal, comit o infracțiune. Au existat cazuri în care ofițerii de poliție au plantat droguri ilegale asupra deținuților pentru a le aplica pedepse mai aspre și au efectuat "achiziții test" ilegale. În practica judiciară, există multe cazuri în care persoane condamnate care au cumpărat droguri la cererea unor terțe părți "pentru un prieten" au devenit inculpați. Din punctul de vedere al unui ofițer de poliție, aceștia sunt dealeri.


În plus, interzicerea drogurilor poate atrage o persoană într-un mediu infracțional. Să ne imaginăm o astfel de situație: un student obișnuit care fumează iarbă în mod regulat interacționează cu un dealer care comite alte infracțiuni. În timp, tânărul va face cunoștință cu persoane din mediul infracțional, iar mediul său se va schimba.

DOAukbczF4


O altă consecință nefericită a politicilor represive privind drogurile este că accesul la asistență medicală este complicat. Consumatorii de droguri se tem de medici deoarece sunt adesea discriminați. În plus, există o percepție larg răspândită conform căreia furnizorii de asistență medicală raportează adesea totul poliției, în ciuda confidențialității dintre medic și pacient.

Această teamă poate duce la moartea unei persoane - de exemplu, dacă prietenii acesteia nu riscă să cheme o ambulanță în cazul unei supradoze. Din același motiv, poate fi dificil pentru consumatorii de droguri să caute ajutor pentru HIV, tuberculoză sau hepatită.

Acest război îngreunează accesul persoanelor grav bolnave la analgezice puternice. De exemplu, medicamentele narcotice sunt prescrise persoanelor cu cancer în stadiul patru. Pentru a obține medicamentele de care au nevoie, aceștia trebuie să reafirme de fiecare dată că sunt cu adevărat bolnavi și au nevoie de ele.


Următoarea problemă este rușinea. Societatea poate îndepărta un dependent deoarece comportamentul său nu corespunde ideilor general acceptate despre modul corect de viață.

De exemplu, atunci când statul află că o persoană consumă droguri, aceasta este înregistrată la structuri speciale ale statului, dar în loc de asistență socială primește probleme la școală, la universitate și la locul de muncă. În teorie, acest sistem ar trebui să ajute, dar în cele din urmă situația nu face decât să se înrăutățească.
0UjThWXtf4

"Ați văzut vreodată cum funcționează un program universitar de educație antidrog pentru copii? A trebuit să experimentez asta în practica mea. Vine o mătușă și spune: "Dacă afli că colegul tău George a fumat iarbă, trebuie să-l predai imediat poliției". Elevii sunt îndoctrinați cu informații care sunt complet neadevărate " - spune o tânără de 19 ani.

Ea vorbește despre teste anonime pentru elevi care nu erau cu adevărat teste. Potrivit acesteia, profesorii discutau răspunsurile între ei, iar testele erau forțate să fie luate la școală fără prezența personalului medical. Întrucât copiii sub 15 ani aveau nevoie de acordul părinților, care i-au luat apărarea, fata a reușit să evite procedura umilitoare.

"Se crede că o persoană care consumă droguri devine un proscris pentru societate și aduce probleme. Când are nevoie de bani, poate fura, înșela, în faza de sevraj devine adesea agresiv. Chiar dacă membrii familiei îl iubesc, au și ei dificultăți. Ei se tem că persoana va consuma droguri și va fi într-o stare neclară, se va comporta inadecvat. Ce se întâmplă dacă are sevraj? Există astfel de temeri " - spune unul dintre utilizatorii activi ai forumului bbgate.
NqwNKMt5c1

Psihologia socială spune că dependenții de droguri devin de obicei dependenți pentru un motiv - acești oameni sunt conduși de ceva: neînțelegere în familie, muncă neiubită, statut social scăzut etc. Atunci când societatea începe să pedepsească o persoană pentru dependența de droguri, situația nu face decât să se înrăutățească.

Într-un discurs TED, scriitorul Johan Hari spune două povești care schimbă viziunea convențională despre droguri și dependență.

Prima este despre "Rat Park", un experiment realizat la sfârșitul anilor 1970 de psihologul Bruce Alexander. El a descoperit că rozătoarele care trăiau într-o cușcă goală erau mai dispuse să bea apă diluată cu morfină decât apă normală. Dar dacă echipați spațiul cu o mulțime de jucării și lasere, doar 5% dintre animale se vor distra în timp ce continuă să consume drogul. Al doilea exemplu este experiența Portugaliei, care a decriminalizat toate drogurile în 2001, după care numărul deceselor cauzate de supradoze și SIDA a scăzut dramatic.


Cred că statul ar trebui să încurajeze oamenii să renunțe la droguri, dar apoi (statul) nu ar trebui să "conducă" oamenii înapoi și să le ofere o șansă de a se face bine. În Portugalia, de exemplu, guvernul a ajuns în punctul în care dependentului de droguri i se oferă condiții în care trăiește ca toți ceilalți și nu este controlat, ci doar ajutat în cadrul unei terapii complexe: la urma urmei, dacă să consume sau nu este alegerea sa personală și nu este atât de important atunci când are un loc de muncă și alte oportunități sociale.Mi se pare că dacă oamenii de știință, medicii, psihologii, și nu agențiile de aplicare a legii ar lua decizii cu privire la politica în domeniul drogurilor în orice stat, toate țările ar fi trecut deja la sprijin mai degrabă decât la pedeapsă " - spune un expert medical de la BBgate Forum.

Dar cum poți ajuta o persoană dependentă atunci când statul îi declară război?
Cel mai adesea, rudele îi dau consumatorului de droguri bani pentru a cumpăra noi substanțe psihoactive sau îi spun constant că este dăunător și îl întreabă la nesfârșit când va înceta să consume droguri. În opinia noastră, ambele modalități sunt foarte distructive și sunt declanșatoare rele pentru dependent.

Ei cred că trebuie să înveți cum să-ți exprimi dragostea pentru o persoană, dar să nu-i susții dependența, ceea ce poate fi dificil.

C0qVnfO5em


"Mama mea este foarte dependentă de alcool și este greu pentru mine să trăiesc cu ea. Am trecut probabil prin toate etapele, inclusiv să o închid acasă, dar la un moment dat mi-am dat seama că astfel de măsuri nu funcționează. M-am gândit: "Ce altceva ar putea să facă?". Mama locuiește singură, tatăl meu a murit cu mult timp în urmă, are mulți ani, nu a găsit un sens în viața ei, nu și-a dezvoltat niciun hobby, nu are nepoți. Și nu i-a mai rămas decât o singură cale de ieșire - cea despre care vorbea bărbatul din videoclip, alcoolul. Așa că mi-am luat un angajament moral de a-mi suna mama în fiecare zi. Evident, acest lucru nu va rezolva problema, dar simt că, cu cât îi acord mai mult timp, cu atât devine mai puțin constipată.Cu toate acestea, de îndată ce ea începe, în opinia mea, să se comporte nepotrivit, mă enervez din nou " - spune un utilizator al forumului BBgate.

Este ca o spirală: cu cât mă înfurii mai tare, cu atât ea se simte mai vinovată și mai abandonată, așa că bea și mai mult - iar eu mă înfurii și mai tare.

Sunt de acord că este o muncă grea să fii la curent cu lucrurile și să fii atent, dar nu cred că se poate face altceva.

Este la modă acum să te opui celor care urăsc sexismul și homofobia, dar din anumite motive nimeni nu se opune narcofobiei.


Dacă toată lumea ar putea reacționa la replici de genul "Dependenții sunt oameni răi", "Dependenții ar trebui închiși", "Dependenții ar trebui arși sau împușcați" - ar fi mai ușor să combatem această dezumanizare, să ne opunem, să explicăm - spune expertul forumului BBgate.

Unii oameni se întreabă de ce societatea are nevoie de dependenți de droguri. Dar o persoană nu alege această cale, la fel cum nu alege sărăcia sau singurătatea. Aceasta este o problemă socială, deși societatea nu o recunoaște, crezând că totul ține de moralitatea scăzută a acestui sau acelui individ.

Experții BBgate cred că societatea "are nevoie" de toată lumea: dependenți de droguri, membri ai comunității LGBT, persoane cu diferite diagnostice și culori ale pielii - toată lumea este necesară și importantă.
 

Chem-Safe

Chem-Safe - Energy Control
Joined
Feb 22, 2023
Messages
43
Reaction score
25
Points
18
Preferatele mele

 

Paracelsus

Addictionist
Joined
Nov 23, 2021
Messages
198
Reaction score
201
Points
43
Este clar, frumos și magistral executat - avem nevoie de tot mai multe astfel de videoclipuri! Mulțumiri
 

Paracelsus

Addictionist
Joined
Nov 23, 2021
Messages
198
Reaction score
201
Points
43
Cunosc această organizație, dar nu am văzut videoclipurile lor. Vă mulțumim pentru sfat!
 

tetr00

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 19, 2023
Messages
26
Reaction score
21
Points
3
Grozav articol, mă face să reconsider unele lucruri și am de gând să merg să fac asta acum.

Asta destul de mult rezumă întregul război pe tema drogurilor, confirmând ceea ce toată lumea știa deja, dar eu unul sunt încă un fel de șocat cum a jucat în restul.
 
Top