Nu pot extrage pseudoefedrina dizolvată în apă

Duart77

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 13, 2024
Messages
21
Reaction score
2
Points
3
Ieri am cumpărat un pachet de pseudoefedrină de la farmacie, așa că am văzut-o în apă pentru a elimina ceilalți compuși, dar când am dizolvat pseudoefedrina în apă și am pus-o pe aragaz, apa s-a evaporat și a rămas doar o mâzgă pe fundul cratiței.
Ce am făcut greșit? S-ar putea ca focul să fi fost prea mare? Mă poate ajuta cineva?
 

Throw-off

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Feb 18, 2024
Messages
69
Reaction score
36
Points
18
Nu ar fi pastile pure de susi, probabil că este gak la fund, puteți face o extracție acid-bază și susi se va conica în solventul nepolar pe care îl recomand toluen.
 

Duart77

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 13, 2024
Messages
21
Reaction score
2
Points
3
Fac cercetări și am găsit câteva metode care mi-au plăcut, mulțumesc
 
View previous replies…

Throw-off

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Feb 18, 2024
Messages
69
Reaction score
36
Points
18
Nu uitați să verificați PH-ul; dacă Suzi nu este alcalin la turnesol, nu veți obține nimic din amestecul RM după reflux.

După ce obțineți tolly-ul de la AB, ceea ce fac eu de obicei este să îl destilez cu abur încă o dată, astfel încât să pară pur și curat înainte de a găti hypo/I.. Este un pic cam complicat, dar merită, astfel încât să nu vă mai scărpinați în cap întrebându-vă ce nu a mers bine pe parcurs.

Amintiți-vă de aburul extern. Un sfert din drumul spre Liebig.
 

Duart77

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 13, 2024
Messages
21
Reaction score
2
Points
3
înțeles. Doar o întrebare suzi este pseudoefedrină?
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
încercarea de a extrage pseudoefedrina din pastile folosind doar apă nu a mai funcționat foarte bine din 1990. Există aproximativ o duzină de substanțe chimice diferite pe care le adaugă pastilelor pentru a face acest lucru imposibil. Dacă faceți o fotografie a listei ingredientelor, vom vedea ce metode sunt utilizate în pastilele respective și vom putea sugera o extracție. Există, de asemenea, un fir pe acest forum care oferă câteva metode care funcționează în majoritatea scenariilor
 

Duart77

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 13, 2024
Messages
21
Reaction score
2
Points
3
Am auzit despre asta, dar acum mă gândesc să folosesc extragerea A/B
 

Duart77

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 13, 2024
Messages
21
Reaction score
2
Points
3
aceasta este compoziția comprimatelor: Triprolidină clorhidrat 2,5 mg comprimat + pseudoefedrină clorhidrat 60 mg Excipienți: lactoză monohidrat, amidon, stearat de magneziu, povidonă și apă.
 

Bmth

Don't buy from me
New Member
Language
🇺🇸
Joined
Aug 24, 2024
Messages
10
Reaction score
1
Points
3
D3jXKIZJH0

2,5 mg tripro & 30mg PSU Vă rog să mă ajutați să extrag din această pastilă deoarece sunt sigur că nu veți reuși primul în acest proces 🙏
 

DirkDiggler

Don't buy from me
Resident
Language
🇩🇪
Joined
Feb 5, 2024
Messages
22
Reaction score
10
Points
3
Mai întâi trebuie să alcalinizați apa din pastile, de preferință cu NaOH.... PSE se depune în solvent....atunci după filtrare și curățare orice, valoarea PH-ului este adusă la starea neutră (PH6) cu ajutorul acidului Pentru a obține PSE din solvent într-un strat curat de apă, care se obține după evaporare.

Este posibil să existe mai multe metode, dar aceasta este a mea!
 

Duart77

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 13, 2024
Messages
21
Reaction score
2
Points
3
dar este eficient? și este atât de simplu?
 

DirkDiggler

Don't buy from me
Resident
Language
🇩🇪
Joined
Feb 5, 2024
Messages
22
Reaction score
10
Points
3
cu cât faci asta mai des, cu atât vei căpăta mai multă practică.... este foarte simplu... dar verifică dacă nu există vreo prostie în pastilele care fac o extracție EPH incapabilă....
 

Duart77

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 13, 2024
Messages
21
Reaction score
2
Points
3
aceștia sunt compușii din medicamentul meu: Triprolidină clorhidrat 2,5 mg
Pseudoefedrină clorhidrat 60 mg
Excipienți: lactoză monohidrat, amidon, stearat de magneziu, povidonă și apă.

Credeți că această metodă a dumneavoastră funcționează?
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Metoda 2 a dus la niște cristale foarte frumoase și aproximativ 75% eficiență la o primă încercare. Mai puțină iarbă de bere și rahaturi de genul ăsta ar fi putut obține probabil pe cineva mai aproape de 90%
 

DirkDiggler

Don't buy from me
Resident
Language
🇩🇪
Joined
Feb 5, 2024
Messages
22
Reaction score
10
Points
3
Dacă lucrați cu curățenie, fără stres și cu capul pe treabă, atunci veți obține rezultate bune..... inițial am avut un maxim de 60 % și când am învățat cât de importante sunt curățenia și munca atentă, am obținut un maxim de 93 %
 

Duart77

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 13, 2024
Messages
21
Reaction score
2
Points
3
Voi încerca această metodă
 

Raspberry2-3-4

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 26, 2024
Messages
10
Reaction score
2
Points
3
Nu este posibil să se extragă din suplimente alimentare care conțin efedrină, mai degrabă decât din comprimate?
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Cred că da, nu există așa ceva în SUA. Îmi amintesc când le-au luat de pe raft a fost o zi tristă leneș. Stackers și veste galbene a fost micul dejun și prânz
 

Duart77

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 13, 2024
Messages
21
Reaction score
2
Points
3
Îmi cer scuze pentru întârziere, mi-am uitat parola contului.
 

Duart77

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 13, 2024
Messages
21
Reaction score
2
Points
3
comprimatele mele conțin: clorhidrat de triprolidină 2,5 mg
Pseudoefedrină clorhidrat 60 mg
Excipienți: lactoză monohidrat, amidon, stearat de magneziu, povidonă și apă.

Pot elimina pseudoefedrina doar prin adăugarea de etanol și filtrarea și evaporarea acestuia?
 

wael gano

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 20, 2023
Messages
103
Reaction score
40
Points
28
Se dizolvă în apă alcalină, pH 12, apoi se extrage cu toluen sau xilen
Se spală apoi toluenul cu apă o dată, având grijă ca alcalinitatea să nu scadă. Se separă apoi toluenul și se pompează clorură de hidrogen gazos în toluen. Cristalele de clorhidrat de pseudoefedrină vor cădea. Se filtrează sedimentul și se usucă.
 
View previous replies…

wael gano

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 20, 2023
Messages
103
Reaction score
40
Points
28
După efectuarea alcalinizării, baza de pseudoefedrină se dizolvă în toluen. Se separă toluenul de apă, apoi se adaugă apă distilată curată în toluen și se separă a doua oară pentru a elimina particulele de sodiu. Se pompează apoi gaz Hcl în toluen. Sarea de pseudoefedrină Hcl va ieși. Se filtrează.
 

Duart77

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 13, 2024
Messages
21
Reaction score
2
Points
3
Mulțumesc foarte mult pentru ajutor, prietene. Știți ce randament este capabil să genereze acest proces?
 
Top