Sinteza HXE

Plantguy

Don't buy from me
Member
Language
🇺🇸
Joined
Sep 22, 2023
Messages
14
Reaction score
0
Points
1
1. Băieți, mă dau în vânt după asta
-Coborâm în gaură.

1. Transformarea eugenolului în 2-oxo-PCE: Eugenolul este un compus fenolic natural care se găsește în uleiul de cuișoare și în alte plante. Acesta poate fi transformat în 2-oxo-PCE, un nou anestezic disociativ și analog al ketaminei, printr-o sinteză în trei etape care implică oximare, substituție nucleofilă și aminare reductivă
2.
3. Transformarea eugenolului în eugenol oxime prin reacția acestuia cu hidroxilamină într-un mediu acid (acid citric)? Aceasta este similară sintezei aldoximelor din alchene prin hidroformilare catalizată de Rh, cu excepția faptului că eugenolul are deja o grupă aldehidică1.
4. Această etapă poate fi efectuată sub iradiere cu microunde la 150 c; timp de 5 min, cu 300 w max.
5. | Acidul citric poate crește viteza de reacție și randamentul oximării prin furnizarea de protoni și coordonarea cu sarea hidroxilamină. https://en.wikipedia.org/wiki/2-Oxo-PCE
6.
7. Convertiți eugenol oxime în 3'-hidroxi-2-oxo-PCE prin reacția cu 2-cloroetilamina într-un mediu bazic. Aceasta este o reacție de substituție nucleofilă, în care grupa hidroxil a oximei este înlocuită de grupa amino a cloroetilaminei. (Posibil să se utilizeze 2-cloroetilamina derivată din acidul mandelic, care este un organoclorurat alternativ care poate reacționa cu eugenol oxime pentru a da 3'-hidroxi-2-oxo-PCE. | Acidul mandelic este un alfa hidroxi acid care se găsește în migdale, cireșe și caise.| Acidul mandelic poate fi transformat în 2-cloroetilamină prin reacția cu clorură de tionil și amoniac.https://link.springer.com/article/10.1007/s11164-023-05032-4
8. | Această etapă poate fi efectuată sub iradiere cu microunde la 180 °C timp de 10 minute, cu o putere maximă de 400 W. Reacția poate fi monitorizată prin spectroscopie TLC sau RMN. Produsul poate fi izolat prin cristalizare sau cromatografie
9.
10. Se transformă 3'-hidroxi-2-oxo-PCE în hidroxetamină prin reducere cu borohidridă de sodiu în metanol. Aceasta este o reacție de aminare reductivă, în care grupa cetonă a 2-oxo-PCE este redusă la o grupă amină, formând hidroxetamina.
11. (Alternativ)
12.
13. Se transformă 3'-hidroxi-2-oxo-PCE în hidroxetamină prin reducere cu biocatalizatori, cum ar fi transaminazele sau imin-reductazele, în prezența glucozei sau a amoniacului ca sursă de hidrogen sau azot.
14. |Această etapă poate fi efectuată sub iradiere cu microunde la 100 °C timp de 15 minute, cu o putere maximă de 200 W. Reacția poate fi monitorizată prin spectroscopie TLC sau RMN. Produsul poate fi izolat prin filtrare sau extracție56
|(o altă alternativă pentru această etapă)
-
- Hidrogen și catalizatori metalici: Acesta este reductorul preferat pentru aminarea reductivă, deoarece evită utilizarea agenților reducători stoechiometrici și produce apă ca unic subprodus. Cu toate acestea, această metodă poate necesita presiuni și temperaturi ridicate, iar alegerea catalizatorului poate afecta selectivitatea și randamentul reacției1. Unii dintre catalizatorii metalici care pot fi utilizați pentru aminarea reductivă sunt derivați din alcaloizi naturali, cum ar fi nichelul din acidul nicotinic sau cobaltul din cobalamină.
- Biocatalizatori: Acestea sunt enzime sau microorganisme care pot cataliza reacții de aminare reductivă în condiții blânde și cu o enantioselectivitate ridicată. Ele pot utiliza substraturi ieftine și regenerabile, cum ar fi glucoza sau amoniacul, ca sursă de hidrogen sau azot. Cu toate acestea, acestea pot avea un domeniu de aplicare și o stabilitate limitate ale substratului și pot necesita cofactori sau aditivi1. Unii dintre biocatalizatorii care pot fi utilizați pentru aminarea reductivă sunt derivați din alcaloizi naturali, cum ar fi transaminazele din fosfat de piridoxal sau iminele reductazele din NADPH.

Sinteza catalizată de nanoparticule: Aceasta este o metodă care utilizează nanoparticulele ca catalizatori pentru reacțiile de aminare reductivă. Nanoparticulele au o suprafață mare, proprietăți fizice și chimice unice și activitate și selectivitate reglabile. Nanoparticulele pot fi, de asemenea, reciclate și reutilizate în unele cazuri. Unele dintre nanoparticulele care pot fi utilizate pentru aminare reductivă sunt derivate din alcaloizi naturali, cum ar fi nanoparticulele de aur din curcumină sau nanoparticulele de oxid de fier din bacteria bacillus simplex
-Și, în cele din urmă, aveți HXE, care este un compus părinte legal pentru MXE. Plz comentați alegerile și feedback-ul dvs. cu privire la corecțiile față de principiile și căile de organochimie bio / greener după procedurile de experimente, deoarece am literalmente 3 zile într-o rowed acest lucru cu out somn sau opri înainte de a pierde procesul de gândire.
Atunci când este confirmat bun și îmbunătățit
 

Plantguy

Don't buy from me
Member
Language
🇺🇸
Joined
Sep 22, 2023
Messages
14
Reaction score
0
Points
1
Plz cineva are un kit gratuit pentru mine să mă joc cu lol rahatul meu tocmai a fost zdrobit u se poate spune peste un card de raport rău ... jk dar ya pm mine
 

Plantguy

Don't buy from me
Member
Language
🇺🇸
Joined
Sep 22, 2023
Messages
14
Reaction score
0
Points
1
Oh cuz nu poate părea fn simplu este cuz am avut de a compara fiecare moleculă am 491 file deschise și eu încă nu mă simt bine despre asta
 

OrgUnikum

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 22, 2023
Messages
298
Reaction score
245
Points
43
Uhhhh....... nu.
Să începem cu o privire la Eugenol, care are trei substituții pe inelul benzenic, iar HXE are doar două. Datele nu se potrivesc. Eugenolul nu este nici aldehidă, aldehidele au =O la capătul unui lanț de carbon, uitați-vă la structuri și vedeți:

Și sincer: de aici lucrurile se înrăutățesc, dar nu mai contează, deoarece deja cu Eugenol toate speranțele sunt pierdute.

Dar să fim constructivi: Ați putea folosi , de exemplu, 3-hidroxifenil-2-ciclohexan-1-onă , care ar trebui să fie disponibilă și să o bromurați în poziția alfa cu bromură de cupru(II), ceea ce este o reacție foarte selectivă și eficientă, apoi să formați imina pe grupa ceto (-onă), =O, ceea ce, în acest caz special, nu va elibera apă, ci, prin deplasare intramoleculară, va înlocui Br - bromul cu o grupă hidroxil -OH, Br este eliberat sub formă de HBr, acid hidrobromic, o cantitate echimolară de trietilamină adăugată va avea grijă de acest acid. Acum aveți imina și un -OH în locul unde ar trebui să fie amina. Răspunsul la problemă este rearanjarea termică la 180 °C (160 °C în cuptorul cu microunde) sau mai puțin, cu adăugarea unui catalizator acid Lewis. În această etapă, materialul trebuie să fie complet uscat, altfel randamentele sunt compromise. În timpul rearanjării, imina și -OH își schimbă locul, dar imina păstrează H, hidrogenul și devine o amină, iar -OH fără hidrogen devine o cetonă, =O. Cetona, deoarece nu se află la capătul unui lanț, atunci ar fi o Aldehidă, ci se află la mijloc și se numește Cetonă.

Chimia de aici este puțin neobișnuită sau "avansată" cu Iminarea și rearanjarea, dar problemele reale sunt în ultima etapă de rearanjare, care pare atât de simplă - pur și simplu încălziți la 180 °C pentru XX de timp - dar este cea mai problematică din întregul proces.

Bucurați-vă!
 

Plantguy

Don't buy from me
Member
Language
🇺🇸
Joined
Sep 22, 2023
Messages
14
Reaction score
0
Points
1
Da, am găsit erori în acest lucru, am uitat să includ schimbarea eugenolului într-un izo în primul rând și într-un mvk, poate că este mai bine, am crezut că aceasta a fost o idee interesantă pentru a progresa Am rulat-o și am eșec complet
 
Top